• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.10.2018Meniny má Kristián
14°Bratislava

Obezita výrazne otupuje jeden zo zmyslov. Toto sa deje v tele obézneho človeka

  • 19:41 21.03.2018
  • New York
Obezita výrazne otupuje jeden zo zmyslov. Toto sa deje v tele obézneho človeka

Možnosť, že obezita atakuje konkrétny zmysel človeka, trápila vedu už aj v minulosti. Až novej štúdii sa však podarilo dokázať, že skutočne ide o pravdu.

Niekoľko štúdií v minulosti dokázalo, že obezita môže u človeka výrazne narušiť funkciu rozpoznávania chutí, pričom pri strate hmotnosti sa táto funkcia dokáže obnoviť. Súčasná štúdia vedeckého tímu z Cornellovej univerzity túto skutočnosť potvrdila, a doplnila, že za stratou chuťových pohárikov u myší stojí zápal vyvolávaný obezitou.

Obezita ničí chuťové poháriky

Jediný chuťový pohárik obsahuje približne 50 až 100 buniek, z ktorých každá plní rozdielnu funkciu pri vnímaní piatich základných chutí (slaná, sladká, horká, kyslá a takzvaná umami). Život jedného chuťového pohárika pritom zvyčajne trvá len okolo 10 dní.

Autori štúdie rozdelili pokusné myši do dvoch skupín: jednu z nich kŕmili stravou so 14%-ným podielom tukov a druhej podávali stravu s 58%-ným podielov tukov. Po ôsmych týždňoch bola druhá skupina myší nielen obéznejšia, ale aj mala o 25% menej chuťových pohárikov v porovnaní s chudšími myšami.

Odolné myši ostali nepoznačené

Zdravé bunky bežne na konci života podliehajú programovanej bunkovej smrti (apoptóze) a tvoria sa vďaka progenitorom. Ide o vyvážený proces, ktorý sa ale u obéznych myší vykoľajil z normálu, a ich chuťové poháriky častejšie umierali, pričom nové sa tvorili len zriedka.

U myší, ktoré boli geneticky rezistentné voči obezite, sa pritom nepreukázala žiadna zmena v počte ich chuťových pohárikov.

Podľa zistenia vedcov strava bohatá na tuky zvyšuje hladinu hladinu buniek TNF-alfa (z anglického tumor necrosis factor – faktor nádorovej nekrózy) v okolí chuťových pohárikov, ktoré sú schopné na tomto mieste vyvolať zápal.

U myší, ktoré geneticky nedokázali samé vytvárať TNF-alfa, nedošlo k žiadnemu zápalu, a teda ani k strate chuťových pohárikov. Keď im tento cytokín vedci aplikovali priamo do jazyka, chuťové poháriky sa začali strácať aj im.

„Tieto údaje spoločne naznačujú, že nadmerná obéznosť, prameniaca z vystavovania tela strave bohatej na tuky, sa spája so zápalovou odpoveďou, ktorá narušuje vyváženosť mechanizmu udržiavania a obnovy chuťových pohárikov,“

uviedol jeden z vedúcich autorov štúdie Robin Dando. Podľa jeho názoru môže výskum pomôcť k objaveniu nových liečebných metód poruchy straty chuti u obéznych ľudí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, plos.org, sciencedaily.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
94-ročný doktor prezradil, akému jedlu vďačí za to, že nikdy neprechladne ani neochorie

94-ročný doktor prezradil, akému jedlu vďačí za to, že nikdy neprechladne ani neochorie

DNES - 19:33Zdravie

Čo plánujete v 94 rokoch robiť vy? Tento vitálny dedko dodnes denne prichádza do kontaktu s chorými, no len málokedy sa nakazí. Vďačí za to jedlu, ktoré sa zrejme nájde aj vo vašej chladničke.

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

VČERA - 20:08Zdravie

Okrem nespočetného množstva doteraz uznaných výhod pravidelného pitia kávy sme sa najnovšie dozvedeli o ďalšej, ktorá má čo do činenia s krásou pokožky.

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

VČERA - 19:28Zdravie

Lekári svojim pacientom často nehovoria všetky detaily ohľadom odberu krvi a výsledkov testov. Prinášame vám osem faktov, ktoré by mal vedieť každý.

Výrazné žily: Z týchto dôvodov ich máte viditeľnejšie

Výrazné žily: Z týchto dôvodov ich máte viditeľnejšie

VČERA - 19:05Zdravie

Prečo majú niektorí ľudia výraznejšie žily ako iní? Prinášame vám dôvody, prečo sú vaše žily viac viditeľné.

Chcete sa dožiť vyššieho veku? Najlepšiu šancu máte v týchto krajinách

Chcete sa dožiť vyššieho veku? Najlepšiu šancu máte v týchto krajinách

20:42 17.10.2018Zdravie

Síce v nich nenájdete bájny Kameň mudrcov, vďaka ktorému by ste mohli žiť večne, no v týchto krajinách sa do dvadsiatich rokov má natoľko zvýšiť životnosť obyvateľstva, že ostatných rýchlo predbehnú.

TV program