• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 20.8.2018Meniny má Anabela, Liliana
32°Bratislava

S Barbarou Bushovou sa prišli rozlúčiť štyria bývalí prezidenti

  • 5:53 22.04.2018
  • Houston
S Barbarou Bushovou sa prišli rozlúčiť štyria bývalí prezidenti

Približne 1500 hostí vrátane štyroch bývalých prezidentov sa prišlo v sobotu naposledy rozlúčiť s bývalou prvou dámou USA Barbarou Bushovou, ktorá zomrela v utorok vo veku 92 rokov.

Rozlúčka sa konala v Kostole sv. Martina v Houstone, kde sa manželia Bushovci pravidelne zúčastňovali na bohoslužbách episkopálnej cirkvi.

Manžela zosnulej, exprezidenta USA Georgea Busha staršieho (93), priviezli do chrámu na invalidnom vozíku. Na obrade sa zúčastnili aj jeho dvaja synovia - ďalší bývalý prezident George W. Bush a exguvernér Floridy Jeb Bush.

V prednej časti kostola sedeli ešte dvaja bývalí prezidenti s manželkami - Bill Clinton a Barack Obama - a tiež súčasná prvá dáma Melanie Trumpová.

Samotný Donald Trump na rozlúčku do Houstonu neprišiel, ako to vopred avizoval. Zdôvodnil to tým, že nechcel obrad narušiť bezpečnostnými opatreniami, ktoré by sprevádzali jeho príchod. Svoju neúčasť zdôvodnil aj úctou voči rodine Bushovcov, s ktorou nevychádzal práve najlepšie.

Rakvu s Bushovej telesnými pozostatkami vystavili v houstonskom chráme už v piatok, keď sa jej pamiatke prišlo pokloniť viac ako 6200 ľudí.

Medzi 1500 smútočnými hosťami pozvanými na sobotňajšiu rozlúčku boli napríklad bývalá kongresmanka Gabby Giffordsová, niekdajší astronaut Mark Kelly, známy golfista Phil Mickelson a viacerí diplomati.

Pohrebné reči predniesli Jeb Bush, manželka bývalého šéfa diplomacie USA Susan Bakerová a historik Jon Meacham, ktorý napísal životopisnú knihu o Georgeovi Bushovi staršom.

Po skončení obradu rakvu so zosnulou odviezli na miesto jej posledného odpočinku v areáli Prezidentskej knižnice Georgea Busha v meste College Station, ktoré sa nachádza približne 160 kilometrov severozápadne od Houstonu. Tam už spočíva aj dcéra Bushovcov Robin, ktorá v roku 1953 ako trojročná zomrela na leukémiu.

Barbara Bushová trpela viacerými vážnymi ochoreniami a zomrela v utorok 17. apríla vo svojom dome v Houstone po tom, ako odmietla ďalšiu liečbu. Bola jednou z dvoch prvých dám USA, ktoré sa stali zároveň aj matkou prezidenta. Prvou bola Abigail Adamsová (1744-1818) manželka Johna Adamsa a matka Johna Quincyho Adamsa.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zo zrúteného mosta v Janove sa ozýva vŕzganie; ľuďom zakázali vstup do oblasti

Zo zrúteného mosta v Janove sa ozýva vŕzganie; ľuďom zakázali vstup do oblasti

DNES - 13:16Zahraničné

Talianske úrady sa v pondelok rozhodli dočasne odoprieť prístup do svojich domov občanom evakuovaným z okolia zrúteného diaľničného mosta v Janove.

Taliansko žiada Európsku úniu o nájdenie krajín pre 177 migrantov

Taliansko žiada Európsku úniu o nájdenie krajín pre 177 migrantov

DNES - 11:15Zahraničné

Taliansko požiadalo Európsku úniu (EÚ), aby našla krajiny ochotné prijať 177 migrantov, ktorí sa už niekoľko dní nachádzajú na palube plavidla talianskej pobrežnej stráže.

Veľvyslanectvo USA v Turecku sa stalo terčom streľby

Veľvyslanectvo USA v Turecku sa stalo terčom streľby

DNES - 8:39Zahraničné

Veľvyslanectvo USA v tureckej metropole Ankara sa stalo v pondelok terčom streľby. K zraneniam nedošlo, informovala agentúra AP.

Projektant mosta v Janove varoval v roku 1979 pred hrozbou korózie

Projektant mosta v Janove varoval v roku 1979 pred hrozbou korózie

DNES - 6:29Zahraničné

Taliansky stavebný inžinier Riccardo Morandi pred štyrmi desaťročiami upozornil, že stavba si bude vyžadovať neustálu údržbu, aby sa odstránila korózia vzhľadom na účinky morského vzduchu a znečistenia.

Írsky arcibiskup vyzval pápeža, aby na návšteve hovoril otvorene o zneužívaní

Írsky arcibiskup vyzval pápeža, aby na návšteve hovoril otvorene o zneužívaní

DNES - 6:21Zahraničné

Týždeň pred prvou návštevou pápeža v Írsku po takmer 40 rokoch žiada dublinský arcibiskup Diarmuid Martin otvorené vyrovnanie sa so škandálmi okolo sexuálneho zneužívania v katolíckej cirkvi.

TV program