• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.7.2018Meniny má Magdaléna
22°Bratislava

Predstava, že ste Einstein, dokáže zmeniť vaše vnímanie a mentálne schopnosti

  • 20:18 11.07.2018
  • Bratislava
Predstava, že ste Einstein, dokáže zmeniť vaše vnímanie a mentálne schopnosti

Vedci v štúdii skúmali, čo sa stane s ľudskou mysľou, keď sa človek vžije do tela Alberta Einsteina.

Ak sa vžijete do roly Alberta Einsteina, môže vám to pomôcť odomknúť predtým nedostupné duševné zdroje. Ukázala to štúdia publikovaná v časopise Frontiers in Psychology. Vďaka virtuálnej realite v úlohe Einsteina mali účastníci menšiu pravdepodobnosť nevedomky stereotypizovať starších ľudí. Dobrovoľníci s nízkym sebavedomím mali tiež lepšie výsledky v kognitívnych testoch. Štúdia naznačuje, že náš mozog vníma naše telo až prekvapivo flexibilne. Vedci dúfajú, že táto technika bude užitočná vo vzdelávaní.

"Virtuálna realita môže vytvoriť ilúziu virtuálneho tela, ktoré nahradí naše vlastné, čo sa nazýva virtuálne stelesnenie," hovorí profesor Mel Slater z University of Barcelona. "V pohlcujúcom virtuálnom prostredí účastníci vidia, že toto nové telo sa odráža v zrkadle a presne zodpovedá ich pohybom a pomáha vytvárať silnú ilúziu, že virtuálne telo je ich vlastné."

Virtuálna realita pomáha búrať predsudky

Predchádzajúci výskum zistil, že virtuálne stelesnenie môže mať výrazný vplyv na postoje a správanie. Napríklad bieli ľudia, ktorí mali virtuálne čierne telo, ukázali menej nevedomého stereotypizovania (tzv. implicitnej zaujatosti) čiernych ľudí.

"Uvažovali sme, či by virtuálne stelesnenie mohlo ovplyvniť poznanie," hovorí Slater. "Ak by sme dali niekomu rozpoznateľné telo, ktoré reprezentuje najvyššiu inteligenciu, ako napríklad Alberta Einsteina, darilo by sa im v kognitívnych ulohách viac, než ľuďom, ktorí dostali normálne telo?"

Výskumníci požiadali 30 mladých mužov, aby sa zúčastnili virtuálneho experimentu. Pred jeho uskutočnením účastníci absolvovali tri testy: kognitívnu úlohu s cieľom odhaliť ich schopnosti plánovať a riešiť problémy; úlohu kvantifikovať ich sebavedomie; a úlohu na identifikáciu implicitnej zaujatosti voči starším ľuďom. Poslednou úlohou bolo zistiť, či skúsenosť simulácie staršieho vzhľadu môže zmeniť postoje k starším ľuďom.

Účastníci štúdie potom nosili oblek na sledovanie tela a headset na virtuálnu realitu. Polovica dostala virtuálne telo Einsteina a druhá polovica normálne dospelé telo. Po absolvovaní niekoľkých cvičení vo virtuálnom prostredí s novým telom zopakovali testy predsudkov a kognitívne testy.

Einsteinovo telo im dodalo sebavedomie

Výskumníci zistili, že ľudia s nízkym sebavedomím vykonali kognitívnu úlohu lepšie po skúsenosti s virtuálnym telom Einsteina v porovnaní s tými, ktorí mali normálne telo niekoho v ich veku. Tí v tele Einsteina mali tiež zníženú implicitnú zaujatosť voči starším ľuďom.

Predsudky sú založené na tom, že niekoho považujeme za odlišného od nás. Byť v staršom tele pomohol jemne zmeniť postoje účastníkov rozostrením rozdielu medzi staršími ľuďmi a nimi samotnými.

Podobne, byť v tele niekoho extrémne inteligentného môže spôsobiť, že účastníci si o sebe rozmýšľajú inak, čo im umožňuje odhaliť duševné zdroje, ku ktorým obvykle nemajú prístup.

Tieto kognitívne vylepšenia sú rozhodujúce len u ľudí s nízkym sebavedomím. Výskumníci predpokladajú, že málo sebavedomí ľudia mali najviac úspechu tým, že zmenili spôsob, akým samých seba vnímali. Vidieť sa v tele rešpektovaného a inteligentného vedca im pomohlo zvýšiť sebadôveru počas kognitívneho testu.

Na ďalšie preskúmanie tohto javu je potrebná ďalšia širšia štúdia s viacerými účastníkmi žien aj mužov. Doterajšie výsledky však naznačujú, že technika by mohla byť užitočná vo vzdelávaní. Ako uvádza Slater:

"Je možné, že táto technika môže pomôcť ľuďom s nízkym sebavedomím lepšie vystupovať v kognitívnych úlohách a môže byť užitočná aj v oblasti vzdelávania."

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, frontiersin.org, medicalxpress.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Airbus uskutočnil prvý test svojho transportného lietadla Beluga XL

Airbus uskutočnil prvý test svojho transportného lietadla Beluga XL

VČERA - 16:25Veda

Airbus po prvý raz na leteckom veľtrhu v meste Farnborough pri Londýne neponúka svojho dopravného obra A380.

V okolí Jupitera objavili už 79 mesiacov

V okolí Jupitera objavili už 79 mesiacov

18:13 17.07.2018Veda

Okolo Jupitera, najväčšej planéty Slnečnej sústavy, obieha minimálne 79 mesiacov. Ich počet v dôsledku najnovších vedeckých objavov stúpol o 12.

Kozmická loď Cygnus sa odpojila od ISS

Kozmická loď Cygnus sa odpojila od ISS

20:06 15.07.2018Veda

Americká kozmická loď Cygnus CRS OA-9E sa v nedeľu odpojila od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

Ako vás sedačka v aute dokáže uspať

Ako vás sedačka v aute dokáže uspať

20:45 10.07.2018Veda

Jazda v aute dokáže ovplyvniť úroveň pozornosti už behom 15 minút.

TV program