• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 20.10.2018Meniny má Vendelín
14°Bratislava

Tajomstvo Kleopatry odhalené: Vládkyňa za svoju večnú mladosť vďačila jedinej ingrediencii

  • 20:36 13.06.2018
  • New York
Tajomstvo Kleopatry odhalené: Vládkyňa za svoju večnú mladosť vďačila jedinej ingrediencii

Tajomstvo egyptskej vládkyne vyplávalo na povrch, a dnes sa teší priazni čoraz väčšieho počtu známych osobností. Tento omladzujúci rituál dokonca odporúčajú aj dermatológovia.

Speváčka Mariah Carey jedného dňa v interview prezradila, že recept na jej mlado vyzerajúcu pokožku sa ukrýva vo vani plnej mlieka. Môže to znieť bizarne, no podobnému kúpeľnému rituálu sa svojho času oddávala už aj egyptská vládkyňa Kleopatra, o ktorej kráse a nekonečnej mladosti dodnes kolujú mýty.

Podľa legiend sa Kleopatra pravidelne kúpala v kyslom mlieku od somára, vďaka čomu bola jej pokožka v bezchybnom stave a bez vrások. Môže byť táto prísada do kúpeľa skutočným tajomstvom k dokonalej pleti?

Mlieko nemusíte iba konzumovať – poznáte aj tieto možnosti, ako ho využiť?

Newyorský dermatológ Douglas Altchek síce neodporúča kúpeľ v skysnutom mlieku, ale jednoznačne vyzdvihuje blahodarné účinky mlieka na pokožku. Mliečne výrobky podľa neho obsahujú bielkoviny a vyživujúce minerály ako vitamín E alebo zinok, ktoré sa nachádzajú aj v mnohých kozmetických prípravkoch.

Vitamín E napríklad neutralizuje účinky voľných radikálov, ktoré pokožku oberajú o vodu, pružnosť a jemnosť. Vitamín D zas minimalizuje akné a zvyšuje elasticitu. „Vitamíny D a E tiež urýchľujú proces hojenia pokožky po poškodení UV žiarením, vetrom, slnkom, kontaminantmi a znečistením,“ hovorí pre Daily Mail Online Altchek.

Nenahraditeľnou látkou v mlieku je aj kyselina mliečna, ktorá z pokožky odstraňuje odumreté bunky, vďaka čomu pokožka pôsobí hladko a mladistvo. Vo vysokých koncentráciách tiež pomáha rozžiariť a zjednotiť pokožku.

Ako si prichystať Kleopatrin mliečny kúpeľ

Ak sa chcete aspoň raz za čas vykúpať v mlieku, mali by ste použiť teplé mlieko, pretože na rozdiel od studeného rýchlejšie prenikne do pokožky. Vo vani by ste ale nemali ostávať pridlho. „Ak v takomto kúpeli ostanete príliš dlho, vaša pokožka bude dehydratovaná a voda z nej začne doslova unikať. Myslím, že viac ako 15 minút by vám už mohlo uškodiť.“

Aký druh mlieka na seba vyliať?

Doktor Altchek odporúča voliť mlieko s vyšším obsahom tuku. Jedlá s vyšším glykemickým indexom podporujú činnosť hormónov, ktoré urýchľujú prácu olejových žliaz, čím narastá tvorba mazu a tvorí sa akné. Práve plnotučné mlieko má nižší glykemický index ako iné druhy, preto je pre kúpeľ najvhodnejšie.

Altchek však nedá dopustiť na konkrétny typ mlieka, a tým je cmar. Cmar obsahuje vysoký podiel kyseliny mliečnej, a podľa Altcheka v ňom majitelia kúpu aj prasatá a psy, aby získali krajšiu pokožku.

Keď skončíte s kúpeľom, mali by ste sa dôkladne opláchnuť. Ak to nedodržíte, mohli by ste o niekoľko dní nadobudnúť pach skazeného mlieka.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, dailymail.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Muškátový oriešok: 2 skvelé spôsoby, ako vám zlepší spánok

Muškátový oriešok: 2 skvelé spôsoby, ako vám zlepší spánok

VČERA - 21:01Zdravie

Prinášame vám recepty, vďaka ktorým sa vám bude lepšie spať.

Každá tehotná žena by sa mala dať zaočkovať proti chrípke. Lekári vysvetľujú, prečo

Každá tehotná žena by sa mala dať zaočkovať proti chrípke. Lekári vysvetľujú, prečo

VČERA - 20:40Zdravie

Jeseň je okrem dozretých sadov a farebných listov na stromoch typická aj príležitosťou nechať sa zaočkovať proti chrípke. Viete, prečo by sa tejto povinnosti nemali vyhýbať zvlášť tehotné ženy?

94-ročný doktor prezradil, akému jedlu vďačí za to, že nikdy neprechladne ani neochorie

94-ročný doktor prezradil, akému jedlu vďačí za to, že nikdy neprechladne ani neochorie

VČERA - 19:33Zdravie

Čo plánujete v 94 rokoch robiť vy? Tento vitálny dedko dodnes denne prichádza do kontaktu s chorými, no len málokedy sa nakazí. Vďačí za to jedlu, ktoré sa zrejme nájde aj vo vašej chladničke.

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

20:08 18.10.2018Zdravie

Okrem nespočetného množstva doteraz uznaných výhod pravidelného pitia kávy sme sa najnovšie dozvedeli o ďalšej, ktorá má čo do činenia s krásou pokožky.

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

19:28 18.10.2018Zdravie

Lekári svojim pacientom často nehovoria všetky detaily ohľadom odberu krvi a výsledkov testov. Prinášame vám osem faktov, ktoré by mal vedieť každý.

TV program