• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.3.2018Meniny má Adrián
Bratislava

Ak si počas dňa radi zdriemnete, môže to byť indikátorom tohto ochorenia

  • 19:39 13.03.2018
  • Minnesota
Ak si počas dňa radi zdriemnete, môže to byť indikátorom tohto ochorenia

Dobrý spánok je kľúčom nielen k lepšej nálade počas dňa, ale aj k zdravému životnému štýlu. Ak však patríte medzi tých, ktorí si počas dňa radi pospia, môžete vážne hazardovať so svojím zdravím!

Dnes vieme len veľmi málo o tom, ktorý gén alebo rizikový faktor spôsobuje Alzheimerovu chorobu. Na jej nástup navyše nevplývajú len gény, ale aj biologické procesy zviazané so starnutím.

V uplynulých rokoch však vedci vypátrali niektoré vzorce správania, ktoré môžu ovplyvniť riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Posledná štúdia publikovaná v JAMA Neurology poukazuje na to, do akej miery spánok počas dňa indikuje Alzheimerovu chorobu.

Prashanthi Vemuriová z Mayo Clinic (Minnesota, USA) chcela spoločne s kolegami vyriešiť jeden z najpálčivejších problémov svojho odboru. Predošlé štúdie dokázali, že ľudia s Alzheimerovou chorobou zvyknú mať problémy so spánkom. Môže za to fakt, že počas spánku sa mozog zbavuje amyloidu (proteín, ktorého nahromadením v mozgu vzniká Alzheimerova choroba). Doteraz sa však nevedelo, či zásoby amyloidových plakov vedú k prerušovanému spánku, alebo naopak, či zmeny v spávaní prispievajú k nahromadeniu proteínu.

Vemuriová a jej profesionálny tím teda podnikla pokus na 3000 starších ľuďoch z regiónu. 283 z nich s vekom nad 70 rokov (bez náznakov demencie) zodpovedalo otázky týkajúce sa svojich spánkových návykov, pričom lekári počas siedmych rokov skenovali ich mozog.

Počas štúdie 22% pacientov uviedlo, že si počas dňa radi zdriemnu. Po skončení štúdie Vemuriová prišla na to, že tí, ktorí počas dňa nadmerne často spávajú, boli náchylnejší na nárast množstva amyloidu v mozgu. Na rozdiel od tých, ktorí počas dňa nespávali, u 22% pacientov bolo zistené častejšie ukladanie tohto proteínu obzvlášť v tých oblastiach mozgu, ktoré bývajú postihnuté pri Alzheimerovej chorobe.

„Zistili sme, že spánok počas dňa spôsoboval častejšie ukladanie amyloidu u ľudí, ktorí ho už majú vysoké množstvo, čo sa na ich zdraví podpísalo aj z dlhodobého hľadiska.“

Hoci ide o pomerne podrobnú štúdiu zameranú na tento problém, nepodarilo sa jej vytýčiť jednoznačný dôkaz o tom, že spánok počas dňa prispieva k hromadeniu amyloidu, alebo či práve amyloid je spúšťačom problémov so spánkom (ku ktorým patrí aj spánok počas dňa). Tak či tak sa touto štúdiou podarilo opäť zdôrazniť dôležitosť spánku pre zdravie človeka.

„Dúfam, že ľudia pochopia, že dobrý spánok je kľúčom k zdravému mozgu, pretože dokáže obmedziť prítomnosť amyloidu v ňom, ktorý je jedným zo spúšťačov Alzheimerovej choroby.“

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, jamanetwork.com, time.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
6 neobvyklých príznakov srdcového ochorenia

6 neobvyklých príznakov srdcového ochorenia

VČERA - 20:19Zdravie

Srdce je životne dôležitý orgán, ktorý bez prestávky pracuje v našej hrudi a málokedy dá človeku najavo, že niečo nie je v poriadku, až kým nie je neskoro.

Lekári zvrátili autizmus behom 3 dní. Účinky môžu trvať roky.

Lekári zvrátili autizmus behom 3 dní. Účinky môžu trvať roky.

VČERA - 19:36Zdravie

Vďaka neobvyklému lieku sa podarilo úspešne zvrátiť autizmus bez vedľajších účinkov.

Vaša sexuálna orientácia má vplyv na riziko srdcových ochorení

Vaša sexuálna orientácia má vplyv na riziko srdcových ochorení

21:46 21.03.2018Zdravie

Podľa expertov by sme pri zvýšenom riziku chorôb mali zvažovať ďalšie sociálne faktory.

5 prostriedkov, vďaka ktorým rýchlo zastavíte krvácanie pri porezaní žiletkou

5 prostriedkov, vďaka ktorým rýchlo zastavíte krvácanie pri porezaní žiletkou

20:46 21.03.2018Zdravie

Zabudnite na galeje, ktorými ste si museli prechádzať pri holení. Tieto účinné pomôcky zaručene zachránia pánov aj dámy.

Obezita výrazne otupuje jeden zo zmyslov. Toto sa deje v tele obézneho človeka

Obezita výrazne otupuje jeden zo zmyslov. Toto sa deje v tele obézneho človeka

19:41 21.03.2018Zdravie

Možnosť, že obezita atakuje konkrétny zmysel človeka, trápila vedu už aj v minulosti. Až novej štúdii sa však podarilo dokázať, že skutočne ide o pravdu.

TV program