• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.6.2018Meniny má Sidónia
16°Bratislava

Vybrali vám mandle? Máme pre vás veľmi zlú správu

  • 19:14 12.06.2018
  • Bratislava
Vybrali vám mandle? Máme pre vás veľmi zlú správu

Po celé desaťročia milióny detí po celom svete podstúpili operáciu na odstránenie krčných a nosných mandlí.

Krčné a nosné mandle slúžia na spustenie imunitnej odpovede na patogény vstupujúce do dýchacej trubice. Počas prvých rokov života sú však často chronicky zapálené. Keďže lekárska komunita dlho verila, že ich odstránenie nijako výrazne neovplyvňuje zdravie dospelých, mnohí lekári riešia pretrvávajúcu bolesť v krku a infekcie práve týmito chirurgickými zákrokmi - tonzilektómiou a adenoidektómiou.

Ale nová priekopnícka štúdia publikovaná v časopise JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery naznačuje, že táto rozšírená prax môže deťom v budúcnosti priniesť ďalšie choroby.

Výskumný tím vedený doktorom Seanom Byarsom na Melbourneskej univerzite skúmal zdravotné záznamy od približne 1,2 milióna dánskych jedincov, ktorých zdravie bolo sledované od narodenia do 10 rokov a v niektorých prípadoch až do veku 30 rokov.

Po porovnaní jedincov, ktorým odstránili mandle pred dosiahnutím veku 9 rokov, Byers a jeho kolegovia zistili, že tí, ktorí podstúpili tonzilektómiu (odstránenie krčných mandlí), mali trikrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú v nasledujúcich rokoch trpieť alergickými alebo infekčnými ochoreniami horných dýchacích ciest, vrátane astmy, chrípky a pneumónie. Adenoidektómia (odstránenie nosných mandlí) bola spojená s dvojnásobným rizikom týchto ochorení, ako aj s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc a konjunktivitídou.

Problémy sa po operácii vracajú

Výskum však ukázal aj ďalšie prekvapivé výsledky - mnohé z problémov pacientov, ako je chronický zápal dutín a uší, či problémy s dýchaním, sa často krát vrátia krátko po operácii, čo znamená, že dlhodobé riziká prevyšujú akékoľvek možné krátkodobé prínosy operácie.

Toto bola prvá štúdia, ktorá posudzovala dlhodobý vplyv tonzilektómie a adenoidektómie na rôzne ochorenia. Vzhľadom na významné riziká, ktoré tu boli odhalené, Byars a jeho tím navrhujú, aby sa týmto postupom zabránilo, ak sú dostupné alternatívne liečby. Ak nie je iné riešenie, lekári by sa mali pokúsiť operáciu čo najviac oddialiť, aby sa imunitný systém dieťaťa mohol ďalej rozvíjať. Ako autori štúdie dodávajú:

"Vzhľadom na to, že nosné a krčné mandle sú súčasťou lymfatického systému a zohrávajú kľúčovú úlohu ako pri normálnom vývoji imunitného systému, tak aj pri skríningu patogénov počas detstva a raného života, nie je prekvapujúce, že ich odstránenie môže zhoršiť detekciu patogénov a zvyšuje riziko neskorších respiračných a infekčných ochorení."

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, pursuit.unimelb.edu.au, iflscience.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prijímate dostatok omega-3 mastných kyselín? Tu sú príznaky, že ich potrebujete doplniť

Prijímate dostatok omega-3 mastných kyselín? Tu sú príznaky, že ich potrebujete doplniť

DNES - 20:21Zdravie

Viete, ako sa prejavuje nedostatok omega-3 mastných kyselín a čo to pre telo znamená?

5 zvykov, ktoré vám skutočne predĺžia život

5 zvykov, ktoré vám skutočne predĺžia život

DNES - 19:30Zdravie

Chcete vedieť, o koľko rokov si predĺžite život ak nebudete fajčiť, alebo budete pravidelne behať? Máme pre vás prekvapivé odpovede.

7 vecí, ktoré nám počas dňa zbytočne uberajú energiu

7 vecí, ktoré nám počas dňa zbytočne uberajú energiu

DNES - 18:04Zdravie

Každý z nás potrebuje počas dňa čo najviac energie, aby sme zvládali všetky povinnosti a úlohy. Niekedy si ale sami škodíme a energiu uberáme, či už tým, čo konzumujeme, alebo niektorými našimi návykmi.

Máte problém sústrediť sa? Môže byť za tým pečivo, ktoré jete

Máte problém sústrediť sa? Môže byť za tým pečivo, ktoré jete

VČERA - 20:18Zdravie

Konzumácia chleba či iného pečiva sa môže podpísať aj na vašom duševnom výkone.

Poznáte 5 najsilnejších účinkov listovej zeleniny?

Poznáte 5 najsilnejších účinkov listovej zeleniny?

VČERA - 20:12Zdravie

Sú bežnou súčasťou šalátov, no väčšina z nás nevie, aké poklady v sebe ukrýva špenát, rímsky šalát, púpava alebo mangold. Prezradíme vám, ako chránia naše zdravie.

TV program