• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 27.4.2015Meniny má Jaroslav
21°Bratislava

Vajíčka a vaše zdravie - sú skutočne strašiakom?

  • 11:50 08.02.2013
  • BRATISLAVA
Vajíčka a vaše zdravie - sú skutočne strašiakom?

Bez vajíčok je ťažké predstaviť si svoj jedálniček, no zároveň ide o často démonizovanú potravinu, o ktorej si ľudia stále nevedia zo zdravotného hľadiska urobiť názor.

Strašiakom je najmä vysoký obsah cholesterolu, no ako je to s nimi v skutočnosti? Sú vajíčka súčasťou zdravej výživy? Odpoveď znie áno, len to s nimi samozrejme netreba preháňať.

Je všeobecne známe, že vajíčka sú rovnako ako mlieko skvelým zdrojom bielkovín, nájdu sa v nich však aj vitamíny D, A a B2 a tiež množstvo minerálov.

Nechýbajú karotenoidy ako luteín and zeaxanthín, ktoré dokážu znižovať riziko makulárnej degenerácie. Tá prichádza s vekom a často vedie k slepote. Pamäti a mozgu zas prospieva cholín.

Odporúčaný počet kusov denne je u každého rozličný, najdôležitejšie však je mať rozmanitú a vyváženú stravu, pričom vajíčka sú bez pochýb jej vhodnou súčasťou. Ak si však chcete byť istý, že to nepreháňate, podľa American Heart Association jedno vajce denne neuškodí.

Sledujte video: Ako oddeliť žĺtok od bielka? Účinné tipy

Áno, obsahujú veľa cholesterolu (veľké vajce až približne 210 mg, čo sú dve tretiny maximálnej odporúčanej dávky), no ten sa všetok nedostáva do krvi. Omnoho nebezpečnejšie sú nasýtené tuky.

Ak ste sa u lekára zľakli vysokého cholesterolu, vašou prioritou by malo byť obmedzenie nezdravých jedál plných nasýtených tukov. Vajcia vynechajte až vtedy, keď vám to odporučí odborník.

"Vajíčka sú veľmi výživné, obsahujú kvalitné bielkoviny, jeden kus má len 70 až 80 kalórií a nie je v nich veľa tukov," vyratúva pozitíva vajec odborníčka na výživu Ruth Kava. Súhlasí s ňou aj jej kolegyňa Patricia Kendall, ktorá si nemyslí, že si vajcia zaslúžia byť zatracované pre cholesterol.

Výhodou vajec je veľká variablita, dajú sa konzumovať na obrovské množstvo spôsobov.

Dôležité je však správne ich skladovať, na čo si treba dávať predovšetkým pri deťoch, tehotných ženách a starších a chorľavých ľuďoch. Práve im môže najviac uškodiť jedenie surových či nedostatočne tepelne upravených vajíčok.

Sledujte video: Čo sa stane s rozbitým vajíčkom pod vodou

Vždy totiž existuje riziko salmonely, ktoré eliminujete práve varením. Keď ich ukladáte do chladničky, dajte si pozor, aby neprišli do kontaktu s ostatnými jedlami (preto používajte špeciálne oddelenie na vajíčka) a ich surové zvyšky z dosiek či kuchynskej linky dôsledne odstráňte. Ak ste sa vajíčok dotýkali, nezabudnite na dôkladnú hygienu rúk.

A kde sa môžu skrývať surové vajcia? Napríklad v domácej majonéze, šalátových dressingoch, zmrzline, polevách, rôznych sladkých penách či v tiramisu.

Na záver netreba zabúdať na to, že nie je vajce ako vajce.

Ak teda máte možnosť, doprajte si vajíčka od sliepok, ktoré žijú vo voľnom výbehu a nie sú zatvorené v klietkach. Ešte lepšie pre vaše zdravie bude, ak sliepkam do krmiva pridávajú omega-3 mastné kyseliny.

Čítajte: Kde hľadať bielkoviny, ak sa chcete vyhnúť mäsu

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY, nhs.uk, medicinenet.com, webmd.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jedlá, ktoré pomáhajú bojovať s celulitídou

Jedlá, ktoré pomáhajú bojovať s celulitídou

DNES - 18:25Zdravie

Viac než 80% žien trápi celulitída. Nepekná „pomarančová koža“ na stehnách a na zadku sa u niektorých začína objavovať už počas puberty. Za jej vznik môžu najmä ženské pohlavné hormóny, ale zhoršujú ju aj genetické predispozí

Z trhu sťahujú liek na bolesť a zápaly

Z trhu sťahujú liek na bolesť a zápaly

VČERA - 18:33Zdravie

Pacient má možnosť liek s nečistotami vrátiť do lekárne, tam mu vydajú jeho inú šaržu.

Jarné liečivé bylinky

Jarné liečivé bylinky

19:26 24.04.2015Zdravie

Jar je už v plnom prúde a krásne počasie nás láka tráviť čo najviac času von. Keď pôjdete nabudúce na prechádzku do prírody, skúste si nazbierať niektoré z jej pokladov – liečivých bylín.

Päť chýb, ktoré robíte pri cvikoch na brucho

Päť chýb, ktoré robíte pri cvikoch na brucho

18:23 24.04.2015Zdravie

Ku vypracovanému bruchu a pekným bokom sa nedostanete iba tým, že budete robiť sed-ľah. Aké sú najčastejšie chyby pri cvičení brušných svalov? Čítajte v článku.

Slovenky prestávajú užívať antikoncepciu

Slovenky prestávajú užívať antikoncepciu

9:55 23.04.2015Zdravie

Priepastný rozdiel medzi Slovenkami a Európankami vidieť najmä vo vzťahu k hormonálnej antikoncepcii.

TV program