• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 20.8.2018Meniny má Anabela, Liliana
32°Bratislava

Vybrali vám mandle? Máme pre vás veľmi zlú správu

  • 19:14 12.06.2018
  • Bratislava
Vybrali vám mandle? Máme pre vás veľmi zlú správu

Po celé desaťročia milióny detí po celom svete podstúpili operáciu na odstránenie krčných a nosných mandlí.

Krčné a nosné mandle slúžia na spustenie imunitnej odpovede na patogény vstupujúce do dýchacej trubice. Počas prvých rokov života sú však často chronicky zapálené. Keďže lekárska komunita dlho verila, že ich odstránenie nijako výrazne neovplyvňuje zdravie dospelých, mnohí lekári riešia pretrvávajúcu bolesť v krku a infekcie práve týmito chirurgickými zákrokmi - tonzilektómiou a adenoidektómiou.

Ale nová priekopnícka štúdia publikovaná v časopise JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery naznačuje, že táto rozšírená prax môže deťom v budúcnosti priniesť ďalšie choroby.

Výskumný tím vedený doktorom Seanom Byarsom na Melbourneskej univerzite skúmal zdravotné záznamy od približne 1,2 milióna dánskych jedincov, ktorých zdravie bolo sledované od narodenia do 10 rokov a v niektorých prípadoch až do veku 30 rokov.

Po porovnaní jedincov, ktorým odstránili mandle pred dosiahnutím veku 9 rokov, Byers a jeho kolegovia zistili, že tí, ktorí podstúpili tonzilektómiu (odstránenie krčných mandlí), mali trikrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú v nasledujúcich rokoch trpieť alergickými alebo infekčnými ochoreniami horných dýchacích ciest, vrátane astmy, chrípky a pneumónie. Adenoidektómia (odstránenie nosných mandlí) bola spojená s dvojnásobným rizikom týchto ochorení, ako aj s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc a konjunktivitídou.

Problémy sa po operácii vracajú

Výskum však ukázal aj ďalšie prekvapivé výsledky - mnohé z problémov pacientov, ako je chronický zápal dutín a uší, či problémy s dýchaním, sa často krát vrátia krátko po operácii, čo znamená, že dlhodobé riziká prevyšujú akékoľvek možné krátkodobé prínosy operácie.

Toto bola prvá štúdia, ktorá posudzovala dlhodobý vplyv tonzilektómie a adenoidektómie na rôzne ochorenia. Vzhľadom na významné riziká, ktoré tu boli odhalené, Byars a jeho tím navrhujú, aby sa týmto postupom zabránilo, ak sú dostupné alternatívne liečby. Ak nie je iné riešenie, lekári by sa mali pokúsiť operáciu čo najviac oddialiť, aby sa imunitný systém dieťaťa mohol ďalej rozvíjať. Ako autori štúdie dodávajú:

"Vzhľadom na to, že nosné a krčné mandle sú súčasťou lymfatického systému a zohrávajú kľúčovú úlohu ako pri normálnom vývoji imunitného systému, tak aj pri skríningu patogénov počas detstva a raného života, nie je prekvapujúce, že ich odstránenie môže zhoršiť detekciu patogénov a zvyšuje riziko neskorších respiračných a infekčných ochorení."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, pursuit.unimelb.edu.au, iflscience.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čaj, ktorý dostať aj u nás, dokáže vyvolať zážitok blízky smrti

Čaj, ktorý dostať aj u nás, dokáže vyvolať zážitok blízky smrti

20:22 17.08.2018Zdravie

Vedci najnovšie preskúmali mýtus o tom, že čaj z Južnej Ameriky dokáže navodiť stav podobný tomu, čo ľudia prežívajú pri umieraní. Ich výskum by mohol poodhaliť to, čo sa s človekom deje v jeho posledných chvíľkach.

Ako správne skladovať ryžu? Môžeme ju prihrievať?

Ako správne skladovať ryžu? Môžeme ju prihrievať?

20:02 16.08.2018Zdravie

Na tieto aj ďalšie otázky ohľadom varenia a úschovy ryže vám odpovieme v článku.

V obľúbenej zelenine sa našli látky, ktoré pomáhajú chrániť pred rakovinou čriev

V obľúbenej zelenine sa našli látky, ktoré pomáhajú chrániť pred rakovinou čriev

19:29 15.08.2018Zdravie

Pokusy na myšiach dokázali, že konzumácia veľkého množstva tohto druhu zeleniny dokáže spoľahlivo ochrániť pred niektorými druhmi rakoviny tráviaceho traktu.

Zelený zákal môže byť autoimunitné ochorenie

Zelený zákal môže byť autoimunitné ochorenie

19:20 15.08.2018Zdravie

Stratu videnia pri glaukóme poháňa autoimunitná odpoveď.

Keto diéta môže zvyšovať riziko cukrovky

Keto diéta môže zvyšovať riziko cukrovky

18:52 15.08.2018Zdravie

Populárna diéta môže prispieť k riziku cukrovky 2. typu.

TV program