• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 14.11.2018Meniny má Irma
12°Bratislava

Kofeín chráni srdce - Koľko kávy preto musíme vypiť?

  • 19:39 22.06.2018
  • Bratislava
Kofeín chráni srdce - Koľko kávy preto musíme vypiť?

Správna koncentrácia kofeínu podporuje zdravie srdca za pomoci mitochondrií.

Konzumácia kofeínu súvisí s nižším rizikom mnohých ochorení, vrátane cukrovky 2. typu, srdcových ochorení a mozgovej príhody, ale mechanizmus týchto ochranných účinkov je nejasný. Nová štúdia zverejnená v časopise PLOS Biology teraz ukazuje, že kofeín podporuje pohyb regulačného proteínu do mitochondrií, zlepšuje ich funkciu a chráni kardiovaskulárne bunky pred poškodením.

Judith Haendelerová and Joachim Altschmied z lekárskej fakulty Univerzity Heinricha Heine a IUF-Leibniz Research Institute for Environmental Medicine v nemeckom Düsseldorfe a ich kolegovia zistili, že ochranný účinok bol dosiahnutý pri koncentrácii rovnajúcej sa vypití štyroch šálok kávy, čo naznačuje, že účinok môže byť fyziologicky relevantný.

Stačia štyri šálky kávy

Autori predtým ukázali, že pri fyziologicky relevantných koncentráciách (tj. hladinách dosiahnutých po štyroch alebo viacerých šálkach kávy) zlepšil kofeín funkčnú kapacitu endotelových buniek, ktoré tvoria vnútro ciev a že tento účinok zahŕňal mitochondrie, energetické zdroje buniek.

Vedci zistili, že proteín nazývaný p27, známy hlavne ako inhibítor bunkového cyklu, bol prítomný v mitochondriách v hlavných bunkových typoch srdca. V týchto bunkách mitochondriálny proteín p27 podporoval migráciu endotelových buniek, chránil bunky srdcového svalu od bunkovej smrti a spúšťal konverziu fibroblastov na bunky obsahujúce kontraktilné vlákna - všetko sú to rozhodujúce akcie pre opravu srdcového svalu po infarkte myokardu. Zistili tiež, že kofeín vyvolával pohyb p27 do mitochondrií, započal tento prospešný reťazec udalostí a urobil tak v koncentrácii, ktorú ľudia dosiahnu po vypití štyroch šálok kávy.

Starší a obézni ľudia by mali piť kávu

V štúdii kofeín pôsobil ako prevencia pred poškodením srdca u pred-diabetických, obéznych a starších myší.

Ako uvádza Haendelerová:

"Naše výsledky naznačujú nový spôsob účinku kofeínu, ktorý podporuje ochranu a opravu srdcového svalu prostredníctvom pôsobenia mitochondriálneho p27. Tieto výsledky by mali viesť k lepším stratégiám na ochranu srdcového svalu pred poškodením vrátane zváženia konzumácie kávy alebo kofeínu ako dodatočného stravovacieho faktora u staršej populácie. Navyše, posilnenie mitochondriálneho p27 by mohlo slúžiť ako potenciálna terapeutická stratégia nielen pri kardiovaskulárnych ochoreniach, ale aj pri zlepšovaní zdravia."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, journals.plos.org, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť riziko demencie o 40%

Ako znížiť riziko demencie o 40%

19:38 12.11.2018Zdravie

Riziko demencie sa môže týmto spôsobom znížiť o 40%.

Ako vplýva spánok na riziko rakoviny prsníka? Táto skupina ľudí je vo väčšom ohrození

Ako vplýva spánok na riziko rakoviny prsníka? Táto skupina ľudí je vo väčšom ohrození

20:15 09.11.2018Zdravie

Ste ranné vtáča alebo nočná sova? Jedna z týchto skupín je pri rizikovosti na rakovinu prsníka zvýhodnená.

Jednoduché stravovanie je kľúčom k úspešnému chudnutiu

Jednoduché stravovanie je kľúčom k úspešnému chudnutiu

19:19 09.11.2018Zdravie

Počítanie kalórií nemusí byť podľa lekárov tak efektívne.

Liečba kvetmi, alebo ako môžu okvetné lístky prospieť nášmu zdraviu

Liečba kvetmi, alebo ako môžu okvetné lístky prospieť nášmu zdraviu

19:15 09.11.2018Zdravie

Viete, prečo nakupujeme kvety v obchodoch, trháme práve rozkvitnuté lúčne kvietky a po zime sa nemôžeme dočkať tej úplne prvej kvetiny? Pretože pobyt v prírode a predovšetkým na čerstvom vzduchu medzi kvetinami osvieži a

Foto: Našli ste si v ústach túto vec? Pozor! Môže ísť o prvý príznak rakoviny!

Foto: Našli ste si v ústach túto vec? Pozor! Môže ísť o prvý príznak rakoviny!

20:01 08.11.2018Zdravie

Jednotlivé príznaky rakoviny sa u každého prejavujú individuálne a ich výskyt záleží od toho, v ktorej časti sa tumor nachádza. Niektoré príznaky zhubného ochorenia dokážete odhaliť pohľadom do úst.

TV program