• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.10.2018Meniny má Lukáš
14°Bratislava

Nemecké bankomaty sú opäť v centre pozornosti zlodejov

  • 17:22 12.08.2018
  • Wiesbaden/Berlín
 Nemecké bankomaty sú opäť v centre pozornosti zlodejov

Zlodeji majú zas záujem o hotovosť. Po vlaňajšom poklese počtu prípadov vykradnutých bankomatov sa tieto lúpeže opäť začínajú množiť. V početných prípadoch sú vecné škody oveľa vyššie než lup.

Podľa informácií Spolkového kriminálneho úradu (BKA) bolo v prvej polovici roka vykradnutých 187 bankomatov, kým v rovnakom období minulého roka išlo približne o 140 útokov. V prvom polroku 2016 ich bolo zhruba 180. Hoci BKA tieto údaje vyhodnotil ako bežný výkyv, celkový trend ukazuje nahor.

Vyzerá to tak, že pre páchateľov ide o veľmi príťažlivú oblasť činnosti,“ povedala hovorkyňa BKA. V 80 prípadoch zlodeji ukradli peniaze s pomocou výbušniny, 107-krát zostalo len pri pokuse o lúpež.

Podľa skúseností polície sa na bankomaty zameriavajú zväčša organizované skupiny, ktoré často pochádzajú zo zahraničia. Páchatelia obvykle zavedú do bankomatu plyn alebo plynovú zmes, ktorú následne nechajú vybuchnúť. Explózie často spôsobia väčšie škody než samotná krádež peňazí. Napríklad zlodeji v juhohesenskom Mörfeldene takto vlani ukradli zhruba 10.000 eur, no majetkové škody dosiahli až 150.000 eur.

Hoci sú finančné inštitúcie poistené proti takýmto majetkovým škodám, ak sa jedna banka stáva častejším terčom útokov, poistenie sa predražuje. Banky a poisťovne sa preto snažia zamedziť útokom rôznymi bezpečnostnými opatreniami, napríklad zariadeniami na neutralizáciu plynov alebo zafarbením peňazí po explózii.

Údaje o najčastejších lokalitách útokov vyhodnocuje BKA až pre celý rok. Podľa informácií z minulého roka sa zlodeji najčastejšie zameriavali na bankomaty v Severnom Porýní-Vestfálsku, nadpriemerný počet prípadov zaznamenali aj spolkové krajiny Hesensko, Dolné Sasko, Porýnie-Falcko, Brandenbursko a Bádensko-Württembersko.

Celkovo bolo vlani zaevidovaných 268 prípadov, čo je v porovnaní s rokom 2016 o 16 % menej. Počet útokov aj napriek tomu výrazne presahoval päťročný priemer, z čoho podľa BKA nemožno jednoznačne identifikovať zmenu trendu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tomáš: Obedy zadarmo by mali zlepšiť stravovacie návyky detí

Tomáš: Obedy zadarmo by mali zlepšiť stravovacie návyky detí

VČERA - 20:23Ekonomické

Priblížil to poslanec Smeru-SD a jeden z predkladateľov tohto návrhu Erik Tomáš.

Mihál: Nenájdete ekonóma, ktorý by podporoval zastropovanie dôchodkov

Mihál: Nenájdete ekonóma, ktorý by podporoval zastropovanie dôchodkov

VČERA - 17:29Ekonomické

Na Slovensku sa nenájde jeden ekonóm, ktorý by podporoval návrh na zastropovanie dôchodkového veku v Ústave SR. V rámci rozpravy k tomuto návrhu to v parlamente zdôraznil nezaradený poslanec Jozef Mihál.

Ministri sa pozrú na zastropovanie dôchodkového veku aj Vojenskú políciu

Ministri sa pozrú na zastropovanie dôchodkového veku aj Vojenskú políciu

VČERA - 8:10Ekonomické

Návrh na zastropovanie veku odchodu do dôchodku, ale aj nové úlohy pre Vojenskú políciu majú na stole ministri v rámci stredajšieho 124. zasadnutia kabinetu.

Najbližšie roky pôjdu ľudia do dôchodku skôr

Najbližšie roky pôjdu ľudia do dôchodku skôr

16:49 16.10.2018Ekonomické

Najbližšie roky pôjdu ľudia do dôchodku skôr ako to určoval pôvodný zákon. Prvé 2 roky určite a ďalších 6 rokov pravdepodobne.

Matečná: Financie z odvodu reťazcov pôjdu do agropotravinárskeho sektora

Matečná: Financie z odvodu reťazcov pôjdu do agropotravinárskeho sektora

16:05 16.10.2018Ekonomické

Všetky financie z 2,5-percentného mimoriadneho odvodu obchodných reťazcov, ktorý by mal priniesť do štátneho rozpočtu asi 120 miliónov eur, pôjdu naspäť do agropotravinárskeho sektora

TV program