• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.8.2018Meniny má Marcela
24°Bratislava

Pitný režim je počas leta ešte dôležitejší, pripomína lekár

  • 12:45 22.07.2018
  • Bratislava
Pitný režim je počas leta ešte dôležitejší, pripomína lekár

Letné mesiace sú charakteristické vysokými teplotami, na ktoré ľudské telo reaguje zvýšeným výdajom vody v podobe potenia.

Lekári odporúčajú počas horúcich dní dodržiavať pitný režim a nepodceňovať potrebu hydratácie. Práve leto je jedno z najrizikovejších ročných období, upozornil lekár Peter Minárik.

Odporúčané množstvo príjmu tekutín by sa malo pohybovať zhruba medzi 2 až 2,5 litrami tekutín denne. Potreba príjmu tekutín je veľmi individuálna a rastie v závislosti od telesnej hmotnosti, stravovania, fyzickej aktivity alebo teploty. Už strata dvoch percent vody z tela spôsobuje príznaky dehydratácie, ako sú bolesti hlavy, malátnosť, poruchy sústredenia a strata koordinácie. „Straty potením môžu v extrémnych prípadoch dosiahnuť až dva litre za hodinu,“ upozornil Minárik.

Pri hektickom spôsobe života by sa mal pitný režim rozložiť. Podľa Minárika je vhodné príjem tekutín rozdeliť do pravidelných intervalov a piť rovnomerne v priebehu celého dňa. „Napríklad, ak vypijeme 2,5 litra tekutín denne, je vhodné príjem rozdeliť na režim 5x500 ml prijatých tekutín, ktorý môžeme spojiť s bežnými piatimi dennými príjmami jedla - raňajky, desiata, obed, olovrant, večera,“ doplnil Minárik. Pri takomto režime sa ľudský organizmus nemusí obávať dehydratácie a už vôbec nie „prepitia“ vodou.

Potreby prijímať tekutiny sú však individuálne a spotreba vody u jedinca záleží od viacerých faktorov, ako sú vek, telesná hmotnosť, strava, fyzická aktivita alebo vonkajšia teplota. Podľa Minárika netreba zbytočne experimentovať, stačí používať zdravý rozum. Každé telo si vypýta toľko vody, koľko spotrebovalo a koľko opätovne potrebuje doplniť. „Obzvlášť v lete môže dospelý človek denne stratiť až niekoľko litrov tekutín a tie treba neustále dopĺňať, inak sa stráca výkonnosť aj odolnosť,“ upozornil Minárik.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: Pixabay
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bugár: Medzi Mostom-Híd a SNS nie je nevraživosť

Bugár: Medzi Mostom-Híd a SNS nie je nevraživosť

DNES - 10:12Domáce

Medzi stranami SNS a Most-Híd nie je nevraživosť, ani nič, čo by sa nedalo riešiť. Uviedol to predseda Mosta-Híd Béla Bugár v reakcii na nedávne útoky SNS na niektorých bugárovcov.

Europoslankyňa Monika Beňová dnes slávi 50. narodeniny

Europoslankyňa Monika Beňová dnes slávi 50. narodeniny

DNES - 6:43Domáce

Slovenská europoslankyňa Monika Beňová sa dožíva v stredu 15. augusta 50 rokov.

Jasný deň Nanebovzatia Panny Márie sľubuje peknú jeseň

Jasný deň Nanebovzatia Panny Márie sľubuje peknú jeseň

DNES - 6:07Domáce

Ako sa hovorí, Panny Márie narodenie, lastovičiek rozlúčenie. Ako to bude tento rok?

Meteorológovia očakávajú búrky a povodne

Meteorológovia očakávajú búrky a povodne

VČERA - 19:19Domáce

Vysoké teploty na časti územia Slovenska vystriedajú búrky.

Nehoda pri Dežericiach si vyžiadala jednu obeť

Nehoda pri Dežericiach si vyžiadala jednu obeť

VČERA - 18:39Domáce

Cesta je momentálne uzavretá v oboch smeroch.

TV program