• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.4.2018Meniny má Slavomír
20°Bratislava

Obezita výrazne otupuje jeden zo zmyslov. Toto sa deje v tele obézneho človeka

  • 19:41 21.03.2018
  • New York
Obezita výrazne otupuje jeden zo zmyslov. Toto sa deje v tele obézneho človeka

Možnosť, že obezita atakuje konkrétny zmysel človeka, trápila vedu už aj v minulosti. Až novej štúdii sa však podarilo dokázať, že skutočne ide o pravdu.

Niekoľko štúdií v minulosti dokázalo, že obezita môže u človeka výrazne narušiť funkciu rozpoznávania chutí, pričom pri strate hmotnosti sa táto funkcia dokáže obnoviť. Súčasná štúdia vedeckého tímu z Cornellovej univerzity túto skutočnosť potvrdila, a doplnila, že za stratou chuťových pohárikov u myší stojí zápal vyvolávaný obezitou.

Obezita ničí chuťové poháriky

Jediný chuťový pohárik obsahuje približne 50 až 100 buniek, z ktorých každá plní rozdielnu funkciu pri vnímaní piatich základných chutí (slaná, sladká, horká, kyslá a takzvaná umami). Život jedného chuťového pohárika pritom zvyčajne trvá len okolo 10 dní.

Autori štúdie rozdelili pokusné myši do dvoch skupín: jednu z nich kŕmili stravou so 14%-ným podielom tukov a druhej podávali stravu s 58%-ným podielov tukov. Po ôsmych týždňoch bola druhá skupina myší nielen obéznejšia, ale aj mala o 25% menej chuťových pohárikov v porovnaní s chudšími myšami.

Odolné myši ostali nepoznačené

Zdravé bunky bežne na konci života podliehajú programovanej bunkovej smrti (apoptóze) a tvoria sa vďaka progenitorom. Ide o vyvážený proces, ktorý sa ale u obéznych myší vykoľajil z normálu, a ich chuťové poháriky častejšie umierali, pričom nové sa tvorili len zriedka.

U myší, ktoré boli geneticky rezistentné voči obezite, sa pritom nepreukázala žiadna zmena v počte ich chuťových pohárikov.

Podľa zistenia vedcov strava bohatá na tuky zvyšuje hladinu hladinu buniek TNF-alfa (z anglického tumor necrosis factor – faktor nádorovej nekrózy) v okolí chuťových pohárikov, ktoré sú schopné na tomto mieste vyvolať zápal.

U myší, ktoré geneticky nedokázali samé vytvárať TNF-alfa, nedošlo k žiadnemu zápalu, a teda ani k strate chuťových pohárikov. Keď im tento cytokín vedci aplikovali priamo do jazyka, chuťové poháriky sa začali strácať aj im.

„Tieto údaje spoločne naznačujú, že nadmerná obéznosť, prameniaca z vystavovania tela strave bohatej na tuky, sa spája so zápalovou odpoveďou, ktorá narušuje vyváženosť mechanizmu udržiavania a obnovy chuťových pohárikov,“

uviedol jeden z vedúcich autorov štúdie Robin Dando. Podľa jeho názoru môže výskum pomôcť k objaveniu nových liečebných metód poruchy straty chuti u obéznych ľudí.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, plos.org, sciencedaily.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Alergia u psa: Ako ju rozpoznať a prirodzene liečiť

Alergia u psa: Ako ju rozpoznať a prirodzene liečiť

20:07 20.04.2018Zdravie

Zistite, ako sa dá rozpoznať alergia u vášho domáceho mazlíčka a ako ju môžete liečiť.

 10 najlepších potravín pre duševné zdravie

10 najlepších potravín pre duševné zdravie

21:18 19.04.2018Zdravie

Ľudia, ktorí konzumovali túto stravu, boli viac pozitívni a mali väčšiu šancu na šťastný život s nižším rizikom depresie.

4 spôsoby, ktorými vám telo chce naznačiť, že vám chýbajú najdôležitejšie vitamíny

4 spôsoby, ktorými vám telo chce naznačiť, že vám chýbajú najdôležitejšie vitamíny

21:06 18.04.2018Zdravie

Vitamíny nášmu telu môžu chýbať, aj keď je zdanlivo všetko v poriadku. Ak ich máte nedostatok, telo vám to určite oznámi jedným z týchto spôsobov.

Toto je najlepší predpoklad dlhého života

Toto je najlepší predpoklad dlhého života

19:38 18.04.2018Zdravie

K nájdeniu lieku na nesmrteľnosť máme síce ešte ďaleko, ale život nám dokáže výrazne predĺžiť práve tento faktor.

14 znakov emocionálneho vyhorenia

14 znakov emocionálneho vyhorenia

19:11 18.04.2018Zdravie

Emocionálne vyhorenie vám môže brániť v tom, aby ste viedli plnohodnotný život. Tu sú príznaky, ktoré by ste si mali všímať.

TV program