• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 16.11.2018Meniny má Agnesa
Bratislava

Traja cukrovkári držali prerušovaný pôst. Lekári boli z ich výsledkov prekvapení

  • 20:13 17.10.2018
  • Bratislava
Traja cukrovkári držali prerušovaný pôst. Lekári boli z ich výsledkov prekvapení

Lekári sledovali troch pacientov, ktorí dodržovali prerušovaný pôst. Výsledky štúdie boli prekvapivé.

Plánovaný prerušovaný pôst môže pomôcť zvrátiť diabetes 2. typu, píšu lekári v štúdii uverejnenej v časopise BMJ. K týmto záverom dospeli po tom, ako sledovali troch pacientoch v ich starostlivosti, ktorí po prerušovanom pôste dokázali úplne vylúčiť liečbu inzulínom.

Traja muži vo veku od 40 až 67 rokov vyskúšali plánovaný prerušovaný pôst, aby zistili, či by tým mohli zmierniť ich príznaky. Užívali rôzne druhy liekov na cukrovku a zároveň inzulín. Okrem cukrovky 2. typu mali všetci vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol.

Dvaja muži držali pôst každý druhý deň po dobu 24 hodín, zatiaľ čo tretí držal pôst tri dni v týždni. Počas pôstnych dní mohli len piť nízkokalorické nápoje, napríklad čaj alebo kávu, vodu alebo vývar, a večer mohli zjesť jeden pokrm s nízkym počtom kalórií.

Pred začatím režimu sa všetci zúčastnili 6-hodinového seminára o výžive, ktorý obsahoval informácie o rozvoji cukrovky a jej vplyve na telo, rezistencii na inzulín, zdravom stravovaní a ako zmierniť diabetes prostredníctvom diéty vrátane liečebného pôstu.

Tohto vzoru sa držali približne 10 mesiacov, po ktorých sa znovu merala hladina glukózy v krvi nalačno, priemerná hladina glukózy v krvi (HbA1c), hmotnosť a obvod pásu. Všetci traja muži mohli prestať užívať injekcie inzulínu už do jedného mesiaca od začiatku svojho pôstu. V jednom prípade to trvalo len päť dní.

Dvaja z mužov boli schopní prestať užívať všetky ďalšie lieky na diabetes, zatiaľ čo tretí prestal užívať tri zo štyroch liekov. Všetci schudli (o 10 - 18%), ako aj znížili hladiny glukózy v krvi nalačno aj priemerné hodnoty glukózy v krvi, čo môže pomôcť znížiť riziko budúcich komplikácií, tvrdia autori.

Spätná väzba bola pozitívna a všetci traja muži sa držali svojho stravovacieho plánu bez príliš veľkých ťažkostí.

Toto je pozorovacia štúdia a odkazuje len na tri prípady, pričom išlo len o mužov. Zo štúdie ako takej preto nie je možné vyvodiť pevné závery o širšom úspechu tohto prístupu pri liečbe cukrovky 2. typu. Ako uzatvárajú autori:

"Použitie terapeutického pôstneho režimu na liečbu [diabetu 2. typu] je prakticky neslýchané. Táto súčasná séria prípadov ukázala, že 24-hodinové režimy nalačno môžu výrazne zvrátiť alebo eliminovať potrebu diabetických liekov."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, bmj.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Psychopatia u žien: Príznaky u nežnejšieho pohlavia vyzerajú inak ako u mužov

Psychopatia u žien: Príznaky u nežnejšieho pohlavia vyzerajú inak ako u mužov

VČERA - 20:09Zdravie

Rozdielne príznaky psychopatie u žien sú často dôvodom, prečo túto poruchu u nežnejšieho pohlavia prehliadame. Existuje však pomerne veľká pravdepodobnosť, že aj vo vašom okolí sa pohybuje psychopatka.

Nedostatok tohto minerálu súvisí s autizmom

Nedostatok tohto minerálu súvisí s autizmom

VČERA - 19:32Zdravie

Vedci si však nie sú istí, či by dopĺňanie tohto stopového prvku mohlo pomôcť v prevencii autizmu.

Čo sa stane, keď budete každý deň jesť kurkumu

Čo sa stane, keď budete každý deň jesť kurkumu

VČERA - 19:02Zdravie

Pridaním tohto korenia do vášho jedálnička môžete ovplyvniť náladu aj pamäť.

Rakovina pankreasu podľa epidemiológov zabíja čoraz viac ľudí

Rakovina pankreasu podľa epidemiológov zabíja čoraz viac ľudí

16:58 14.11.2018Zdravie

Rakovina pankreasu má veľmi zlú prognózu a epidemiológovia predpokladajú, že do roku 2030 bude na túto diagnózu druhá najvyššia úmrtnosť z onkologických ochorení.

Ako znížiť riziko demencie o 40%

Ako znížiť riziko demencie o 40%

19:38 12.11.2018Zdravie

Riziko demencie sa môže týmto spôsobom znížiť o 40%.

TV program