• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 22.9.2018Meniny má Móric
17°Bratislava

Foto: Toto sa stane po tom, ako sa v horúcom počasí napijete chladeného nápoja

  • 20:47 11.07.2018
  • Houston
Foto: Toto sa stane po tom, ako sa v horúcom počasí napijete chladeného nápoja

Veľa z nás v horúcom počasí nedokáže odolať volaniu ľadových nápojov, ktoré dokážu na chvíľu schladiť aspoň naše rozhorúčené jazyky. Dôsledky tohto neuváženého činu však môžu vyzerať aj takto.

Asi tomu neuveríte ľahko, ale po vypití chladeného nápoja v horúcom počasí môžete ostať so zakrvavenou tvárou. Presne to sa totiž stalo Adamovi Schaubovi z texaského Houstonu len preto, že v krátkom čase vypil dve fľaše chladenej vody.

Adam sa so svojím príbehom zveril s používateľmi Facebooku, ktorých vo svojom príspevku privítal slovami „studená voda je dobrá, ako by mohla byť zlá? Nuž, včera som to zistil.“

Ako škodí studená voda

Adam na začiatku júna pracoval von v teplotách okolo 37 stupňov Celzia. Jeho otec spozoroval, že mu po niekoľkohodinovej námahe na slnku sčervenala tvár, a poslal ho na prestávku. „Hneď som vzal fľašu studenej vody a na mieste ju vypil,“ hovorí Adam.

PUBLIC SERVICE ANNOUNCEMENT: So we've all heard not to drink really cold water in the heat, but a lot of us haven't...

Uverejnil používateľ Adam Schaub Streda 4. júl 2018

Po chvíli sa vyčerpaný Schaub rozhodol uchýliť v kabíne kamiónu so zapnutou klimatizáciou. Na tomto mieste vypil ďalšiu fľašu studenej vody, čo už jeho telo nedokázalo ustáť. „Pred očami sa mi mihali fľaky, prišlo mi nesmierne nevoľno a v rukách a nohách som zacítil mravčenie.“

„Myslel som, že budem zvracať, tak som otvoril dvere a posledné, čo si po tom pamätám, je pád tvárou na betón a to, ako ma otec prevrátil na chrbát a utieral mi krv. Vraví, že sa mi oči prevrátili dohora a pár minút som bol v bezvedomí.“

Lekári vysvetľujú

K Adamovi boli po krutom páde privolaní zdravotníci, ktorí mu po prebudení vysvetlili, že piť studenú vodu v horúcom počasí nebol ten najlepší nápad. Ich slová potvrdila aj všeobecná lekárka Sarah Jarvisová, ktorá pre denník The Sun ozrejmila, že v Adamovom prípade pravdepodobne išlo o extrémny prejav toho, čo sa u nás označuje aj ako „zmrazený mozog“. Takýto stav už určite zažil aspoň raz každý z nás.

„Ak veľmi rýchlo vypijete niečo veľmi studené, chlad horného podnebia stimuluje nervy v okolí. To vedie k rýchlej kontrakcii a následnému roztiahnutiu cievok v prinosových dutinách. Väčšinou to spôsobuje náhlu bolesť, ale môže dôjsť aj k malátnosti.

Všetky príznaky, aké (Adam) opisuje, znejú ako predohra zamdlenia, ku ktorému často dochádza kvôli nedostatku krvi v mozgu.

Často ku mne chodia ľudia, ktorí vypijú niečo studené príliš rýchlo, a potom sa necítia vo svojej koži. Určite to teda neodporúčam.“

Ako piť v horúčavách?

Adamovi nakoniec zdravotníci poradili v horúcom počasí piť teplotu v izbových teplotách. Ak neviete odolať chladeným nápojom, určite ich pite len po malých dúškoch.

„Myslel som, že to zverejním pre prípad, že by sa niekomu hodilo poučenie z mojej chyby,“ uzatvára svoj príspevok Adam Schaub.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, thesun.co.uk, Adam Schaub (FB), Foto: Adam Schaub (FB)
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Žene znenazdajky opuchol malíček na ruke. Vykľula sa z toho nebezpečná diagnóza

Žene znenazdajky opuchol malíček na ruke. Vykľula sa z toho nebezpečná diagnóza

VČERA - 20:01Zdravie

42-ročná pacientka prišla do nemocnice s obyčajným opuchom a bolesťami prsta. Po vypočutí lekárskeho verdiktu takmer padla na kolená.

Trpí vaše dieťa poruchou sústredenia? Odhalí ju týchto 14 nezvyčajných príznakov

Trpí vaše dieťa poruchou sústredenia? Odhalí ju týchto 14 nezvyčajných príznakov

20:43 20.09.2018Zdravie

Porucha sústredenia s hyperaktivitou sa u dievčat a chlapcov prejavuje rôznymi spôsobmi. Týchto 14 najčastejších prejavov vám pomôže zistiť, či ňou trpí aj vaše dieťa.

Psychóza sa týka každého 100. z nás. Poznáte jej príznaky?

Psychóza sa týka každého 100. z nás. Poznáte jej príznaky?

19:14 20.09.2018Zdravie

Psychóza postihuje jedného zo sto ľudí už v mladom veku. Len málokto však dokáže rozoznať jej príznaky, ktoré netreba podceňovať.

Foto: Ak si na tele nájdete takéto vyrážky, môže ísť o leukémiu

Foto: Ak si na tele nájdete takéto vyrážky, môže ísť o leukémiu

21:26 19.09.2018Zdravie

Medzi časté príznaky leukémie patrí nevoľnosť, horúčka, anémia aj špecifické vyrážky. Takto vyzerajú niektoré z nich.

Najčastejšie mýty o mede: Je rovnako účinný aj v horúcom čaji?

Najčastejšie mýty o mede: Je rovnako účinný aj v horúcom čaji?

16:07 18.09.2018Zdravie

Najčastejšie mýty o mede prezradil bývalý včelár Milan Špaček.

TV program