• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.8.2018Meniny má Marcela
24°Bratislava

Nemecké bankomaty sú opäť v centre pozornosti zlodejov

  • 17:22 12.08.2018
  • Wiesbaden/Berlín
 Nemecké bankomaty sú opäť v centre pozornosti zlodejov

Zlodeji majú zas záujem o hotovosť. Po vlaňajšom poklese počtu prípadov vykradnutých bankomatov sa tieto lúpeže opäť začínajú množiť. V početných prípadoch sú vecné škody oveľa vyššie než lup.

Podľa informácií Spolkového kriminálneho úradu (BKA) bolo v prvej polovici roka vykradnutých 187 bankomatov, kým v rovnakom období minulého roka išlo približne o 140 útokov. V prvom polroku 2016 ich bolo zhruba 180. Hoci BKA tieto údaje vyhodnotil ako bežný výkyv, celkový trend ukazuje nahor.

Vyzerá to tak, že pre páchateľov ide o veľmi príťažlivú oblasť činnosti,“ povedala hovorkyňa BKA. V 80 prípadoch zlodeji ukradli peniaze s pomocou výbušniny, 107-krát zostalo len pri pokuse o lúpež.

Podľa skúseností polície sa na bankomaty zameriavajú zväčša organizované skupiny, ktoré často pochádzajú zo zahraničia. Páchatelia obvykle zavedú do bankomatu plyn alebo plynovú zmes, ktorú následne nechajú vybuchnúť. Explózie často spôsobia väčšie škody než samotná krádež peňazí. Napríklad zlodeji v juhohesenskom Mörfeldene takto vlani ukradli zhruba 10.000 eur, no majetkové škody dosiahli až 150.000 eur.

Hoci sú finančné inštitúcie poistené proti takýmto majetkovým škodám, ak sa jedna banka stáva častejším terčom útokov, poistenie sa predražuje. Banky a poisťovne sa preto snažia zamedziť útokom rôznymi bezpečnostnými opatreniami, napríklad zariadeniami na neutralizáciu plynov alebo zafarbením peňazí po explózii.

Údaje o najčastejších lokalitách útokov vyhodnocuje BKA až pre celý rok. Podľa informácií z minulého roka sa zlodeji najčastejšie zameriavali na bankomaty v Severnom Porýní-Vestfálsku, nadpriemerný počet prípadov zaznamenali aj spolkové krajiny Hesensko, Dolné Sasko, Porýnie-Falcko, Brandenbursko a Bádensko-Württembersko.

Celkovo bolo vlani zaevidovaných 268 prípadov, čo je v porovnaní s rokom 2016 o 16 % menej. Počet útokov aj napriek tomu výrazne presahoval päťročný priemer, z čoho podľa BKA nemožno jednoznačne identifikovať zmenu trendu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V 1. polroku boli nádorové ochorenia najčastejšou príčinou plnej invalidity

V 1. polroku boli nádorové ochorenia najčastejšou príčinou plnej invalidity

DNES - 10:16Ekonomické

Nádorové ochorenia boli v 1. polroku tohto roka na Slovensku najčastejšou príčinou plnej invalidity.

Dánsko postaví sporný plot na hranici s Nemeckom

Dánsko postaví sporný plot na hranici s Nemeckom

DNES - 6:11Ekonomické

Dánsko sa chystá postaviť plot popri hranici s Nemeckom, chce tak zabrániť rozšíreniu afrického moru ošípaných (AMO) do krajiny. V utorok o tom informoval portál nemeckej rozhlasovej a televíznej stanice Deutsche Welle.

Úspešnou kandidátkou na člena Rady ÚVO je len Ľubica Rodinová

Úspešnou kandidátkou na člena Rady ÚVO je len Ľubica Rodinová

VČERA - 16:08Ekonomické

Úspešnou kandidátkou na člena Rady Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) je len Ľubica Rodinová.

Tender na register železničnej infraštruktúry je podľa SaS nezmysel

Tender na register železničnej infraštruktúry je podľa SaS nezmysel

VČERA - 15:07Ekonomické

Podľa poslanca SaS Miroslava Ivana ide o typický manéver na nezmyselné čerpanie verejných peňazí.

Erdogan vyzval Turkov na bojkot americkej elektroniky

Erdogan vyzval Turkov na bojkot americkej elektroniky

VČERA - 14:25Ekonomické

Turecko bude bojkotovať elektronické výrobky zo Spojených štátov. Oznámil to v utorok prezident Recep Tayyip Erdogan. Bude to odveta Ankary v spore s Washingtonom, ktorý viedol k pádu tureckej líry.

TV program