• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 20.9.2018Meniny má Ľuboslav(a)
16°Bratislava

Šefčovič: Európska únia čelí tlakom vo forme migrácie a extrémizmu

  • 19:00 16.09.2018
  • Bratislava
Šefčovič: Európska únia čelí tlakom vo forme migrácie a extrémizmu

Európska únia (EÚ) čelí aj tlakom z jej vnútra vo forme extrémistických a populistických hnutí, ktoré sa snažia rozsievať nepokoj, povedal podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Myslím si, že v Európe si veľmi dobre pamätáme, kam to vždy viedlo,“ povedal Šefčovič. Preto podľa neho zdôraznil aj predseda EK Jean-Claude Juncker vo svojom utorňajšom prejave, že EÚ musí byť v rozhodovaní rýchlejšia a rozhodovať o veciach kvalifikovanou väčšinou, pretože v niektorých oblastiach je ťažké čakať na konsenzus.

V tejto situácii musíme byť naozaj jednotní a dohodnúť sa na pravidlách, ktoré budú fungovať a s ktorými budú súhlasiť všetci,“ povedal v relácii poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan (nezávislý). Prijímať pravidlá až v čase krízy je podľa neho neskoro.

V otázke migrácie je potrebné nastaviť také politické podmienky, aby táto téma nebola zneužívaná extrémistickými stranami, myslí si Kukan. Ako jedno z riešení spomenul investovanie a rozvoj pracovnej sily priamo v afrických krajinách, čo by im umožňovalo rast. Znížil by sa tým migračný tlak na Európu. Krajiny v Európe so záujmom o pracovnú silu budú mať podľa Kukana šancu získať ju aj z afrických krajín prostredníctvom nových pravidiel.

Podľa europoslanca Pála Csákyho (SMK) môže mať utorková správa Európskeho parlamentu (EP) o stave demokracie v Maďarsku negatívny vplyv na budúcnosť EÚ. „Extrémistické strany nevyrastajú z ničoho nič. Vyrastajú z našich chýb, aj z toho hlasovania,“ povedal Csáky.

Poslankyňa EP Monika Beňová (Smer-SD) sa vyjadrila, že maďarský premiér Viktor Orbán je stále právoplatne zvoleným predstaviteľom a nebolo nevyhnuté, aby EP pristúpil k hlasovaniu o iniciovaní právneho konania proti Maďarsku podľa článku 7 ods. 1 Zmluvy o EÚ.

Ja osobne si myslím, že bolo veľmi dôležité udržať Viktora Orbána pri stole a snažiť sa naňho tlačiť politickými rokovaniami, aby ustúpil od niektorých rozhodnutí alebo aby ich zmenil, aby rešpektoval rozhodnutia súdneho dvora,“ povedala.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pád slovenského horolezca vo Vysokých Tatrách sa skončil tragicky

Pád slovenského horolezca vo Vysokých Tatrách sa skončil tragicky

DNES - 18:27Domáce

Horským záchranárom nahlásili vo štvrtok v poobedňajších hodinách náhodní svedkovia pád kamennej lavíny v južnej stene Vysokej vo Vysokých Tatrách, v ktorej sa mala nachádzať jedna osoba.

Ministerstvo školstva zastavilo konanie vo veci registrácie SAV

Ministerstvo školstva zastavilo konanie vo veci registrácie SAV

DNES - 18:21Domáce

TASR informoval odbor komunikácie rezortu s tým, že rozhodnutie vyplýva z návrhu prokuratúry.

Objednávanie sa k lekárovi za poplatok liberálom neprešlo

Objednávanie sa k lekárovi za poplatok liberálom neprešlo

DNES - 18:04Domáce

Liberáli navrhovali, aby poplatok bol najviac desať eur a rozsah takto vyhradených ordinačných hodín by mal byť najviac päť ordinačných hodín týždenne.

Lucia Žitňanská odchádza z Mosta-Híd

Lucia Žitňanská odchádza z Mosta-Híd

DNES - 17:44Domáce

TASR to potvrdili viaceré od seba nezávislé zdroje.

Prezident: Úvahy Smeru-SD o voľbe ustávných sudcov len v NR SR sú nebezpečné

Prezident: Úvahy Smeru-SD o voľbe ustávných sudcov len v NR SR sú nebezpečné

DNES - 16:21Domáce

Úvahy Smeru-SD o tom, že by výber ústavných sudcov ovládol iba parlament, považuje prezident SR Andrej Kiska za nebezpečné. Treba sa podľa neho spýtať, aký je skutočný úmysel.

TV program