• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 20.9.2018Meniny má Ľuboslav(a)
16°Bratislava

Ak si počas dňa radi zdriemnete, môže to byť indikátorom tohto ochorenia

  • 19:39 13.03.2018
  • Minnesota
Ak si počas dňa radi zdriemnete, môže to byť indikátorom tohto ochorenia

Dobrý spánok je kľúčom nielen k lepšej nálade počas dňa, ale aj k zdravému životnému štýlu. Ak však patríte medzi tých, ktorí si počas dňa radi pospia, môžete vážne hazardovať so svojím zdravím!

Dnes vieme len veľmi málo o tom, ktorý gén alebo rizikový faktor spôsobuje Alzheimerovu chorobu. Na jej nástup navyše nevplývajú len gény, ale aj biologické procesy zviazané so starnutím.

V uplynulých rokoch však vedci vypátrali niektoré vzorce správania, ktoré môžu ovplyvniť riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Posledná štúdia publikovaná v JAMA Neurology poukazuje na to, do akej miery spánok počas dňa indikuje Alzheimerovu chorobu.

Prashanthi Vemuriová z Mayo Clinic (Minnesota, USA) chcela spoločne s kolegami vyriešiť jeden z najpálčivejších problémov svojho odboru. Predošlé štúdie dokázali, že ľudia s Alzheimerovou chorobou zvyknú mať problémy so spánkom. Môže za to fakt, že počas spánku sa mozog zbavuje amyloidu (proteín, ktorého nahromadením v mozgu vzniká Alzheimerova choroba). Doteraz sa však nevedelo, či zásoby amyloidových plakov vedú k prerušovanému spánku, alebo naopak, či zmeny v spávaní prispievajú k nahromadeniu proteínu.

Vemuriová a jej profesionálny tím teda podnikla pokus na 3000 starších ľuďoch z regiónu. 283 z nich s vekom nad 70 rokov (bez náznakov demencie) zodpovedalo otázky týkajúce sa svojich spánkových návykov, pričom lekári počas siedmych rokov skenovali ich mozog.

Počas štúdie 22% pacientov uviedlo, že si počas dňa radi zdriemnu. Po skončení štúdie Vemuriová prišla na to, že tí, ktorí počas dňa nadmerne často spávajú, boli náchylnejší na nárast množstva amyloidu v mozgu. Na rozdiel od tých, ktorí počas dňa nespávali, u 22% pacientov bolo zistené častejšie ukladanie tohto proteínu obzvlášť v tých oblastiach mozgu, ktoré bývajú postihnuté pri Alzheimerovej chorobe.

„Zistili sme, že spánok počas dňa spôsoboval častejšie ukladanie amyloidu u ľudí, ktorí ho už majú vysoké množstvo, čo sa na ich zdraví podpísalo aj z dlhodobého hľadiska.“

Hoci ide o pomerne podrobnú štúdiu zameranú na tento problém, nepodarilo sa jej vytýčiť jednoznačný dôkaz o tom, že spánok počas dňa prispieva k hromadeniu amyloidu, alebo či práve amyloid je spúšťačom problémov so spánkom (ku ktorým patrí aj spánok počas dňa). Tak či tak sa touto štúdiou podarilo opäť zdôrazniť dôležitosť spánku pre zdravie človeka.

„Dúfam, že ľudia pochopia, že dobrý spánok je kľúčom k zdravému mozgu, pretože dokáže obmedziť prítomnosť amyloidu v ňom, ktorý je jedným zo spúšťačov Alzheimerovej choroby.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, jamanetwork.com, time.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trpí vaše dieťa poruchou sústredenia? Odhalí ju týchto 14 nezvyčajných príznakov

Trpí vaše dieťa poruchou sústredenia? Odhalí ju týchto 14 nezvyčajných príznakov

DNES - 20:43Zdravie

Porucha sústredenia s hyperaktivitou sa u dievčat a chlapcov prejavuje rôznymi spôsobmi. Týchto 14 najčastejších prejavov vám pomôže zistiť, či ňou trpí aj vaše dieťa.

Psychóza sa týka každého 100. z nás. Poznáte jej príznaky?

Psychóza sa týka každého 100. z nás. Poznáte jej príznaky?

DNES - 19:14Zdravie

Psychóza postihuje jedného zo sto ľudí už v mladom veku. Len málokto však dokáže rozoznať jej príznaky, ktoré netreba podceňovať.

Foto: Ak si na tele nájdete takéto vyrážky, môže ísť o leukémiu

Foto: Ak si na tele nájdete takéto vyrážky, môže ísť o leukémiu

VČERA - 21:26Zdravie

Medzi časté príznaky leukémie patrí nevoľnosť, horúčka, anémia aj špecifické vyrážky. Takto vyzerajú niektoré z nich.

Najčastejšie mýty o mede: Je rovnako účinný aj v horúcom čaji?

Najčastejšie mýty o mede: Je rovnako účinný aj v horúcom čaji?

16:07 18.09.2018Zdravie

Najčastejšie mýty o mede prezradil bývalý včelár Milan Špaček.

Traja ľudia sa „nakazili“ rakovinou a umreli. Ako je to možné?

Traja ľudia sa „nakazili“ rakovinou a umreli. Ako je to možné?

19:48 17.09.2018Zdravie

Podľa lekárov ide o mimoriadne výnimočný prípad, ktorý sa však skončil tragicky.

TV program