• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 20.8.2018Meniny má Anabela, Liliana
32°Bratislava

Lekári odhalili neobvyklú súvislosť medzi krvným tlakom a demenciou

  • 19:52 13.06.2018
  • Bratislava
Lekári odhalili neobvyklú súvislosť medzi krvným tlakom a demenciou

Aj mierna odchýlka od normálnych hodnôt dokáže prispieť k riziku vzniku demencie.

Päťdesiatnici s mierne zvýšeným krvným tlakom majú zvýšené riziko vzniku demencie v neskoršom živote, tvrdí nová štúdia.

Účastníci štúdie mali väčšie riziko, aj keď nemali iné problémy súvisiace so srdcom, uvádza výskum zverejnený v časopise European Heart Journal. Spojenie medzi krvným tlakom a rizikom demencie bolo zaznamenané vo veku 50 rokov, ale nie vo veku 60 alebo 70 rokov.

Ľudia vo veku 50 rokov so systolickým krvným tlakom 130 mmHg - ktorý je ešte medzi ideálnym tlakom (90 / 60mmHg až 120 / 80mmHg) a tým, ktorý je považovaný za vysoký (140/90 mmHg) - alebo vyšším mali o 45% väčšie riziko vzniku demencie. U účastníkov štúdie sa rozvinula demencia v priemernom veku 75 rokov.

Doktorka Jessica Abellová, autorka práce a výskumníčka v oblasti demencie a epidemiológie na University College v Londýne, uviedla:

"Predchádzajúce výskumy neboli schopné testovať spojenie medzi zvýšeným krvným tlakom a demenciou priamo podrobným skúmaním načasovania. V našej štúdii sme mohli preskúmať spojenie vo veku 50, 60 a 70 rokov a zistili sme rôzne vzory. Bude to mať dôležité dôsledky pre usmernenia, ktoré v súčasnosti používajú len všeobecný pojem "stredný vek."

Profesorka Archana Singh-Manoux, ktorá viedla výskum, povedala:

"Naša práca potvrdzuje škodlivé účinky hypertenzie v strednom veku na riziko demencie, ako to naznačuje predchádzajúci výskum. Tiež naznačuje, že vo veku 50 rokov môže byť riziko demencie zvýšené u ľudí, ktorí majú zvýšenú hladinu systolického krvného tlaku pod prah, ktorý sa bežne používa na liečbu hypertenzie."

Dôvodom môžu byť malé mŕtvice

Výskumníci navrhujú, že toto spojenie môže byť výsledkom poškodenia skrytými alebo malými mŕtvicami, ktorých symptómy sú často nepovšimnuté a ktoré súvisia s vysokým krvným tlakom.

Abellová poznamenala, že zistenia vyplynuli z pozorovania populácie a preto "neprenášajú priamo dôsledky pre jednotlivých pacientov".

Výskum analyzoval 8,639 ľudí, ktorí boli súčasťou dlhodobej štúdie Whitehall II od roku 1985 s viac ako 10 000 štátnymi zamestnancami.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, escardio.org, academic.oup.com, Foto: pxhere.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čaj, ktorý dostať aj u nás, dokáže vyvolať zážitok blízky smrti

Čaj, ktorý dostať aj u nás, dokáže vyvolať zážitok blízky smrti

20:22 17.08.2018Zdravie

Vedci najnovšie preskúmali mýtus o tom, že čaj z Južnej Ameriky dokáže navodiť stav podobný tomu, čo ľudia prežívajú pri umieraní. Ich výskum by mohol poodhaliť to, čo sa s človekom deje v jeho posledných chvíľkach.

Ako správne skladovať ryžu? Môžeme ju prihrievať?

Ako správne skladovať ryžu? Môžeme ju prihrievať?

20:02 16.08.2018Zdravie

Na tieto aj ďalšie otázky ohľadom varenia a úschovy ryže vám odpovieme v článku.

V obľúbenej zelenine sa našli látky, ktoré pomáhajú chrániť pred rakovinou čriev

V obľúbenej zelenine sa našli látky, ktoré pomáhajú chrániť pred rakovinou čriev

19:29 15.08.2018Zdravie

Pokusy na myšiach dokázali, že konzumácia veľkého množstva tohto druhu zeleniny dokáže spoľahlivo ochrániť pred niektorými druhmi rakoviny tráviaceho traktu.

Zelený zákal môže byť autoimunitné ochorenie

Zelený zákal môže byť autoimunitné ochorenie

19:20 15.08.2018Zdravie

Stratu videnia pri glaukóme poháňa autoimunitná odpoveď.

Keto diéta môže zvyšovať riziko cukrovky

Keto diéta môže zvyšovať riziko cukrovky

18:52 15.08.2018Zdravie

Populárna diéta môže prispieť k riziku cukrovky 2. typu.

TV program