• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 20.10.2018Meniny má Vendelín
12°Bratislava

Vybrali vám mandle? Máme pre vás veľmi zlú správu

  • 19:14 12.06.2018
  • Bratislava
Vybrali vám mandle? Máme pre vás veľmi zlú správu

Po celé desaťročia milióny detí po celom svete podstúpili operáciu na odstránenie krčných a nosných mandlí.

Krčné a nosné mandle slúžia na spustenie imunitnej odpovede na patogény vstupujúce do dýchacej trubice. Počas prvých rokov života sú však často chronicky zapálené. Keďže lekárska komunita dlho verila, že ich odstránenie nijako výrazne neovplyvňuje zdravie dospelých, mnohí lekári riešia pretrvávajúcu bolesť v krku a infekcie práve týmito chirurgickými zákrokmi - tonzilektómiou a adenoidektómiou.

Ale nová priekopnícka štúdia publikovaná v časopise JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery naznačuje, že táto rozšírená prax môže deťom v budúcnosti priniesť ďalšie choroby.

Výskumný tím vedený doktorom Seanom Byarsom na Melbourneskej univerzite skúmal zdravotné záznamy od približne 1,2 milióna dánskych jedincov, ktorých zdravie bolo sledované od narodenia do 10 rokov a v niektorých prípadoch až do veku 30 rokov.

Po porovnaní jedincov, ktorým odstránili mandle pred dosiahnutím veku 9 rokov, Byers a jeho kolegovia zistili, že tí, ktorí podstúpili tonzilektómiu (odstránenie krčných mandlí), mali trikrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú v nasledujúcich rokoch trpieť alergickými alebo infekčnými ochoreniami horných dýchacích ciest, vrátane astmy, chrípky a pneumónie. Adenoidektómia (odstránenie nosných mandlí) bola spojená s dvojnásobným rizikom týchto ochorení, ako aj s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc a konjunktivitídou.

Problémy sa po operácii vracajú

Výskum však ukázal aj ďalšie prekvapivé výsledky - mnohé z problémov pacientov, ako je chronický zápal dutín a uší, či problémy s dýchaním, sa často krát vrátia krátko po operácii, čo znamená, že dlhodobé riziká prevyšujú akékoľvek možné krátkodobé prínosy operácie.

Toto bola prvá štúdia, ktorá posudzovala dlhodobý vplyv tonzilektómie a adenoidektómie na rôzne ochorenia. Vzhľadom na významné riziká, ktoré tu boli odhalené, Byars a jeho tím navrhujú, aby sa týmto postupom zabránilo, ak sú dostupné alternatívne liečby. Ak nie je iné riešenie, lekári by sa mali pokúsiť operáciu čo najviac oddialiť, aby sa imunitný systém dieťaťa mohol ďalej rozvíjať. Ako autori štúdie dodávajú:

"Vzhľadom na to, že nosné a krčné mandle sú súčasťou lymfatického systému a zohrávajú kľúčovú úlohu ako pri normálnom vývoji imunitného systému, tak aj pri skríningu patogénov počas detstva a raného života, nie je prekvapujúce, že ich odstránenie môže zhoršiť detekciu patogénov a zvyšuje riziko neskorších respiračných a infekčných ochorení."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, pursuit.unimelb.edu.au, iflscience.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Muškátový oriešok: 2 skvelé spôsoby, ako vám zlepší spánok

Muškátový oriešok: 2 skvelé spôsoby, ako vám zlepší spánok

VČERA - 21:01Zdravie

Prinášame vám recepty, vďaka ktorým sa vám bude lepšie spať.

Každá tehotná žena by sa mala dať zaočkovať proti chrípke. Lekári vysvetľujú, prečo

Každá tehotná žena by sa mala dať zaočkovať proti chrípke. Lekári vysvetľujú, prečo

VČERA - 20:40Zdravie

Jeseň je okrem dozretých sadov a farebných listov na stromoch typická aj príležitosťou nechať sa zaočkovať proti chrípke. Viete, prečo by sa tejto povinnosti nemali vyhýbať zvlášť tehotné ženy?

94-ročný doktor prezradil, akému jedlu vďačí za to, že nikdy neprechladne ani neochorie

94-ročný doktor prezradil, akému jedlu vďačí za to, že nikdy neprechladne ani neochorie

VČERA - 19:33Zdravie

Čo plánujete v 94 rokoch robiť vy? Tento vitálny dedko dodnes denne prichádza do kontaktu s chorými, no len málokedy sa nakazí. Vďačí za to jedlu, ktoré sa zrejme nájde aj vo vašej chladničke.

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

20:08 18.10.2018Zdravie

Okrem nespočetného množstva doteraz uznaných výhod pravidelného pitia kávy sme sa najnovšie dozvedeli o ďalšej, ktorá má čo do činenia s krásou pokožky.

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

19:28 18.10.2018Zdravie

Lekári svojim pacientom často nehovoria všetky detaily ohľadom odberu krvi a výsledkov testov. Prinášame vám osem faktov, ktoré by mal vedieť každý.

TV program