• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.6.2018Meniny má Sidónia
16°Bratislava

Na bratislavský Filmový chodník slávy pribudla pamätná dlaždica Turzonovovej

  • 18:02 14.06.2018
  • Bratislava
Na bratislavský Filmový chodník slávy pribudla pamätná dlaždica Turzonovovej

Odhaľovanie pamätnej dlaždice patrí k prvým podujatiam Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava.

Deviata pamätná dlaždica na bratislavskom Filmovom chodníku slávy má meno a podpis Božidary Turzonovovej. Pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava je od štvrtkového slávnostného odhalenia a zaradila sa k doterajším laureátom tohto ocenenia. Nimi sú Ladislav Chudík, Mária Kráľovičová, Jozef Adamovič, Štefan Kvietik, Eva Krížiková, Ivan Palúch, Emília Vášáryová a Martin Huba.

Je to pre mňa hrejivý pocit, že sú tu kolegovia aj môj drahý muž Jozef Adamovič. V tomto divadle sme od 60. rokov minulého storočia prežili takzvaný hviezdny čas slovenského divadla. Boli sme zrastení s jeho priestorom, vzduchom a teraz už aj so zemou tohto divadla,“ po odhalení dlaždice povedala deviata laureátka.

Božidara Turzonovová sa narodila v Sofii (1942), ale od detstva žila v Bratislave. V roku 1963 absolvovala herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) a ihneď nastúpila do Činohry Slovenského národného divadla, kde pôsobí dodnes. Vytvorila v ňom množstvo javiskových postáv, podobne ako v slovenských a českých filmoch aj televíznych inscenáciách už od roku 1961. Pedagogicky viedla a ovplyvnila generácie študentov VŠMU, Akadémie umení v Banskej Bystrici a Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Tradíciu Filmového chodníka slávy založili v roku 2009 na základe idey prezidentky Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Bratislava Márie Rehákovej v spolupráci s Agentúrou Promotion, hlavným mestom SR a Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom ako prejav vzdávania úcty za dlhoročnú tvorbu významným slovenským filmovým a divadelným umelcom.

Odhaľovanie pamätnej dlaždice patrí k prvým podujatiam Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava. Teraz sa začína 43. ročník tohto multižánrového mestského letného festivalu. Meno ďalšieho laureáta tohto ocenenia bude vyhlásené počas 20. ročníka MFF Bratislava, ktorý sa uskutoční od 8. do 15. novembra.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto:
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vojnová loď a múzeum Maillé-Brézé má nového sponzora

Vojnová loď a múzeum Maillé-Brézé má nového sponzora

13:05 15.06.2018Kultúra

Tvorcovia hry World of Warships sa stali sponzormi francúzskej vojnovej lode a múzea Maillé-Brézé.

Pirát z Karibiku Johnny Depp má 55 rokov

Pirát z Karibiku Johnny Depp má 55 rokov

8:08 09.06.2018Kultúra

V sobotu 9. júna má Johnny Depp 55 rokov.

Libuše Šafránková, známa aj ako Popoluška, má narodeniny

Libuše Šafránková, známa aj ako Popoluška, má narodeniny

8:07 07.06.2018Kultúra

Libuše Šafránková má vo štvrtok 7. júna 65 rokov.

V Nemecku sa začali festivaly Rock am Ring a Rock im Park

V Nemecku sa začali festivaly Rock am Ring a Rock im Park

17:44 01.06.2018Kultúra

Pri motoristickom okruhu Nürburgring a v bavorskom Norimbergu sa v piatok začali tradičné, sesterské rockové festivaly Rock am Ring a Rock im Park.

TV program