• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.2.2016Meniny má Dezider
Bratislava

Vajíčka a vaše zdravie - sú skutočne strašiakom?

  • 11:50 08.02.2013
  • BRATISLAVA
Vajíčka a vaše zdravie - sú skutočne strašiakom?

Bez vajíčok je ťažké predstaviť si svoj jedálniček, no zároveň ide o často démonizovanú potravinu, o ktorej si ľudia stále nevedia zo zdravotného hľadiska urobiť názor.

Strašiakom je najmä vysoký obsah cholesterolu, no ako je to s nimi v skutočnosti? Sú vajíčka súčasťou zdravej výživy? Odpoveď znie áno, len to s nimi samozrejme netreba preháňať.

Je všeobecne známe, že vajíčka sú rovnako ako mlieko skvelým zdrojom bielkovín, nájdu sa v nich však aj vitamíny D, A a B2 a tiež množstvo minerálov.

Nechýbajú karotenoidy ako luteín and zeaxanthín, ktoré dokážu znižovať riziko makulárnej degenerácie. Tá prichádza s vekom a často vedie k slepote. Pamäti a mozgu zas prospieva cholín.

Odporúčaný počet kusov denne je u každého rozličný, najdôležitejšie však je mať rozmanitú a vyváženú stravu, pričom vajíčka sú bez pochýb jej vhodnou súčasťou. Ak si však chcete byť istý, že to nepreháňate, podľa American Heart Association jedno vajce denne neuškodí.

Sledujte video: Ako oddeliť žĺtok od bielka? Účinné tipy

Áno, obsahujú veľa cholesterolu (veľké vajce až približne 210 mg, čo sú dve tretiny maximálnej odporúčanej dávky), no ten sa všetok nedostáva do krvi. Omnoho nebezpečnejšie sú nasýtené tuky.

Ak ste sa u lekára zľakli vysokého cholesterolu, vašou prioritou by malo byť obmedzenie nezdravých jedál plných nasýtených tukov. Vajcia vynechajte až vtedy, keď vám to odporučí odborník.

"Vajíčka sú veľmi výživné, obsahujú kvalitné bielkoviny, jeden kus má len 70 až 80 kalórií a nie je v nich veľa tukov," vyratúva pozitíva vajec odborníčka na výživu Ruth Kava. Súhlasí s ňou aj jej kolegyňa Patricia Kendall, ktorá si nemyslí, že si vajcia zaslúžia byť zatracované pre cholesterol.

Výhodou vajec je veľká variablita, dajú sa konzumovať na obrovské množstvo spôsobov.

Dôležité je však správne ich skladovať, na čo si treba dávať predovšetkým pri deťoch, tehotných ženách a starších a chorľavých ľuďoch. Práve im môže najviac uškodiť jedenie surových či nedostatočne tepelne upravených vajíčok.

Sledujte video: Čo sa stane s rozbitým vajíčkom pod vodou

Vždy totiž existuje riziko salmonely, ktoré eliminujete práve varením. Keď ich ukladáte do chladničky, dajte si pozor, aby neprišli do kontaktu s ostatnými jedlami (preto používajte špeciálne oddelenie na vajíčka) a ich surové zvyšky z dosiek či kuchynskej linky dôsledne odstráňte. Ak ste sa vajíčok dotýkali, nezabudnite na dôkladnú hygienu rúk.

A kde sa môžu skrývať surové vajcia? Napríklad v domácej majonéze, šalátových dressingoch, zmrzline, polevách, rôznych sladkých penách či v tiramisu.

Na záver netreba zabúdať na to, že nie je vajce ako vajce.

Ak teda máte možnosť, doprajte si vajíčka od sliepok, ktoré žijú vo voľnom výbehu a nie sú zatvorené v klietkach. Ešte lepšie pre vaše zdravie bude, ak sliepkam do krmiva pridávajú omega-3 mastné kyseliny.

Čítajte: Kde hľadať bielkoviny, ak sa chcete vyhnúť mäsu

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY, nhs.uk, medicinenet.com, webmd.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
8 silných antibiotík z prírodnej lekárne

8 silných antibiotík z prírodnej lekárne

VČERA - 20:09Zdravie

Antibiotiká patria v súčasnej dobe k jedným z najviac predpisovaných liekov. Niektoré diagnózy nimi preliečiť musíme, no v mnohých prípadoch zbytočne vzniká antibiotická rezistencia. Prečítajte si, akými prírodnými prostriedkami sa syn

Ako veľmi škodí našim zubom, ak si ich neumyjeme pred spaním?

Ako veľmi škodí našim zubom, ak si ich neumyjeme pred spaním?

VČERA - 19:06Zdravie

Vďaka dôkladnej dentálnej hygiene máme krásny úsmev, príjemný dych a zdravé zuby. No každý z nás už určite niekoľkokrát v živote vynechal večerné umývanie zubov. Aký veľký prehrešok voči našim zubom to v skutočnosti je?

Ako si upiecť chlieb, ktorý je naozaj zdravý

Ako si upiecť chlieb, ktorý je naozaj zdravý

VČERA - 18:30Zdravie

Aj chlieb môže byť zdravý, no má to niekoľko podmienok. Prečítajte si, ako by ste mali pripravovať chlieb, aby ste z neho mali čo najväčší zdravotný prínos.

Ako si vyrobiť domácu vazelínu pre krásnu pleť

Ako si vyrobiť domácu vazelínu pre krásnu pleť

VČERA - 12:55Zdravie

Vyrobte si prírodnú alternatívu petrolejovej vazelíne. Pomáha pri kožných problémoch a suchej pleti.

9 zvláštnych vecí, ktoré spomaľujú váš metabolizmus

9 zvláštnych vecí, ktoré spomaľujú váš metabolizmus

19:52 09.02.2016Zdravie

Čím rýchlejší metabolizmus, tým viac vaše telo dokáže spáliť kalórií. Tak, ako existujú spôsoby ako ho zrýchlite, sú aj rôzne veci, ktoré ho dokážu spomaliť. Poďme sa pozrieť na tie menej známe.

TV program