• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 14.11.2018Meniny má Irma
11°Bratislava

Foto: Toto sa stane po tom, ako sa v horúcom počasí napijete chladeného nápoja

  • 20:47 11.07.2018
  • Houston
Foto: Toto sa stane po tom, ako sa v horúcom počasí napijete chladeného nápoja

Veľa z nás v horúcom počasí nedokáže odolať volaniu ľadových nápojov, ktoré dokážu na chvíľu schladiť aspoň naše rozhorúčené jazyky. Dôsledky tohto neuváženého činu však môžu vyzerať aj takto.

Asi tomu neuveríte ľahko, ale po vypití chladeného nápoja v horúcom počasí môžete ostať so zakrvavenou tvárou. Presne to sa totiž stalo Adamovi Schaubovi z texaského Houstonu len preto, že v krátkom čase vypil dve fľaše chladenej vody.

Adam sa so svojím príbehom zveril s používateľmi Facebooku, ktorých vo svojom príspevku privítal slovami „studená voda je dobrá, ako by mohla byť zlá? Nuž, včera som to zistil.“

Ako škodí studená voda

Adam na začiatku júna pracoval von v teplotách okolo 37 stupňov Celzia. Jeho otec spozoroval, že mu po niekoľkohodinovej námahe na slnku sčervenala tvár, a poslal ho na prestávku. „Hneď som vzal fľašu studenej vody a na mieste ju vypil,“ hovorí Adam.

PUBLIC SERVICE ANNOUNCEMENT: So we've all heard not to drink really cold water in the heat, but a lot of us haven't...

Uverejnil používateľ Adam Schaub Streda 4. júl 2018

Po chvíli sa vyčerpaný Schaub rozhodol uchýliť v kabíne kamiónu so zapnutou klimatizáciou. Na tomto mieste vypil ďalšiu fľašu studenej vody, čo už jeho telo nedokázalo ustáť. „Pred očami sa mi mihali fľaky, prišlo mi nesmierne nevoľno a v rukách a nohách som zacítil mravčenie.“

„Myslel som, že budem zvracať, tak som otvoril dvere a posledné, čo si po tom pamätám, je pád tvárou na betón a to, ako ma otec prevrátil na chrbát a utieral mi krv. Vraví, že sa mi oči prevrátili dohora a pár minút som bol v bezvedomí.“

Lekári vysvetľujú

K Adamovi boli po krutom páde privolaní zdravotníci, ktorí mu po prebudení vysvetlili, že piť studenú vodu v horúcom počasí nebol ten najlepší nápad. Ich slová potvrdila aj všeobecná lekárka Sarah Jarvisová, ktorá pre denník The Sun ozrejmila, že v Adamovom prípade pravdepodobne išlo o extrémny prejav toho, čo sa u nás označuje aj ako „zmrazený mozog“. Takýto stav už určite zažil aspoň raz každý z nás.

„Ak veľmi rýchlo vypijete niečo veľmi studené, chlad horného podnebia stimuluje nervy v okolí. To vedie k rýchlej kontrakcii a následnému roztiahnutiu cievok v prinosových dutinách. Väčšinou to spôsobuje náhlu bolesť, ale môže dôjsť aj k malátnosti.

Všetky príznaky, aké (Adam) opisuje, znejú ako predohra zamdlenia, ku ktorému často dochádza kvôli nedostatku krvi v mozgu.

Často ku mne chodia ľudia, ktorí vypijú niečo studené príliš rýchlo, a potom sa necítia vo svojej koži. Určite to teda neodporúčam.“

Ako piť v horúčavách?

Adamovi nakoniec zdravotníci poradili v horúcom počasí piť teplotu v izbových teplotách. Ak neviete odolať chladeným nápojom, určite ich pite len po malých dúškoch.

„Myslel som, že to zverejním pre prípad, že by sa niekomu hodilo poučenie z mojej chyby,“ uzatvára svoj príspevok Adam Schaub.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, thesun.co.uk, Adam Schaub (FB), Foto: Adam Schaub (FB)
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť riziko demencie o 40%

Ako znížiť riziko demencie o 40%

19:38 12.11.2018Zdravie

Riziko demencie sa môže týmto spôsobom znížiť o 40%.

Ako vplýva spánok na riziko rakoviny prsníka? Táto skupina ľudí je vo väčšom ohrození

Ako vplýva spánok na riziko rakoviny prsníka? Táto skupina ľudí je vo väčšom ohrození

20:15 09.11.2018Zdravie

Ste ranné vtáča alebo nočná sova? Jedna z týchto skupín je pri rizikovosti na rakovinu prsníka zvýhodnená.

Jednoduché stravovanie je kľúčom k úspešnému chudnutiu

Jednoduché stravovanie je kľúčom k úspešnému chudnutiu

19:19 09.11.2018Zdravie

Počítanie kalórií nemusí byť podľa lekárov tak efektívne.

Liečba kvetmi, alebo ako môžu okvetné lístky prospieť nášmu zdraviu

Liečba kvetmi, alebo ako môžu okvetné lístky prospieť nášmu zdraviu

19:15 09.11.2018Zdravie

Viete, prečo nakupujeme kvety v obchodoch, trháme práve rozkvitnuté lúčne kvietky a po zime sa nemôžeme dočkať tej úplne prvej kvetiny? Pretože pobyt v prírode a predovšetkým na čerstvom vzduchu medzi kvetinami osvieži a

Foto: Našli ste si v ústach túto vec? Pozor! Môže ísť o prvý príznak rakoviny!

Foto: Našli ste si v ústach túto vec? Pozor! Môže ísť o prvý príznak rakoviny!

20:01 08.11.2018Zdravie

Jednotlivé príznaky rakoviny sa u každého prejavujú individuálne a ich výskyt záleží od toho, v ktorej časti sa tumor nachádza. Niektoré príznaky zhubného ochorenia dokážete odhaliť pohľadom do úst.

TV program