• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 20.10.2018Meniny má Vendelín
12°Bratislava

Týmto 4 nebezpečným zložkám vo vlasových prípravkoch sa vyhýbajte

  • 19:54 14.06.2018
  • Svet
Týmto 4 nebezpečným zložkám vo vlasových prípravkoch sa vyhýbajte

Ako si vybrať správny šampón? Odpoveď na túto otázku sa väčšina z nás snaží nájsť celý život. My vám síce neodpovieme, ale určite vám predstavíme niekoľko látok, ktoré vo vašich vlasových prípravkoch nemajú čo hľadať.

Nekonečný výber šampónov, kondicionérov a masiek v drogériách a na internete spôsobuje, že si často vyberáme len na základe obalu alebo účinku, ktorý sa danému výrobku pripisuje. Možno by sme si aj chceli vyberať tú najzdravšiu alternatívu, no ruku na srdce – kto z nás sa naozaj dokáže zorientovať v chemickom názvosloví na zadnej časti obalov?

Nebojte sa, poznáme ten pocit. Aj preto sme pre vás pripravili jednoduchý a krátky zoznam, ktorý vás oboznámi s tými najškodlivejšími látkami, ktoré sa môžu ocitnúť vo vlasových prípravkoch. Nabudúce, keď budete nakupovať, už budete vedieť, čomu sa vyhnúť.

Parabény

Parabény sa zväčša nachádzajú skôr v prípravkoch na pleť, no z času na čas preniknú aj do vlasovej starostlivosti. Na obaloch šampónov a masiek hľadajte propylparabén, benzylparabén, metylparabén alebo butylparabén.

„Parabény zaraďujeme medzi xenoestrogény, čo znamená, že sa v tele správajú ako estrogény,“ hovorí naturopatička Trevor Catesová. Podľa niektorých výskumov parabény môžu prispieť ku vzniku rakoviny prsníka – biologický rozbor tumorov často indikuje ich prítomnosť. Pri súčasnej legislatíve Európskej únie by sme sa však parabénov nemali báť – vo vlasových prípravkoch sa totiž môžu vyskytovať len v minimálnych množstvách.

Formaldehyd

Aj pri formaldehyde má EÚ striktné pravidlá o jeho používaní, takže sa v kozmetike nevyskytuje tak často. Aj tak si však pripomeňme temnú stránku tejto chemikálie.

Šampóny obsahujúce konzervanty ako quanternium-15, diazolidinyl urea, DMDM hydantoin, bronopol alebo imidazolidinyl urea uvoľňujú formaldehyd do vzduchu a pokožky, čo môže predstavovať smrteľné riziko.

„Je známe, že formaldehyd spôsobuje poškodenie DNA a rakovinu. Najnebezpečnejší je vtedy, keď ho vdýchneme, alebo keď v tekutej forme prenikne do pokožky. Okrem toho, že je rakovinotvorný, formaldehyd a jeho pôvodcovia vyvolávajú alergické reakcie vo forme podráždenia pokožky a astmy.“

Sulfáty

O kontroverzii v súvislosti so sulfátmi zrejme nečítate prvýkrát. Sulfáty sa pravdepodobne nachádzajú aj vo vašom obľúbenom šampóne. Často ich nájdeme pod označením laurysulfát sodný alebo laurylsulfát sodný – oboje sú lacnou prísadou, ktorá spôsobuje penenie šampónov.

Sulfáty sa do šampónov pridávajú preto, že dokážu odstrániť mastnotu a špinu, a ľahko sa zmyjú vodou. Ako však varuje dermatológ David Felstead, sulfáty predstavujú aj zdravotné riziko.

„Existuje podozrenie, že tento druh chemikálie by mohol byť karcinogénny alebo dráždivý, kvôli čomu ho mnohí výrobcovia nahrádzajú inými alternatívami, ako je aj jemnejší laurylsulfár amónny.“

Po podobných náhradách by mali siahnuť hlavne tí so suchými vlasmi.

Aróma

Šampóny s obsahom parfémov a vôní by nemuseli byť vhodným doplnkom pre tých z nás, ktorí majú citlivejšiu pokožku alebo dýchacie cesty. Je síce možné, že vlasy vám po nich budú voňať ako rajská záhrada, no v tomto prípade musíte počítať aj s alergickými prejavmi a zhoršením príznakov astmy. Pod tieto problémy sa podpisujú endokrinné disruptory.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, independent.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Muškátový oriešok: 2 skvelé spôsoby, ako vám zlepší spánok

Muškátový oriešok: 2 skvelé spôsoby, ako vám zlepší spánok

VČERA - 21:01Zdravie

Prinášame vám recepty, vďaka ktorým sa vám bude lepšie spať.

Každá tehotná žena by sa mala dať zaočkovať proti chrípke. Lekári vysvetľujú, prečo

Každá tehotná žena by sa mala dať zaočkovať proti chrípke. Lekári vysvetľujú, prečo

VČERA - 20:40Zdravie

Jeseň je okrem dozretých sadov a farebných listov na stromoch typická aj príležitosťou nechať sa zaočkovať proti chrípke. Viete, prečo by sa tejto povinnosti nemali vyhýbať zvlášť tehotné ženy?

94-ročný doktor prezradil, akému jedlu vďačí za to, že nikdy neprechladne ani neochorie

94-ročný doktor prezradil, akému jedlu vďačí za to, že nikdy neprechladne ani neochorie

VČERA - 19:33Zdravie

Čo plánujete v 94 rokoch robiť vy? Tento vitálny dedko dodnes denne prichádza do kontaktu s chorými, no len málokedy sa nakazí. Vďačí za to jedlu, ktoré sa zrejme nájde aj vo vašej chladničke.

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

20:08 18.10.2018Zdravie

Okrem nespočetného množstva doteraz uznaných výhod pravidelného pitia kávy sme sa najnovšie dozvedeli o ďalšej, ktorá má čo do činenia s krásou pokožky.

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

19:28 18.10.2018Zdravie

Lekári svojim pacientom často nehovoria všetky detaily ohľadom odberu krvi a výsledkov testov. Prinášame vám osem faktov, ktoré by mal vedieť každý.

TV program