• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.6.2018Meniny má Sidónia
16°Bratislava

Tajomstvo Kleopatry odhalené: Vládkyňa za svoju večnú mladosť vďačila jedinej ingrediencii

  • 20:36 13.06.2018
  • New York
Tajomstvo Kleopatry odhalené: Vládkyňa za svoju večnú mladosť vďačila jedinej ingrediencii

Tajomstvo egyptskej vládkyne vyplávalo na povrch, a dnes sa teší priazni čoraz väčšieho počtu známych osobností. Tento omladzujúci rituál dokonca odporúčajú aj dermatológovia.

Speváčka Mariah Carey jedného dňa v interview prezradila, že recept na jej mlado vyzerajúcu pokožku sa ukrýva vo vani plnej mlieka. Môže to znieť bizarne, no podobnému kúpeľnému rituálu sa svojho času oddávala už aj egyptská vládkyňa Kleopatra, o ktorej kráse a nekonečnej mladosti dodnes kolujú mýty.

Podľa legiend sa Kleopatra pravidelne kúpala v kyslom mlieku od somára, vďaka čomu bola jej pokožka v bezchybnom stave a bez vrások. Môže byť táto prísada do kúpeľa skutočným tajomstvom k dokonalej pleti?

Mlieko nemusíte iba konzumovať – poznáte aj tieto možnosti, ako ho využiť?

Newyorský dermatológ Douglas Altchek síce neodporúča kúpeľ v skysnutom mlieku, ale jednoznačne vyzdvihuje blahodarné účinky mlieka na pokožku. Mliečne výrobky podľa neho obsahujú bielkoviny a vyživujúce minerály ako vitamín E alebo zinok, ktoré sa nachádzajú aj v mnohých kozmetických prípravkoch.

Vitamín E napríklad neutralizuje účinky voľných radikálov, ktoré pokožku oberajú o vodu, pružnosť a jemnosť. Vitamín D zas minimalizuje akné a zvyšuje elasticitu. „Vitamíny D a E tiež urýchľujú proces hojenia pokožky po poškodení UV žiarením, vetrom, slnkom, kontaminantmi a znečistením,“ hovorí pre Daily Mail Online Altchek.

Nenahraditeľnou látkou v mlieku je aj kyselina mliečna, ktorá z pokožky odstraňuje odumreté bunky, vďaka čomu pokožka pôsobí hladko a mladistvo. Vo vysokých koncentráciách tiež pomáha rozžiariť a zjednotiť pokožku.

Ako si prichystať Kleopatrin mliečny kúpeľ

Ak sa chcete aspoň raz za čas vykúpať v mlieku, mali by ste použiť teplé mlieko, pretože na rozdiel od studeného rýchlejšie prenikne do pokožky. Vo vani by ste ale nemali ostávať pridlho. „Ak v takomto kúpeli ostanete príliš dlho, vaša pokožka bude dehydratovaná a voda z nej začne doslova unikať. Myslím, že viac ako 15 minút by vám už mohlo uškodiť.“

Aký druh mlieka na seba vyliať?

Doktor Altchek odporúča voliť mlieko s vyšším obsahom tuku. Jedlá s vyšším glykemickým indexom podporujú činnosť hormónov, ktoré urýchľujú prácu olejových žliaz, čím narastá tvorba mazu a tvorí sa akné. Práve plnotučné mlieko má nižší glykemický index ako iné druhy, preto je pre kúpeľ najvhodnejšie.

Altchek však nedá dopustiť na konkrétny typ mlieka, a tým je cmar. Cmar obsahuje vysoký podiel kyseliny mliečnej, a podľa Altcheka v ňom majitelia kúpu aj prasatá a psy, aby získali krajšiu pokožku.

Keď skončíte s kúpeľom, mali by ste sa dôkladne opláchnuť. Ak to nedodržíte, mohli by ste o niekoľko dní nadobudnúť pach skazeného mlieka.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, dailymail.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prijímate dostatok omega-3 mastných kyselín? Tu sú príznaky, že ich potrebujete doplniť

Prijímate dostatok omega-3 mastných kyselín? Tu sú príznaky, že ich potrebujete doplniť

DNES - 20:21Zdravie

Viete, ako sa prejavuje nedostatok omega-3 mastných kyselín a čo to pre telo znamená?

5 zvykov, ktoré vám skutočne predĺžia život

5 zvykov, ktoré vám skutočne predĺžia život

DNES - 19:30Zdravie

Chcete vedieť, o koľko rokov si predĺžite život ak nebudete fajčiť, alebo budete pravidelne behať? Máme pre vás prekvapivé odpovede.

7 vecí, ktoré nám počas dňa zbytočne uberajú energiu

7 vecí, ktoré nám počas dňa zbytočne uberajú energiu

DNES - 18:04Zdravie

Každý z nás potrebuje počas dňa čo najviac energie, aby sme zvládali všetky povinnosti a úlohy. Niekedy si ale sami škodíme a energiu uberáme, či už tým, čo konzumujeme, alebo niektorými našimi návykmi.

Máte problém sústrediť sa? Môže byť za tým pečivo, ktoré jete

Máte problém sústrediť sa? Môže byť za tým pečivo, ktoré jete

VČERA - 20:18Zdravie

Konzumácia chleba či iného pečiva sa môže podpísať aj na vašom duševnom výkone.

Poznáte 5 najsilnejších účinkov listovej zeleniny?

Poznáte 5 najsilnejších účinkov listovej zeleniny?

VČERA - 20:12Zdravie

Sú bežnou súčasťou šalátov, no väčšina z nás nevie, aké poklady v sebe ukrýva špenát, rímsky šalát, púpava alebo mangold. Prezradíme vám, ako chránia naše zdravie.

TV program