• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.8.2018Meniny má Marcela
24°Bratislava

Havajská sopka Kilauea vybuchla priamo na vrchole, chrlí stĺp popola

  • 6:36 18.05.2018
  • Pahoa
Havajská sopka Kilauea vybuchla priamo na vrchole, chrlí stĺp popola

Výbuch na vrchole vulkánu nastal po dvoch týždňoch sopečnej činnosti, pri ktorej z puklín sopky tiekli prúdy lávy do obývaných oblastí a zničili najmenej 26 domov.

Havajská sopka Kilauea vybuchla vo štvrtok pred svitaním priamo na svojom vrchole a vystrelila súvislý stĺp sivého popola do oblohy, približne do výšky deväť kilometrov, ktorý začal padať na neďaleké mestečko Volcano. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Výbuch na vrchole vulkánu nastal krátko po 04.00 h miestneho času, po dvoch týždňoch sopečnej činnosti, pri ktorej z puklín sopky tiekli prúdy lávy do obývaných oblastí a zničili najmenej 26 domov.

Erupcia zrejme trvala iba niekoľko minút a nánosy popola boli iba minimálne, pričom v okolí sopky sa očakávali len jeho stopové množstvá, uviedol geofyzik z americkej geologickej služby USGS Mike Poland.

Niektorí ľudia v obci najbližšej k sopke, v mestečku Volcano, prespali celý výbuch, povedala hovorkyňa civilnej ochrany v okrese Havaj, Kanani Atonová. Osobne sa rozprávala s príbuznými a priateľmi z tohto mesta s vyše 2600 obyvateľmi.

John Tarson z cestovnej kancelárie Epic Lava Tour vyhlásil, že o erupcii sa dozvedel, až keď dostal do telefónu varovnú správu. Povedal, že stĺp popola vyzeral inak než tie, ktoré videl predtým, pretože stúpal kolmo do výšky. Video, ktoré zverejnil na internete, zachytávalo stĺp popola týčiaci sa vysoko do zahmlenej oblohy.

Všimol som si, že stĺp stúpa priamo do vzduchu a nenakláňa sa žiadnym smerom,“ opísal ho Tarson.

Očakávali sme to a veľa ľudí sa na to chodí pozerať, sú rozrušení a vydesení,“ dodal.

Úrady varovali, že vietor môže odniesť popol do mesta Hilo, v ktorom žije okolo 43.300 obyvateľov. Národná meteorologická služba vydala výstrahu pred popolom, platnú do poludnia. Niekoľko škôl zatvorili pre riziko zvýšeného množstva sopečného plynu oxid siričitý. Na havajskom Veľkom ostrove budú úrady zadarmo rozdávať masky na ochranu pred sopečným popolom.

Robert Hughes vlastní podnik Aloha Junction Bed and Breakfast, asi 2,4 kilometra od kráteru (ústia sopky). Povedal, že napriek tomu nič nepočul a je v oblasti, kam nedopadol žiaden popol.

Na jeho podnik mali obavy zo sopky, donedávna lákadla pre návštevníkov, veľký vplyv. Prišiel o stovky rezervácií a vo štvrtok mal len troch hostí namiesto zvyčajných 12 až 14. Jedným z nich bol reportér a ďalší dvaja boli turisti z Talianska.

Kráter sa nachádza na území Havajského sopečného národného parku, ktorý je od 11. mája zatvorený práve pre možnosť ďalších silných erupcií.

Predstavitelia úradov oznámili, že výbuch sopky zrejme nebude nebezpečný, keďže ľudia sa už v parku nezdržiavajú. Tieto oblasti úrady evakuovali.

Kilauea je jednou z najaktívnejších sopiek na svete. Jej výbuch v roku 1924 usmrtil jedného človeka a 17 dní chrlila do vzduchu skaly, popol a prach.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Stovky kňazov v Pensylvánii zneužili viac než 1000 detí

Stovky kňazov v Pensylvánii zneužili viac než 1000 detí

DNES - 8:52Zahraničné

Zneužívanie viac než 1000 detí stovkami kňazov bolo celé desaťročia zatajované predstaviteľmi katolíckej cirkvi v americkom štáte Pensylvánia, vyplýva zo správy veľkej poroty.

Potvrdených mŕtvych po páde mosta v Janove je 31; z trosiek vytiahli aj živých

Potvrdených mŕtvych po páde mosta v Janove je 31; z trosiek vytiahli aj živých

DNES - 6:13Zahraničné

Počet potvrdených úmrtí po zrútení časti diaľničného mosta v talianskom severozápadnom prístavnom meste Janov stúpol na 31.

Roháč sa priznal k vražde, za ktorú si odpykáva trest iný človek

Roháč sa priznal k vražde, za ktorú si odpykáva trest iný človek

VČERA - 19:56Zahraničné

Roháč v utorok vyhlásil, že v kauzách, ktoré sa ho týkajú, súd „úplne tápa v tme“.

Mosty talianskeho konštruktéra Morandiho mali nešťastný osud

Mosty talianskeho konštruktéra Morandiho mali nešťastný osud

VČERA - 18:53Zahraničné

Stavebný inžinier Riccardo Morandi projektoval diaľničný most, ktorý sa zrútil v talianskom Janove.

Trump hovorí v súvislosti s útokom v Londýne o šialených zveroch

Trump hovorí v súvislosti s útokom v Londýne o šialených zveroch

VČERA - 16:42Zahraničné

Incident vyšetruje protiteroristická jednotka londýnskej Metropolitnej polície.

TV program