• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.7.2018Meniny má Magdaléna
22°Bratislava

Foto: Toto sa stane po tom, ako sa v horúcom počasí napijete chladeného nápoja

  • 20:47 11.07.2018
  • Houston
Foto: Toto sa stane po tom, ako sa v horúcom počasí napijete chladeného nápoja

Veľa z nás v horúcom počasí nedokáže odolať volaniu ľadových nápojov, ktoré dokážu na chvíľu schladiť aspoň naše rozhorúčené jazyky. Dôsledky tohto neuváženého činu však môžu vyzerať aj takto.

Asi tomu neuveríte ľahko, ale po vypití chladeného nápoja v horúcom počasí môžete ostať so zakrvavenou tvárou. Presne to sa totiž stalo Adamovi Schaubovi z texaského Houstonu len preto, že v krátkom čase vypil dve fľaše chladenej vody.

Adam sa so svojím príbehom zveril s používateľmi Facebooku, ktorých vo svojom príspevku privítal slovami „studená voda je dobrá, ako by mohla byť zlá? Nuž, včera som to zistil.“

Ako škodí studená voda

Adam na začiatku júna pracoval von v teplotách okolo 37 stupňov Celzia. Jeho otec spozoroval, že mu po niekoľkohodinovej námahe na slnku sčervenala tvár, a poslal ho na prestávku. „Hneď som vzal fľašu studenej vody a na mieste ju vypil,“ hovorí Adam.

PUBLIC SERVICE ANNOUNCEMENT: So we've all heard not to drink really cold water in the heat, but a lot of us haven't...

Uverejnil používateľ Adam Schaub Streda 4. júl 2018

Po chvíli sa vyčerpaný Schaub rozhodol uchýliť v kabíne kamiónu so zapnutou klimatizáciou. Na tomto mieste vypil ďalšiu fľašu studenej vody, čo už jeho telo nedokázalo ustáť. „Pred očami sa mi mihali fľaky, prišlo mi nesmierne nevoľno a v rukách a nohách som zacítil mravčenie.“

„Myslel som, že budem zvracať, tak som otvoril dvere a posledné, čo si po tom pamätám, je pád tvárou na betón a to, ako ma otec prevrátil na chrbát a utieral mi krv. Vraví, že sa mi oči prevrátili dohora a pár minút som bol v bezvedomí.“

Lekári vysvetľujú

K Adamovi boli po krutom páde privolaní zdravotníci, ktorí mu po prebudení vysvetlili, že piť studenú vodu v horúcom počasí nebol ten najlepší nápad. Ich slová potvrdila aj všeobecná lekárka Sarah Jarvisová, ktorá pre denník The Sun ozrejmila, že v Adamovom prípade pravdepodobne išlo o extrémny prejav toho, čo sa u nás označuje aj ako „zmrazený mozog“. Takýto stav už určite zažil aspoň raz každý z nás.

„Ak veľmi rýchlo vypijete niečo veľmi studené, chlad horného podnebia stimuluje nervy v okolí. To vedie k rýchlej kontrakcii a následnému roztiahnutiu cievok v prinosových dutinách. Väčšinou to spôsobuje náhlu bolesť, ale môže dôjsť aj k malátnosti.

Všetky príznaky, aké (Adam) opisuje, znejú ako predohra zamdlenia, ku ktorému často dochádza kvôli nedostatku krvi v mozgu.

Často ku mne chodia ľudia, ktorí vypijú niečo studené príliš rýchlo, a potom sa necítia vo svojej koži. Určite to teda neodporúčam.“

Ako piť v horúčavách?

Adamovi nakoniec zdravotníci poradili v horúcom počasí piť teplotu v izbových teplotách. Ak neviete odolať chladeným nápojom, určite ich pite len po malých dúškoch.

„Myslel som, že to zverejním pre prípad, že by sa niekomu hodilo poučenie z mojej chyby,“ uzatvára svoj príspevok Adam Schaub.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, thesun.co.uk, Adam Schaub (FB), Foto: Adam Schaub (FB)
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kávu nemusíte iba piť. Takto vám pomáha jej vôňa

Kávu nemusíte iba piť. Takto vám pomáha jej vôňa

20:50 20.07.2018Zdravie

Pozitívne účinky kávy môžete ťažiť aj s jej arómy.

Nové dôkazy: Rybí olej a omega-3 nemajú takmer žiadne účinky na zdravie srdca

Nové dôkazy: Rybí olej a omega-3 nemajú takmer žiadne účinky na zdravie srdca

19:34 20.07.2018Zdravie

Milióny ľudí po celom svete pravidelne užívajú doplnky s omega-3 mastnými kyselinami. Rozsiahla štúdia však spochybnila ich účinok na kardiovaskulárne zdravie.

Po prečítaní tohto článku sa nikdy viac nenajete tesne pred spaním

Po prečítaní tohto článku sa nikdy viac nenajete tesne pred spaním

21:02 19.07.2018Zdravie

Ak ste aj doteraz holdovali neskorým večerám pred spaním, toto vedecké zistenie vám vezme chuť na jedlo.

Konzumácia tohto mäsa môže spôsobovať manické epizódy

Konzumácia tohto mäsa môže spôsobovať manické epizódy

20:12 19.07.2018Zdravie

Manické epizódy si často vyžadujú hospitalizáciu.

Žena sa z prechádzky vrátila s popáleninami. Môže za to rastlina, ktorá rastie aj u nás

Žena sa z prechádzky vrátila s popáleninami. Môže za to rastlina, ktorá rastie aj u nás

19:33 19.07.2018Zdravie

S touto rastlinou ste sa na Slovensku určite stretli už aj vy. Poznáte všetky jej tajomstvá?

TV program