• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.10.2018Meniny má Kristián
14°Bratislava

11 vecí, ktoré by ste nikdy nemali splachovať

  • 19:44 20.09.2018
  • Bratislava
11 vecí, ktoré by ste nikdy nemali splachovať

Niektoré veci do toalety či umývadla nepatria. Prezradíme vám, ktoré predmety by ste mali vždy radšej hodiť do koša.

Ľudia hádžu do toaletnej misy a umývadla mnohé predmety, ktoré tam nepatria a inštalatéri následne nachádzajú v rúrach kusy plastov, oblečenie či dokonca nebezpečný materiál. Kým väčšina z nás vie, že nerozpustné predmety sa splachovať nemajú, pre mnohých je celkom nevinná aj zubná niť či pleťová maska, ktorá však nakoniec môže upchať potrubie. Tu je zoznam vecí, ktoré by sa v záchode či umývadle nikdy nemali ocitnúť.

1. Zubná niť

Zubná niť pozostáva z vláknitého materiálu, ktorý sa môže nahromadiť vo vnútri rúr a môže ich tak upchať. Taktiež vyhadzovanie dentálnej nite do kanalizácie nie je vôbec ekologické. Syntetické vlákno sa nerozkladá a škodí tak životnému prostrediu.

2. Žuvačky

Žuvačky sa nerozpúšťajú vo vode a môžu sa tiež prilepiť na rúry. To je dôvod, prečo by ste sa ich nikdy nemali týmto spôsobom zbavovať.

3. Rybičky

Pre mnohých ľudí je bežné hádzať mŕtve akváriové ryby do záchoda, no ich telá dokážu upchať potrubie. V Kanade museli úrady žiadať občanov, aby ryby nesplachovali, pretože ak sa dostanú do jazera, zabijú ryby, ktoré v ňom žijú.

4. Leukoplast

Bežná náplasť na rany sa skladá z rôznych materiálov a obsahuje gumu, vosk, látku a iné zložky, ktoré sa nerozkladajú a môžu vám po upchatí rúr narobiť veľké problémy.

5. Kontaktné šošovky

Kontaktné šošovky sú vyrobené z polymérov, ktoré sa nerozkladajú ani po mnohých rokoch. Samozrejme, malá šošovka pravdepodobne neupchá potrubie, ale určite bude poškodzovať životné prostredie. Odborníci vypočítali, že každý rok viac ako 20 ton kontaktných šošoviek skončí v kanalizácii a kontaminuje vodu.

6. Mačací piesok

Kanalizačný systém nám má pomôcť zbaviť sa výkalov a ani mačacie nie sú výnimkou. Odborníci však neodporúčajú splachovanie piesku pre mačky. Za niekoľko hodín dokáže stuhnúť a uviazne niekde v potrubí. Mačací piesok preto patrí do koša.

7. Prípravky s chlórom

Čističe s obsahom chlóru sú veľmi agresívne a ak ich budete používať príliš často, môžu poškodiť potrubie. Preto sa oplatí ich striedať s obyčajným octom.

8. Pleťové masky

Pleťové masky s obsahom ílu by ste tiež nemali splachovať. Po čase sa môžu čiastočky nabaliť a upchať potrubie. Väčšinu masky by ste si preto mali zotrieť obrúskom a zvyšky zmyť vodou.

9. Čaj

Aj keď sa čaj možno zdá ako neškodný, nie je to pravda. Čajové lístky sa môžu nahromadiť v zahnutých častiach potrubia a veľmi ťažko sa odstraňujú.

10. Plastové vrecká

Aj malé časti plastových vreciek môžu byť nebezpečné. Okrem toho, že spôsobujú upchatie, tiež sú mimoriadne nebezpečné pre životné prostredie.

11. Papierové produkty

Dokonca aj toaletný papier a iné produkty z papiera môžu v niektorých prípadoch narobiť veľké problémy. V niektorých krajinách sa nemôže splachovať ani toaletný papier pre riziko upchatia potrubia. Niektoré papierové produkty na obale uvádzajú, že je možné ich hodiť do toalety, no niektorým to trvá aj niekoľko hodín, kým sa rozložia a medzitým môžu spôsobiť upchatie.

Existuje jednoduchý spôsob, ako zistiť, či sa papierový výrobok rozpustí. Vložte kúsky do pohára so studenou vodou. Ak po 5-10 minútach stále vidíte veľké kusy, znamená to, že tento papier nemôžete hodiť do kanalizácie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, housebeautiful.com, today.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Toto sa stane, keď vodič autobusu ignoruje zákaz

Video: Toto sa stane, keď vodič autobusu ignoruje zákaz

DNES - 20:08Zaujímavosti

Hrozivé video ukazuje, čo sa stane s mostom, keď po ňom začne prechádzať autobus.

Vo Francúzsku sa predáva zámok. Môže byť váš za 50 eur

Vo Francúzsku sa predáva zámok. Môže byť váš za 50 eur

DNES - 19:02Zaujímavosti

Ak ste vždy chceli vlastniť zámok, váš sen si môžete splniť už za 50 eur.

Video: Vodič si chcel skrátiť cestu cez cyklochodník. Okamžite to oľutoval

Video: Vodič si chcel skrátiť cestu cez cyklochodník. Okamžite to oľutoval

VČERA - 22:26Zaujímavosti

Vodič auta pravdepodobne nečakal, že takto skončí.

Video: Takto „spieva“ ľad na Antarktíde. Z týchto zvukov budete mať nočné mory

Video: Takto „spieva“ ľad na Antarktíde. Z týchto zvukov budete mať nočné mory

VČERA - 22:12Zaujímavosti

To, čo vedci označujú za „spev“, nám skôr pripadá ako strašidelné zvuky z hororu.

 Video: Mladík si chcel osedlať býka. Ten však mal iný názor

Video: Mladík si chcel osedlať býka. Ten však mal iný názor

VČERA - 21:00Zaujímavosti

To, že za hlúposť sa platí, tento muž zistil tvrdou cestou.

TV program