• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 4.7.2015Meniny má Prokop
33°Bratislava

Vajíčka a vaše zdravie - sú skutočne strašiakom?

  • 11:50 08.02.2013
  • BRATISLAVA
Vajíčka a vaše zdravie - sú skutočne strašiakom?

Bez vajíčok je ťažké predstaviť si svoj jedálniček, no zároveň ide o často démonizovanú potravinu, o ktorej si ľudia stále nevedia zo zdravotného hľadiska urobiť názor.

Strašiakom je najmä vysoký obsah cholesterolu, no ako je to s nimi v skutočnosti? Sú vajíčka súčasťou zdravej výživy? Odpoveď znie áno, len to s nimi samozrejme netreba preháňať.

Je všeobecne známe, že vajíčka sú rovnako ako mlieko skvelým zdrojom bielkovín, nájdu sa v nich však aj vitamíny D, A a B2 a tiež množstvo minerálov.

Nechýbajú karotenoidy ako luteín and zeaxanthín, ktoré dokážu znižovať riziko makulárnej degenerácie. Tá prichádza s vekom a často vedie k slepote. Pamäti a mozgu zas prospieva cholín.

Odporúčaný počet kusov denne je u každého rozličný, najdôležitejšie však je mať rozmanitú a vyváženú stravu, pričom vajíčka sú bez pochýb jej vhodnou súčasťou. Ak si však chcete byť istý, že to nepreháňate, podľa American Heart Association jedno vajce denne neuškodí.

Sledujte video: Ako oddeliť žĺtok od bielka? Účinné tipy

Áno, obsahujú veľa cholesterolu (veľké vajce až približne 210 mg, čo sú dve tretiny maximálnej odporúčanej dávky), no ten sa všetok nedostáva do krvi. Omnoho nebezpečnejšie sú nasýtené tuky.

Ak ste sa u lekára zľakli vysokého cholesterolu, vašou prioritou by malo byť obmedzenie nezdravých jedál plných nasýtených tukov. Vajcia vynechajte až vtedy, keď vám to odporučí odborník.

"Vajíčka sú veľmi výživné, obsahujú kvalitné bielkoviny, jeden kus má len 70 až 80 kalórií a nie je v nich veľa tukov," vyratúva pozitíva vajec odborníčka na výživu Ruth Kava. Súhlasí s ňou aj jej kolegyňa Patricia Kendall, ktorá si nemyslí, že si vajcia zaslúžia byť zatracované pre cholesterol.

Výhodou vajec je veľká variablita, dajú sa konzumovať na obrovské množstvo spôsobov.

Dôležité je však správne ich skladovať, na čo si treba dávať predovšetkým pri deťoch, tehotných ženách a starších a chorľavých ľuďoch. Práve im môže najviac uškodiť jedenie surových či nedostatočne tepelne upravených vajíčok.

Sledujte video: Čo sa stane s rozbitým vajíčkom pod vodou

Vždy totiž existuje riziko salmonely, ktoré eliminujete práve varením. Keď ich ukladáte do chladničky, dajte si pozor, aby neprišli do kontaktu s ostatnými jedlami (preto používajte špeciálne oddelenie na vajíčka) a ich surové zvyšky z dosiek či kuchynskej linky dôsledne odstráňte. Ak ste sa vajíčok dotýkali, nezabudnite na dôkladnú hygienu rúk.

A kde sa môžu skrývať surové vajcia? Napríklad v domácej majonéze, šalátových dressingoch, zmrzline, polevách, rôznych sladkých penách či v tiramisu.

Na záver netreba zabúdať na to, že nie je vajce ako vajce.

Ak teda máte možnosť, doprajte si vajíčka od sliepok, ktoré žijú vo voľnom výbehu a nie sú zatvorené v klietkach. Ešte lepšie pre vaše zdravie bude, ak sliepkam do krmiva pridávajú omega-3 mastné kyseliny.

Čítajte: Kde hľadať bielkoviny, ak sa chcete vyhnúť mäsu

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY, nhs.uk, medicinenet.com, webmd.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Domáce džúsy, ktoré vás zbavia bolesti

Domáce džúsy, ktoré vás zbavia bolesti

VČERA - 20:05Zdravie

Výroba vlastných džúsov môže byť účinný spôsob, ako bojovať proti zápalu a bolesti. Prinášame vás niekoľko receptov na lahodné šťavy, ktoré vám pomôžu odstrániť bolesť.

Zlatá žila nepoteší: Poznáte tieto fakty o hemoroidoch?

Zlatá žila nepoteší: Poznáte tieto fakty o hemoroidoch?

VČERA - 20:00Zdravie

Hemoroidy patria ku starým známym chorobám, ktoré ľudstvo sprevádzajú už stovky rokov. Zvyčajne jej čelia najmä starší ľudia, no neobchádza ani mladých. Dá sa tejto chorobe vyhnúť? A čo robiť, keď sa začne prejavovať?

Ako udržať zeleninu a ovocie dlhšie čerstvé

Ako udržať zeleninu a ovocie dlhšie čerstvé

VČERA - 19:45Zdravie

Tu je niekoľko skvelých tipov na skladovanie, aby vám vaša zelenina a ovocie ostalo čerstvá čo najdlhšie.

Bolesti kĺbov: Čo môžu signalizovať a ako ich uvoľniť?

Bolesti kĺbov: Čo môžu signalizovať a ako ich uvoľniť?

VČERA - 13:08Zdravie

Bolesti kĺbov občas potrápia každého z nás, zvyčajne po ťažkej práci, športe alebo v mínusových teplotách. Ak sa ale opakujú pravidelne, môžu signalizovať vznik nepríjemných ochorení. Ktoré to sú a ako bolesť uvoľniť vám prezrad

Doprajte si broskyne – sú výbornou pochúťkou a podporia aj naše zdravie

Doprajte si broskyne – sú výbornou pochúťkou a podporia aj naše zdravie

20:08 02.07.2015Zdravie

Leto praje sladkým šťavnatým broskyniam. Okrem toho, že skvele chutia, sú aj plné vitamínov a prospievajú nášmu zdraviu. Prečítajte si, aký úžitok nám konzumácia broskýň prinesie.

TV program