• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.6.2018Meniny má Sidónia
16°Bratislava

Týmto 4 nebezpečným zložkám vo vlasových prípravkoch sa vyhýbajte

  • 19:54 14.06.2018
  • Svet
Týmto 4 nebezpečným zložkám vo vlasových prípravkoch sa vyhýbajte

Ako si vybrať správny šampón? Odpoveď na túto otázku sa väčšina z nás snaží nájsť celý život. My vám síce neodpovieme, ale určite vám predstavíme niekoľko látok, ktoré vo vašich vlasových prípravkoch nemajú čo hľadať.

Nekonečný výber šampónov, kondicionérov a masiek v drogériách a na internete spôsobuje, že si často vyberáme len na základe obalu alebo účinku, ktorý sa danému výrobku pripisuje. Možno by sme si aj chceli vyberať tú najzdravšiu alternatívu, no ruku na srdce – kto z nás sa naozaj dokáže zorientovať v chemickom názvosloví na zadnej časti obalov?

Nebojte sa, poznáme ten pocit. Aj preto sme pre vás pripravili jednoduchý a krátky zoznam, ktorý vás oboznámi s tými najškodlivejšími látkami, ktoré sa môžu ocitnúť vo vlasových prípravkoch. Nabudúce, keď budete nakupovať, už budete vedieť, čomu sa vyhnúť.

Parabény

Parabény sa zväčša nachádzajú skôr v prípravkoch na pleť, no z času na čas preniknú aj do vlasovej starostlivosti. Na obaloch šampónov a masiek hľadajte propylparabén, benzylparabén, metylparabén alebo butylparabén.

„Parabény zaraďujeme medzi xenoestrogény, čo znamená, že sa v tele správajú ako estrogény,“ hovorí naturopatička Trevor Catesová. Podľa niektorých výskumov parabény môžu prispieť ku vzniku rakoviny prsníka – biologický rozbor tumorov často indikuje ich prítomnosť. Pri súčasnej legislatíve Európskej únie by sme sa však parabénov nemali báť – vo vlasových prípravkoch sa totiž môžu vyskytovať len v minimálnych množstvách.

Formaldehyd

Aj pri formaldehyde má EÚ striktné pravidlá o jeho používaní, takže sa v kozmetike nevyskytuje tak často. Aj tak si však pripomeňme temnú stránku tejto chemikálie.

Šampóny obsahujúce konzervanty ako quanternium-15, diazolidinyl urea, DMDM hydantoin, bronopol alebo imidazolidinyl urea uvoľňujú formaldehyd do vzduchu a pokožky, čo môže predstavovať smrteľné riziko.

„Je známe, že formaldehyd spôsobuje poškodenie DNA a rakovinu. Najnebezpečnejší je vtedy, keď ho vdýchneme, alebo keď v tekutej forme prenikne do pokožky. Okrem toho, že je rakovinotvorný, formaldehyd a jeho pôvodcovia vyvolávajú alergické reakcie vo forme podráždenia pokožky a astmy.“

Sulfáty

O kontroverzii v súvislosti so sulfátmi zrejme nečítate prvýkrát. Sulfáty sa pravdepodobne nachádzajú aj vo vašom obľúbenom šampóne. Často ich nájdeme pod označením laurysulfát sodný alebo laurylsulfát sodný – oboje sú lacnou prísadou, ktorá spôsobuje penenie šampónov.

Sulfáty sa do šampónov pridávajú preto, že dokážu odstrániť mastnotu a špinu, a ľahko sa zmyjú vodou. Ako však varuje dermatológ David Felstead, sulfáty predstavujú aj zdravotné riziko.

„Existuje podozrenie, že tento druh chemikálie by mohol byť karcinogénny alebo dráždivý, kvôli čomu ho mnohí výrobcovia nahrádzajú inými alternatívami, ako je aj jemnejší laurylsulfár amónny.“

Po podobných náhradách by mali siahnuť hlavne tí so suchými vlasmi.

Aróma

Šampóny s obsahom parfémov a vôní by nemuseli byť vhodným doplnkom pre tých z nás, ktorí majú citlivejšiu pokožku alebo dýchacie cesty. Je síce možné, že vlasy vám po nich budú voňať ako rajská záhrada, no v tomto prípade musíte počítať aj s alergickými prejavmi a zhoršením príznakov astmy. Pod tieto problémy sa podpisujú endokrinné disruptory.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, independent.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prijímate dostatok omega-3 mastných kyselín? Tu sú príznaky, že ich potrebujete doplniť

Prijímate dostatok omega-3 mastných kyselín? Tu sú príznaky, že ich potrebujete doplniť

DNES - 20:21Zdravie

Viete, ako sa prejavuje nedostatok omega-3 mastných kyselín a čo to pre telo znamená?

5 zvykov, ktoré vám skutočne predĺžia život

5 zvykov, ktoré vám skutočne predĺžia život

DNES - 19:30Zdravie

Chcete vedieť, o koľko rokov si predĺžite život ak nebudete fajčiť, alebo budete pravidelne behať? Máme pre vás prekvapivé odpovede.

7 vecí, ktoré nám počas dňa zbytočne uberajú energiu

7 vecí, ktoré nám počas dňa zbytočne uberajú energiu

DNES - 18:04Zdravie

Každý z nás potrebuje počas dňa čo najviac energie, aby sme zvládali všetky povinnosti a úlohy. Niekedy si ale sami škodíme a energiu uberáme, či už tým, čo konzumujeme, alebo niektorými našimi návykmi.

Máte problém sústrediť sa? Môže byť za tým pečivo, ktoré jete

Máte problém sústrediť sa? Môže byť za tým pečivo, ktoré jete

VČERA - 20:18Zdravie

Konzumácia chleba či iného pečiva sa môže podpísať aj na vašom duševnom výkone.

Poznáte 5 najsilnejších účinkov listovej zeleniny?

Poznáte 5 najsilnejších účinkov listovej zeleniny?

VČERA - 20:12Zdravie

Sú bežnou súčasťou šalátov, no väčšina z nás nevie, aké poklady v sebe ukrýva špenát, rímsky šalát, púpava alebo mangold. Prezradíme vám, ako chránia naše zdravie.

TV program