• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.8.2018Meniny má Marcela
24°Bratislava

Muži, ktorí nosia tento druh spodnej bielizne, majú podľa vedcov kvalitnejšie spermie

  • 21:43 09.08.2018
  • Harvard
Muži, ktorí nosia tento druh spodnej bielizne, majú podľa vedcov kvalitnejšie spermie

Vedci podnikli dosiaľ najrozsiahlejšiu štúdiu zameranú na preskúmanie vzťahu medzi spodnou bielizňou a kvalitou spermií.

Debata o tom, či je pre muža lepšie nosenie trenírok, boxeriek alebo slipov, už viac nie je len o vkuse. Štúdia, publikovaná v žurnále Human Reproduction, ktorá je zároveň najväčšou zbierkou informácií tohto druhu, poukázala na to, že muži, ktorí nosia trenírky, sa môžu tešiť z vyššieho množstva a koncentrácie spermií než muži, ktorí sa cítia lepšie v tesnej spodnej bielizni.

Štúdia tiež objasnila, že u mužov nosiacich trenírky sa vytvára menej folitropínu, ktorý stimuluje produkciu spermií ako náhradu za poškodenie semenníkov v dôsledku zvýšenej teploty a nižšieho počtu spermií.

Štúdia, ktorá si vzala na mušku predtým neprebádané faktory ako poškodenie DNA spermií a rozmnožovacích hormónov, podrobila výskumu 656 mužov vo veku od 18 do 56 rokov. Podľa slov výskumníkov z Harvardovej univerzity bolo zapojenie týchto premenných kľúčovým krokom k pochopeniu vplyvu spodnej bielizne na mužský sexuálny vývin.

Pýtate sa, ako sa vedcom podarilo nájsť vhodné objekty na testovanie tejto súvislosti? Do pokusu boli zapojení muži z párov, ktoré medzi rokmi 2000 až 2017 hľadali riešenie svojej neplodnosti. Ich priemerný BMI index sa pohyboval okolo čísla 26.

Dobrovoľníci vedcom odovzdali vzorky krvi a spermií, a následne vyplnili dotazník o detailoch svojej obľúbenej spodnej bielizne. Na záver mali odpovedať na otázku, ktorý druh mužskej spodnej bielizne za posledné tri mesiace nosili najčastejšie.

53 percent mužov uviedlo, že najčastejšie nosia trenírky. V porovnaní s ostatnými účastníkmi práve do tejto skupiny patrili chudší a mladší muži. Zároveň však mali o 25 percent vyššiu koncentráciu spermií a o 17 percent viac spermií než tí, ktorí neobľubovali trenírky. Počas jedinej ejakulácie tiež vyprodukovali o 33 percent viac plávajúcich spermií.

Vedúca autorka štúdie doktorka Lidia Mínguez-Alarcónová pre britský denník Independent uviedla, že výsledky jej štúdie sa zhodujú s výsledkami predošlých výskumov zameraných na vzťah medzi výberom spodnej bielizne a produkciou spermií.

Podľa Alarcónovej však ide o vôbec prvú štúdiu, ktorá dokázala, že muži, ktorí nosia tesnejšie spodky, majú tiež vyššiu úroveň folitropínu. Doktorka sa nazdáva, že by to u nich mohlo indikovať vytvorenie „kompenzačného mechanizmu potencie“.

„Tieto výsledky by sa mohli využiť pri skvalitňovaní a zvyšovaní počtu spermií u mužov. Pomáha tomu aj fakt, že typ spodnej bielizne sa dá zmeniť, a spermatogenéza (tvorba spermií) sa tak urýchli už do 90 dní.

Výsledky tejto štúdie sú veľmi praktické pre mužov, ktorí by chceli skvalitniť svoju produkciu spermií jednoduchou zmenou typu spodnej bielizne na trenírky.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, independent.co.uk, eshre.eu, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Po zjedení týchto bežných raňajok by ste nemuseli prejsť testom na drogy

Po zjedení týchto bežných raňajok by ste nemuseli prejsť testom na drogy

VČERA - 20:18Zdravie

Môže síce pôsobiť nevinne, ale v skutočnosti sa už toto raňajkové jedlo postaralo o nemalú škodu.

Elektronické cigarety ovplyvňujú imunitné bunky v pľúcach a zápal

Elektronické cigarety ovplyvňujú imunitné bunky v pľúcach a zápal

VČERA - 19:36Zdravie

Fajčenie elektronických cigariet dokáže zablokovať čistiace systémy pľúc, čím ovplyvňujú riziko pľúcnych ochorení.

Stres ročne zabije viac mužov ako žien – z tohto dôvodu

Stres ročne zabije viac mužov ako žien – z tohto dôvodu

VČERA - 19:28Zdravie

Ukázalo sa, že stresu ťažšie odolávajú muži ako ženy. Vedci neprišli len na to, prečo to tak je, ale aj radia, ako sa tomu brániť.

Bolia vás kolená? Môže za to táto strava

Bolia vás kolená? Môže za to táto strava

VČERA - 19:22Zdravie

Nevhodná strava zvyšuje riziko osteoartritídy bez ohľadu na váhu.

Lekári prehodnotili riziká konzumácie soli. Koľko jej môžete denne prijať?

Lekári prehodnotili riziká konzumácie soli. Koľko jej môžete denne prijať?

20:21 13.08.2018Zdravie

Nové dôkazy ukazujú, že soľ v primeraných množstvách srdcu neškodí.

TV program