• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 6.3.2015Meniny má Radoslav
Bratislava

Vajíčka a vaše zdravie - sú skutočne strašiakom?

  • 11:50 08.02.2013
  • BRATISLAVA
Vajíčka a vaše zdravie - sú skutočne strašiakom?

Bez vajíčok je ťažké predstaviť si svoj jedálniček, no zároveň ide o často démonizovanú potravinu, o ktorej si ľudia stále nevedia zo zdravotného hľadiska urobiť názor.

Strašiakom je najmä vysoký obsah cholesterolu, no ako je to s nimi v skutočnosti? Sú vajíčka súčasťou zdravej výživy? Odpoveď znie áno, len to s nimi samozrejme netreba preháňať.

Je všeobecne známe, že vajíčka sú rovnako ako mlieko skvelým zdrojom bielkovín, nájdu sa v nich však aj vitamíny D, A a B2 a tiež množstvo minerálov.

Nechýbajú karotenoidy ako luteín and zeaxanthín, ktoré dokážu znižovať riziko makulárnej degenerácie. Tá prichádza s vekom a často vedie k slepote. Pamäti a mozgu zas prospieva cholín.

Odporúčaný počet kusov denne je u každého rozličný, najdôležitejšie však je mať rozmanitú a vyváženú stravu, pričom vajíčka sú bez pochýb jej vhodnou súčasťou. Ak si však chcete byť istý, že to nepreháňate, podľa American Heart Association jedno vajce denne neuškodí.

Sledujte video: Ako oddeliť žĺtok od bielka? Účinné tipy

Áno, obsahujú veľa cholesterolu (veľké vajce až približne 210 mg, čo sú dve tretiny maximálnej odporúčanej dávky), no ten sa všetok nedostáva do krvi. Omnoho nebezpečnejšie sú nasýtené tuky.

Ak ste sa u lekára zľakli vysokého cholesterolu, vašou prioritou by malo byť obmedzenie nezdravých jedál plných nasýtených tukov. Vajcia vynechajte až vtedy, keď vám to odporučí odborník.

"Vajíčka sú veľmi výživné, obsahujú kvalitné bielkoviny, jeden kus má len 70 až 80 kalórií a nie je v nich veľa tukov," vyratúva pozitíva vajec odborníčka na výživu Ruth Kava. Súhlasí s ňou aj jej kolegyňa Patricia Kendall, ktorá si nemyslí, že si vajcia zaslúžia byť zatracované pre cholesterol.

Výhodou vajec je veľká variablita, dajú sa konzumovať na obrovské množstvo spôsobov.

Dôležité je však správne ich skladovať, na čo si treba dávať predovšetkým pri deťoch, tehotných ženách a starších a chorľavých ľuďoch. Práve im môže najviac uškodiť jedenie surových či nedostatočne tepelne upravených vajíčok.

Sledujte video: Čo sa stane s rozbitým vajíčkom pod vodou

Vždy totiž existuje riziko salmonely, ktoré eliminujete práve varením. Keď ich ukladáte do chladničky, dajte si pozor, aby neprišli do kontaktu s ostatnými jedlami (preto používajte špeciálne oddelenie na vajíčka) a ich surové zvyšky z dosiek či kuchynskej linky dôsledne odstráňte. Ak ste sa vajíčok dotýkali, nezabudnite na dôkladnú hygienu rúk.

A kde sa môžu skrývať surové vajcia? Napríklad v domácej majonéze, šalátových dressingoch, zmrzline, polevách, rôznych sladkých penách či v tiramisu.

Na záver netreba zabúdať na to, že nie je vajce ako vajce.

Ak teda máte možnosť, doprajte si vajíčka od sliepok, ktoré žijú vo voľnom výbehu a nie sú zatvorené v klietkach. Ešte lepšie pre vaše zdravie bude, ak sliepkam do krmiva pridávajú omega-3 mastné kyseliny.

Čítajte: Kde hľadať bielkoviny, ak sa chcete vyhnúť mäsu

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY, nhs.uk, medicinenet.com, webmd.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pravda o ryži. Je hnedá zdravšia než biela?

Pravda o ryži. Je hnedá zdravšia než biela?

VČERA - 19:40Zdravie

Ryža má bezpochyby význam v našej strave. A tvrdí to i múdra východná medicína. Domnievali ste sa, že hnedá ryža je zdravšia? Vyvedieme vás z omylu!

Miliardy ľudí na svete si neliečia zubný kaz, tvrdia vedci

Miliardy ľudí na svete si neliečia zubný kaz, tvrdia vedci

VČERA - 15:02Zdravie

Viac ako 2,4 miliardy ľudí na svete trpelo v roku 2010 zubným kazom, ktorý si neliečilo. Tvrdí to medzinárodný tím vedcov v článku, ktorý publikovali v

Bryndza je pokladom Slovenska. 8 faktov, ktoré by ste mali vedieť

Bryndza je pokladom Slovenska. 8 faktov, ktoré by ste mali vedieť

19:15 04.03.2015Zdravie

Bryndza je neodmysliteľnou súčasťou našej krajiny a tradícií už niekoľko desiatok rokov. Ako to už býva, čo máme pod nosom, často nevidíme. Tento poklad zdravej výživy by sme si mali dopriať určite častejšie.

Stále viac žien chce rodiť v zahraničí

Stále viac žien chce rodiť v zahraničí

17:31 04.03.2015Zdravie

Ženy môžu požiadať svoju poisťovňu o preplatenie nákladov, iba ak rodili v členskej krajine Európskej únie.

Vedci skúmali vplyv kávy na srdce. Na toto prišli

Vedci skúmali vplyv kávy na srdce. Na toto prišli

17:04 04.03.2015Zdravie

Počas štúdie, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 25.000 mužov a žien, podrobovali vedci zamestnancov na ich pracovisku pravidelnej zdravotnej prehliadke.

TV program