• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 20.8.2018Meniny má Anabela, Liliana
32°Bratislava

OĽaNO navrhuje zvýšiť výživné na 50 % zo sumy životného minima

  • 15:05 13.06.2018
  • Bratislava
OĽaNO navrhuje zvýšiť výživné na 50 % zo sumy životného minima

Výživné na dieťa by sa na Slovensku malo zvýšiť na 50 % zo sumy životného minima. Navrhuje to opozičné hnutie OĽaNO, ktoré chce týmto opatrením pomôcť neúplným rodinám.

Každý rodič, bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť si svoju vyživovaciu povinnosť. Dnes je to minimálne vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa, čo predstavuje sumu 27,32 eura,“ podotkla na tlačovej konferencii poslankyňa hnutia Anna Verešová.

Vzhľadom na vývoj cien a rast životných nákladov považuje hnutie súčasnú úroveň výživného za nepostačujúce. „Navrhujeme upraviť výšku vyživovacej povinnosti, a to tak, aby rodič bol povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 50 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa, čo predstavuje 45,53 eura mesačne,“ uviedla Verešová, s tým, že cieľom návrhu hnutia OĽaNO je ochrana najslabších skupín spoločnosti, konkrétne detí, ktoré sú nezaopatrené a sú odkázané na pomoc svojich rodičov, ako i rodiča, ktorý sa o takéto dieťa stará sám. „Neúplné rodiny sú najviac ohrozené chudobou, dlhodobo to potvrdzujú výskumy. Znamená to, že sú ohrozené samotné deti,“ podotkla Verešová.

Podľa OĽaNO je potrebné, aby štát podával rodinám pomocnú ruku. „Rodina je základnou bunkou spoločnosti. Do jej života však prichádzajú situácie, ktoré ju oslabujú. Je dôležité, aby pri rôznych životných situáciách podával štát rodinám pomocnú ruku,“ myslí si poslankyňa Soňa Gaborčáková. Hnutie preto predkladá návrh, ktorým chce pomôcť rodinám s adoptovanými deťmi a rodinám s autistickým členom. „Adoptívnym rodičom navrhujeme na základnú výbavu pre narodené dieťa vyplatiť rovnaký príspevok ako biologickým rodičom. Zatiaľ čo biologickí rodičia dnes dostávajú takmer 830 eur, pre adoptívnych je príspevok v súčasnosti len 503 eur,“ upozornila Gaborčáková. Rodinám s autistickým členom tiež hnutie navrhuje zjednodušenie možnosti získať príspevok na opotrebovanie šatstva, či zjednodušenie získania parkovacieho preukazu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér: Na Slovensku je priestor, aby bola minimálna mzda 520 eur

Premiér: Na Slovensku je priestor, aby bola minimálna mzda 520 eur

DNES - 11:32Ekonomické

Návrh na zvýšenie minimálnej mzdy na 520 eur je podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) primeraný. Na jej výške sa však pravdepodobne sociálni partneri na pondelkovom rokovaní tripartity nedohodnú.

PepsiCo kupuje izraelskú spoločnosť SodaStream, vstupuje na nový trh

PepsiCo kupuje izraelskú spoločnosť SodaStream, vstupuje na nový trh

DNES - 10:39Ekonomické

Americká nápojová spoločnosť PepsiCo vstupuje na nový trh. Firma oznámila, že kupuje izraelského výrobcu prístrojov na domácu výrobu sýtených nápojov SodaStream.

Prieskum: Slováci sú čoraz náročnejší,ich očakávania od služieb sú vysoké

Prieskum: Slováci sú čoraz náročnejší,ich očakávania od služieb sú vysoké

DNES - 10:03Ekonomické

Štvrtina Slovákov za posledné tri roky zvýšila svoje očakávania od služieb, ktoré bežne využívajú v živote. Najvyššie nároky kladú na služby v oblasti financií.

Venezuela devalvovala svoju menu približne o 95 %

Venezuela devalvovala svoju menu približne o 95 %

VČERA - 12:56Ekonomické

Venezuela v piatok (18.8.) devalvovala svoju menu približne o 95 % pred zavedením nového bolívaru v pondelok 20. augusta.

Nový Zéland zakázal predaj domov cudzincom

Nový Zéland zakázal predaj domov cudzincom

VČERA - 12:30Ekonomické

Parlament na Novom Zélande schválil zákon, ktorý zakazuje mnohým cudzincom nákupy domov a bytov. Cieľom tohto kroku je zlepšiť prístup domáceho obyvateľstva k bývaniu.

TV program