• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 16.11.2018Meniny má Agnesa
Bratislava

Očkovanie je jednou z najúspornejších zdravotných investícií, zhodli sa lekári

  • 17:02 08.11.2018
  • Bratislava
Očkovanie je jednou z najúspornejších zdravotných investícií, zhodli sa lekári

Jedným z posledných dôkazov potreby zaočkovania bola epidémia osýpok na východnom Slovensku, ktorá vypukla v máji tohto roku. Zhodli sa na tom lekári na tlačovej konferencii vo štvrtok v Bratislave.

Okrem prínosu v podobe ochrany životov a znižovania invalidity očkovanie dokáže zmierniť tlak na zdravotné systémy, a to vďaka menej častým návštevám lekárov a hospitalizáciám.

Na Slovensku je dostupné povinné a nepovinné očkovanie. Povinne sa očkuje proti desiatim chorobám, nepovinne proti ďalším 13 ochoreniam, z toho štyri sú cestovateľské vakcíny. Lekárka pre deti a dorast Marta Špániková z bratislavskej Petržalky pre TASR priblížila, že od roku 1999 až do roku 2009 zaočkovala približne 11.000 detí. „Za celých desať rokov pri 11.000 zaočkovaných deťoch som mala štyri reakcie také, že som naozaj musela rýchlo riešiť to dieťatko,“ priblížila lekárka s tým, že aj v týchto prípadoch sa všetko vyriešilo. „Tie deti sú úplne zdravé. S očkovaním sme pokračovali a žiadne trvalé následky to nemalo,“ dodala.

Väčšina rodičov je podľa Špánikovej zodpovedná a pediatra si vyhľadá ešte pred narodením dieťaťa. Tiež uviedla, že ak si rodičia nechcú dať zaočkovať svoje dieťa, pokladá za svoje právo nahlásiť túto skutočnosť regionálnemu ústavu verejného zdravotníctva, ale, ako dodala, „v súlade so zákonom o ochrane osobných údajov“. „Takéto dieťa môže mať osobné problémy ako individualita, ako jedinec, ale tiež môže byť v určitom zmysle rizikovým faktorom pre kolektívnu imunitu a pre epidemiologickú situáciu v danej oblasti,“ spresnila. Očkovanie považuje lekárka za najväčší úspech a objav modernej medicíny a imunológie a najefektívnejší spôsob prevencie vzniku a šírenia infekčných ochorení.

Pediatrička tiež pripomenula, že najzraniteľnejšie pri nefungovaní kolektívnej imunity je chronicky choré dieťa, ktoré nemohlo byť očkované. „Je to smutný príbeh, lebo dnes je už medicína na takej úrovni, že už môžeme zachrániť aj deti s vážnymi poruchami imunity, deti choré na leukémiu. Predstavte si, že dieťa, ktoré sa vyliečilo z leukémie, zomrie na osýpky,“ povedala pre TASR.

Špániková ako lekárka z praxe chápe strach rodičov. Ten považuje za „prirodzený“, keďže ide o novú situáciu v starostlivosti o dieťa. Zároveň však nechápe „určité skupiny ľudí šíriace nepodložené informácie a zneisťujúce rodičov“.

Priblížila aj argumenty, s ktorými sa stretla. Spoznala aj tie prípady, keď rodičom „otvorilo oči až to“, keď videli, ako ich „nezaočkované dieťa musí podstúpiť bolestivú, náročnú a drahú liečbu, keď mu hrozili smrť alebo trvalé následky ochorenia“.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Danko chce, aby poslanci hlasovali o dôvere voči jeho osobe

Danko chce, aby poslanci hlasovali o dôvere voči jeho osobe

VČERA - 18:35Domáce

Šéf parlamentu chce, aby poslanci povedali, či mu dôverujú alebo nie. Priznáva, že dôvera v koalícii je naštrbená.

Na východe Slovenska vrazilo auto do ľudí, zasahovali všetky záchranné zložky

Na východe Slovenska vrazilo auto do ľudí, zasahovali všetky záchranné zložky

VČERA - 16:41Domáce

Zranených odviezli do nemocnice viaceré sanitky.

Beblavý: Na našom zdravotníckom trhu sú diery umožňujúce rozprávkové zisky

Beblavý: Na našom zdravotníckom trhu sú diery umožňujúce rozprávkové zisky

VČERA - 15:49Domáce

Na slovenskom zdravotníckom trhu sú diery, ktoré niektorým umožňujú rozprávkové zisky. Zdravotníctvo tak prichádza o obrovské financie, ktoré by mohli byť preinvestované lepšie. Myslí si to Miroslav Beblavý.

Ministerstvo školstva: Miera originality prác sa overuje pred pripustením k obhajobe

Ministerstvo školstva: Miera originality prác sa overuje pred pripustením k obhajobe

VČERA - 15:38Domáce

Ministerstvo školstva zároveň poznamenalo, že v kompetencii každej vysokej školy je riešiť otázku kontroly originality záverečných prác.

Exministrov za SNS Štefanova a Janušeka odsúdili

Exministrov za SNS Štefanova a Janušeka odsúdili

VČERA - 14:29Domáce

Správu budeme aktualizovať.

TV program