• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 26.5.2018Meniny má Dušan
16°Bratislava

S Barbarou Bushovou sa prišli rozlúčiť štyria bývalí prezidenti

  • 5:53 22.04.2018
  • Houston
S Barbarou Bushovou sa prišli rozlúčiť štyria bývalí prezidenti

Približne 1500 hostí vrátane štyroch bývalých prezidentov sa prišlo v sobotu naposledy rozlúčiť s bývalou prvou dámou USA Barbarou Bushovou, ktorá zomrela v utorok vo veku 92 rokov.

Rozlúčka sa konala v Kostole sv. Martina v Houstone, kde sa manželia Bushovci pravidelne zúčastňovali na bohoslužbách episkopálnej cirkvi.

Manžela zosnulej, exprezidenta USA Georgea Busha staršieho (93), priviezli do chrámu na invalidnom vozíku. Na obrade sa zúčastnili aj jeho dvaja synovia - ďalší bývalý prezident George W. Bush a exguvernér Floridy Jeb Bush.

V prednej časti kostola sedeli ešte dvaja bývalí prezidenti s manželkami - Bill Clinton a Barack Obama - a tiež súčasná prvá dáma Melanie Trumpová.

Samotný Donald Trump na rozlúčku do Houstonu neprišiel, ako to vopred avizoval. Zdôvodnil to tým, že nechcel obrad narušiť bezpečnostnými opatreniami, ktoré by sprevádzali jeho príchod. Svoju neúčasť zdôvodnil aj úctou voči rodine Bushovcov, s ktorou nevychádzal práve najlepšie.

Rakvu s Bushovej telesnými pozostatkami vystavili v houstonskom chráme už v piatok, keď sa jej pamiatke prišlo pokloniť viac ako 6200 ľudí.

Medzi 1500 smútočnými hosťami pozvanými na sobotňajšiu rozlúčku boli napríklad bývalá kongresmanka Gabby Giffordsová, niekdajší astronaut Mark Kelly, známy golfista Phil Mickelson a viacerí diplomati.

Pohrebné reči predniesli Jeb Bush, manželka bývalého šéfa diplomacie USA Susan Bakerová a historik Jon Meacham, ktorý napísal životopisnú knihu o Georgeovi Bushovi staršom.

Po skončení obradu rakvu so zosnulou odviezli na miesto jej posledného odpočinku v areáli Prezidentskej knižnice Georgea Busha v meste College Station, ktoré sa nachádza približne 160 kilometrov severozápadne od Houstonu. Tam už spočíva aj dcéra Bushovcov Robin, ktorá v roku 1953 ako trojročná zomrela na leukémiu.

Barbara Bushová trpela viacerými vážnymi ochoreniami a zomrela v utorok 17. apríla vo svojom dome v Houstone po tom, ako odmietla ďalšiu liečbu. Bola jednou z dvoch prvých dám USA, ktoré sa stali zároveň aj matkou prezidenta. Prvou bola Abigail Adamsová (1744-1818) manželka Johna Adamsa a matka Johna Quincyho Adamsa.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Melanie Trumpová je podľa svojho manžela

Melanie Trumpová je podľa svojho manžela "na tom skvele"

DNES - 8:08Zahraničné

Prvá dáma USA Melania Trumpová "je na tom skvele", povedal prezident Donald Trump v piatok - takmer dva týždne po tom, čo Trumpová (48) podstúpila úspešný chirurgický zákrok na obličkách.

KĽDR treba garantovať zvrchovanosť a nedotknuteľnosť

KĽDR treba garantovať zvrchovanosť a nedotknuteľnosť

DNES - 5:55Zahraničné

Pre Rusko je mimoriadne dôležité zmierniť napätie v súvislosti so Severnou Kóreou, ktorej by mala byť garantovaná zvrchovanosť. Vyhlásil to v piatok ruský prezident Vladimír Putin.

Južná Kórea víta obnovenie rokovaní o summite USA-KĽDR

Južná Kórea víta obnovenie rokovaní o summite USA-KĽDR

DNES - 5:35Zahraničné

Južná Kórea privítala obnovenie rokovaní o možnom stretnutí medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a severokórejským vodcom Kim Čong-unom

Putin odmietol obvinenia, že za zostrelením malajzijského lietadla je Rusko

Putin odmietol obvinenia, že za zostrelením malajzijského lietadla je Rusko

VČERA - 20:22Zahraničné

Zostrelenie malajzijského Boeingu 777 označil ruský prezident za „strašnú tragédiu“.

Pád lietadla má 112. obeť, zomrela ďalšia z troch preživších žien

Pád lietadla má 112. obeť, zomrela ďalšia z troch preživších žien

VČERA - 18:27Zahraničné

Svojim zraneniam podľahla jedna z troch preživších Kubánok.

TV program