• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.10.2018Meniny má Kristián
15°Bratislava

Koľko ráz je normálne sa počas noci zobudiť?

  • 21:20 10.10.2018
  • Bratislava
Koľko ráz je normálne sa počas noci zobudiť?

Ako často sa môžeme počas noci zobudiť bez toho, aby sme museli hovoriť o nespavosti? Odpoveď sme získali od odborníka na spánok.

Prebudenie zo spánku uprostred noci si niekedy vôbec nepamätáme, a inokedy nám natoľko prekazí spánok, že po ňom už nevieme zaspať. Situácia sa ešte zhoršuje v prípade, že sa zobudíme niekoľkokrát za noc, a to bez akejkoľvek zjavnej príčiny.

Nočné prebúdzanie sa nie je nič jedinečné. Výskum z roku 2010 preukázal, že viac ako 30% ľudí sa v noci zo spánku prebudí viac ako trikrát za týždeň. Ďalší výskum publikovaný v Journal of Psychiatric Research zas uvádza, že ďalších 23% ľudí sa budí aspoň raz za týždeň. Aká je zdravá miera prebúdzania sa zo spánku?

Pokiaľ sa snažíte viesť zdravý život, určite viete, že plnohodnotný spánok je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Možno vás potom prekvapí, že k zdravému spánku patria aj občasné prebudenia. O tom, či máte problémy so spánkom, rozhodujú skôr ich príčiny a pravidelnosť.

„Keďže existuje obrovské množstvo vecí, ktoré nás môžu ľahko prebudiť, neexistuje konkrétne číslo, pri ktorom by odborník začal dvíhať varovný prst,“ uvádza pre magazín SELF odborník na spánok Brandon Peters. „Okrem toho je dôležité pripomenúť, že množstvo prebudení sa môže postupom nocí meniť.“

Peters ďalej približuje, že ľudia sa väčšinou budia pri striedaní jednotlivých spánkových cyklov, a preto si na to ráno často ani nespomenú. Za problém sa označuje také prebudenie, po ktorom sa človeku nedarí zaspať ani po 20-30 minútach. V tomto prípade už možno hovoriť o nespavosti. V prípade, že takéto noci u vás nie sú raritou, stojí za to zmieniť sa o tom pred svojím lekárom.

Pred návštevou ambulancie si môžete pomôcť niekoľkými spôsobmi

Ak už sa počas noci zobudíte, nech vám ani nenapadne pozerať na hodiny! Je to síce veľké pokušenie, ale ak zo spánku prebudíte aj mozog, bude vám dlhšie trvať, kým ho znovu upokojíte.

Zamyslite sa aj nad spánkovou hygienou. Spávať by ste mali v chladnom, tichom a tmavom prostredí a v pohodlnej posteli. Zvyknite si líhať a vstávať každý deň v rovnakom čase. Pred spaním, samozrejme, nepite kávu a nejedzte ťažké a mastné jedlá.

Zobudili ste sa počas noci a nemôžete zaspať? Týmto činnostiam sa rozhodne vyhnite!

Do postele si nenoste žiadnu techniku – nebrowsujte na smartfóne alebo laptope, ani nepozerajte televízor. Pokiaľ si neviete zvyknúť na nudu pred spaním, siahnite radšej po knihe.

Doktori hovoria, že ak sa v noci budíte len preto, že vám treba ísť na toaletu, pred spaním by ste mali zmierniť príjem tekutín. Príčinou môžu byť aj ochorenia alebo niektoré lieky s močopudným vedľajším účinkom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, self.com, sciencedirect.com, vesti.ru, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

VČERA - 20:08Zdravie

Okrem nespočetného množstva doteraz uznaných výhod pravidelného pitia kávy sme sa najnovšie dozvedeli o ďalšej, ktorá má čo do činenia s krásou pokožky.

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

VČERA - 19:28Zdravie

Lekári svojim pacientom často nehovoria všetky detaily ohľadom odberu krvi a výsledkov testov. Prinášame vám osem faktov, ktoré by mal vedieť každý.

Výrazné žily: Z týchto dôvodov ich máte viditeľnejšie

Výrazné žily: Z týchto dôvodov ich máte viditeľnejšie

VČERA - 19:05Zdravie

Prečo majú niektorí ľudia výraznejšie žily ako iní? Prinášame vám dôvody, prečo sú vaše žily viac viditeľné.

Chcete sa dožiť vyššieho veku? Najlepšiu šancu máte v týchto krajinách

Chcete sa dožiť vyššieho veku? Najlepšiu šancu máte v týchto krajinách

20:42 17.10.2018Zdravie

Síce v nich nenájdete bájny Kameň mudrcov, vďaka ktorému by ste mohli žiť večne, no v týchto krajinách sa do dvadsiatich rokov má natoľko zvýšiť životnosť obyvateľstva, že ostatných rýchlo predbehnú.

Traja cukrovkári držali prerušovaný pôst. Lekári boli z ich výsledkov prekvapení

Traja cukrovkári držali prerušovaný pôst. Lekári boli z ich výsledkov prekvapení

20:13 17.10.2018Zdravie

Lekári sledovali troch pacientov, ktorí dodržovali prerušovaný pôst. Výsledky štúdie boli prekvapivé.

TV program