• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.6.2018Meniny má Sidónia
16°Bratislava

Lekári odhalili neobvyklú súvislosť medzi krvným tlakom a demenciou

  • 19:52 13.06.2018
  • Bratislava
Lekári odhalili neobvyklú súvislosť medzi krvným tlakom a demenciou

Aj mierna odchýlka od normálnych hodnôt dokáže prispieť k riziku vzniku demencie.

Päťdesiatnici s mierne zvýšeným krvným tlakom majú zvýšené riziko vzniku demencie v neskoršom živote, tvrdí nová štúdia.

Účastníci štúdie mali väčšie riziko, aj keď nemali iné problémy súvisiace so srdcom, uvádza výskum zverejnený v časopise European Heart Journal. Spojenie medzi krvným tlakom a rizikom demencie bolo zaznamenané vo veku 50 rokov, ale nie vo veku 60 alebo 70 rokov.

Ľudia vo veku 50 rokov so systolickým krvným tlakom 130 mmHg - ktorý je ešte medzi ideálnym tlakom (90 / 60mmHg až 120 / 80mmHg) a tým, ktorý je považovaný za vysoký (140/90 mmHg) - alebo vyšším mali o 45% väčšie riziko vzniku demencie. U účastníkov štúdie sa rozvinula demencia v priemernom veku 75 rokov.

Doktorka Jessica Abellová, autorka práce a výskumníčka v oblasti demencie a epidemiológie na University College v Londýne, uviedla:

"Predchádzajúce výskumy neboli schopné testovať spojenie medzi zvýšeným krvným tlakom a demenciou priamo podrobným skúmaním načasovania. V našej štúdii sme mohli preskúmať spojenie vo veku 50, 60 a 70 rokov a zistili sme rôzne vzory. Bude to mať dôležité dôsledky pre usmernenia, ktoré v súčasnosti používajú len všeobecný pojem "stredný vek."

Profesorka Archana Singh-Manoux, ktorá viedla výskum, povedala:

"Naša práca potvrdzuje škodlivé účinky hypertenzie v strednom veku na riziko demencie, ako to naznačuje predchádzajúci výskum. Tiež naznačuje, že vo veku 50 rokov môže byť riziko demencie zvýšené u ľudí, ktorí majú zvýšenú hladinu systolického krvného tlaku pod prah, ktorý sa bežne používa na liečbu hypertenzie."

Dôvodom môžu byť malé mŕtvice

Výskumníci navrhujú, že toto spojenie môže byť výsledkom poškodenia skrytými alebo malými mŕtvicami, ktorých symptómy sú často nepovšimnuté a ktoré súvisia s vysokým krvným tlakom.

Abellová poznamenala, že zistenia vyplynuli z pozorovania populácie a preto "neprenášajú priamo dôsledky pre jednotlivých pacientov".

Výskum analyzoval 8,639 ľudí, ktorí boli súčasťou dlhodobej štúdie Whitehall II od roku 1985 s viac ako 10 000 štátnymi zamestnancami.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, escardio.org, academic.oup.com, Foto: pxhere.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prijímate dostatok omega-3 mastných kyselín? Tu sú príznaky, že ich potrebujete doplniť

Prijímate dostatok omega-3 mastných kyselín? Tu sú príznaky, že ich potrebujete doplniť

DNES - 20:21Zdravie

Viete, ako sa prejavuje nedostatok omega-3 mastných kyselín a čo to pre telo znamená?

5 zvykov, ktoré vám skutočne predĺžia život

5 zvykov, ktoré vám skutočne predĺžia život

DNES - 19:30Zdravie

Chcete vedieť, o koľko rokov si predĺžite život ak nebudete fajčiť, alebo budete pravidelne behať? Máme pre vás prekvapivé odpovede.

7 vecí, ktoré nám počas dňa zbytočne uberajú energiu

7 vecí, ktoré nám počas dňa zbytočne uberajú energiu

DNES - 18:04Zdravie

Každý z nás potrebuje počas dňa čo najviac energie, aby sme zvládali všetky povinnosti a úlohy. Niekedy si ale sami škodíme a energiu uberáme, či už tým, čo konzumujeme, alebo niektorými našimi návykmi.

Máte problém sústrediť sa? Môže byť za tým pečivo, ktoré jete

Máte problém sústrediť sa? Môže byť za tým pečivo, ktoré jete

VČERA - 20:18Zdravie

Konzumácia chleba či iného pečiva sa môže podpísať aj na vašom duševnom výkone.

Poznáte 5 najsilnejších účinkov listovej zeleniny?

Poznáte 5 najsilnejších účinkov listovej zeleniny?

VČERA - 20:12Zdravie

Sú bežnou súčasťou šalátov, no väčšina z nás nevie, aké poklady v sebe ukrýva špenát, rímsky šalát, púpava alebo mangold. Prezradíme vám, ako chránia naše zdravie.

TV program