• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 22.9.2018Meniny má Móric
17°Bratislava

Kofeín chráni srdce - Koľko kávy preto musíme vypiť?

  • 19:39 22.06.2018
  • Bratislava
Kofeín chráni srdce - Koľko kávy preto musíme vypiť?

Správna koncentrácia kofeínu podporuje zdravie srdca za pomoci mitochondrií.

Konzumácia kofeínu súvisí s nižším rizikom mnohých ochorení, vrátane cukrovky 2. typu, srdcových ochorení a mozgovej príhody, ale mechanizmus týchto ochranných účinkov je nejasný. Nová štúdia zverejnená v časopise PLOS Biology teraz ukazuje, že kofeín podporuje pohyb regulačného proteínu do mitochondrií, zlepšuje ich funkciu a chráni kardiovaskulárne bunky pred poškodením.

Judith Haendelerová and Joachim Altschmied z lekárskej fakulty Univerzity Heinricha Heine a IUF-Leibniz Research Institute for Environmental Medicine v nemeckom Düsseldorfe a ich kolegovia zistili, že ochranný účinok bol dosiahnutý pri koncentrácii rovnajúcej sa vypití štyroch šálok kávy, čo naznačuje, že účinok môže byť fyziologicky relevantný.

Stačia štyri šálky kávy

Autori predtým ukázali, že pri fyziologicky relevantných koncentráciách (tj. hladinách dosiahnutých po štyroch alebo viacerých šálkach kávy) zlepšil kofeín funkčnú kapacitu endotelových buniek, ktoré tvoria vnútro ciev a že tento účinok zahŕňal mitochondrie, energetické zdroje buniek.

Vedci zistili, že proteín nazývaný p27, známy hlavne ako inhibítor bunkového cyklu, bol prítomný v mitochondriách v hlavných bunkových typoch srdca. V týchto bunkách mitochondriálny proteín p27 podporoval migráciu endotelových buniek, chránil bunky srdcového svalu od bunkovej smrti a spúšťal konverziu fibroblastov na bunky obsahujúce kontraktilné vlákna - všetko sú to rozhodujúce akcie pre opravu srdcového svalu po infarkte myokardu. Zistili tiež, že kofeín vyvolával pohyb p27 do mitochondrií, započal tento prospešný reťazec udalostí a urobil tak v koncentrácii, ktorú ľudia dosiahnu po vypití štyroch šálok kávy.

Starší a obézni ľudia by mali piť kávu

V štúdii kofeín pôsobil ako prevencia pred poškodením srdca u pred-diabetických, obéznych a starších myší.

Ako uvádza Haendelerová:

"Naše výsledky naznačujú nový spôsob účinku kofeínu, ktorý podporuje ochranu a opravu srdcového svalu prostredníctvom pôsobenia mitochondriálneho p27. Tieto výsledky by mali viesť k lepším stratégiám na ochranu srdcového svalu pred poškodením vrátane zváženia konzumácie kávy alebo kofeínu ako dodatočného stravovacieho faktora u staršej populácie. Navyše, posilnenie mitochondriálneho p27 by mohlo slúžiť ako potenciálna terapeutická stratégia nielen pri kardiovaskulárnych ochoreniach, ale aj pri zlepšovaní zdravia."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, journals.plos.org, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Žene znenazdajky opuchol malíček na ruke. Vykľula sa z toho nebezpečná diagnóza

Žene znenazdajky opuchol malíček na ruke. Vykľula sa z toho nebezpečná diagnóza

VČERA - 20:01Zdravie

42-ročná pacientka prišla do nemocnice s obyčajným opuchom a bolesťami prsta. Po vypočutí lekárskeho verdiktu takmer padla na kolená.

Trpí vaše dieťa poruchou sústredenia? Odhalí ju týchto 14 nezvyčajných príznakov

Trpí vaše dieťa poruchou sústredenia? Odhalí ju týchto 14 nezvyčajných príznakov

20:43 20.09.2018Zdravie

Porucha sústredenia s hyperaktivitou sa u dievčat a chlapcov prejavuje rôznymi spôsobmi. Týchto 14 najčastejších prejavov vám pomôže zistiť, či ňou trpí aj vaše dieťa.

Psychóza sa týka každého 100. z nás. Poznáte jej príznaky?

Psychóza sa týka každého 100. z nás. Poznáte jej príznaky?

19:14 20.09.2018Zdravie

Psychóza postihuje jedného zo sto ľudí už v mladom veku. Len málokto však dokáže rozoznať jej príznaky, ktoré netreba podceňovať.

Foto: Ak si na tele nájdete takéto vyrážky, môže ísť o leukémiu

Foto: Ak si na tele nájdete takéto vyrážky, môže ísť o leukémiu

21:26 19.09.2018Zdravie

Medzi časté príznaky leukémie patrí nevoľnosť, horúčka, anémia aj špecifické vyrážky. Takto vyzerajú niektoré z nich.

Najčastejšie mýty o mede: Je rovnako účinný aj v horúcom čaji?

Najčastejšie mýty o mede: Je rovnako účinný aj v horúcom čaji?

16:07 18.09.2018Zdravie

Najčastejšie mýty o mede prezradil bývalý včelár Milan Špaček.

TV program