• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.6.2018Meniny má Sidónia
16°Bratislava

Ak si počas dňa radi zdriemnete, môže to byť indikátorom tohto ochorenia

  • 19:39 13.03.2018
  • Minnesota
Ak si počas dňa radi zdriemnete, môže to byť indikátorom tohto ochorenia

Dobrý spánok je kľúčom nielen k lepšej nálade počas dňa, ale aj k zdravému životnému štýlu. Ak však patríte medzi tých, ktorí si počas dňa radi pospia, môžete vážne hazardovať so svojím zdravím!

Dnes vieme len veľmi málo o tom, ktorý gén alebo rizikový faktor spôsobuje Alzheimerovu chorobu. Na jej nástup navyše nevplývajú len gény, ale aj biologické procesy zviazané so starnutím.

V uplynulých rokoch však vedci vypátrali niektoré vzorce správania, ktoré môžu ovplyvniť riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Posledná štúdia publikovaná v JAMA Neurology poukazuje na to, do akej miery spánok počas dňa indikuje Alzheimerovu chorobu.

Prashanthi Vemuriová z Mayo Clinic (Minnesota, USA) chcela spoločne s kolegami vyriešiť jeden z najpálčivejších problémov svojho odboru. Predošlé štúdie dokázali, že ľudia s Alzheimerovou chorobou zvyknú mať problémy so spánkom. Môže za to fakt, že počas spánku sa mozog zbavuje amyloidu (proteín, ktorého nahromadením v mozgu vzniká Alzheimerova choroba). Doteraz sa však nevedelo, či zásoby amyloidových plakov vedú k prerušovanému spánku, alebo naopak, či zmeny v spávaní prispievajú k nahromadeniu proteínu.

Vemuriová a jej profesionálny tím teda podnikla pokus na 3000 starších ľuďoch z regiónu. 283 z nich s vekom nad 70 rokov (bez náznakov demencie) zodpovedalo otázky týkajúce sa svojich spánkových návykov, pričom lekári počas siedmych rokov skenovali ich mozog.

Počas štúdie 22% pacientov uviedlo, že si počas dňa radi zdriemnu. Po skončení štúdie Vemuriová prišla na to, že tí, ktorí počas dňa nadmerne často spávajú, boli náchylnejší na nárast množstva amyloidu v mozgu. Na rozdiel od tých, ktorí počas dňa nespávali, u 22% pacientov bolo zistené častejšie ukladanie tohto proteínu obzvlášť v tých oblastiach mozgu, ktoré bývajú postihnuté pri Alzheimerovej chorobe.

„Zistili sme, že spánok počas dňa spôsoboval častejšie ukladanie amyloidu u ľudí, ktorí ho už majú vysoké množstvo, čo sa na ich zdraví podpísalo aj z dlhodobého hľadiska.“

Hoci ide o pomerne podrobnú štúdiu zameranú na tento problém, nepodarilo sa jej vytýčiť jednoznačný dôkaz o tom, že spánok počas dňa prispieva k hromadeniu amyloidu, alebo či práve amyloid je spúšťačom problémov so spánkom (ku ktorým patrí aj spánok počas dňa). Tak či tak sa touto štúdiou podarilo opäť zdôrazniť dôležitosť spánku pre zdravie človeka.

„Dúfam, že ľudia pochopia, že dobrý spánok je kľúčom k zdravému mozgu, pretože dokáže obmedziť prítomnosť amyloidu v ňom, ktorý je jedným zo spúšťačov Alzheimerovej choroby.“

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, jamanetwork.com, time.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prijímate dostatok omega-3 mastných kyselín? Tu sú príznaky, že ich potrebujete doplniť

Prijímate dostatok omega-3 mastných kyselín? Tu sú príznaky, že ich potrebujete doplniť

DNES - 20:21Zdravie

Viete, ako sa prejavuje nedostatok omega-3 mastných kyselín a čo to pre telo znamená?

5 zvykov, ktoré vám skutočne predĺžia život

5 zvykov, ktoré vám skutočne predĺžia život

DNES - 19:30Zdravie

Chcete vedieť, o koľko rokov si predĺžite život ak nebudete fajčiť, alebo budete pravidelne behať? Máme pre vás prekvapivé odpovede.

7 vecí, ktoré nám počas dňa zbytočne uberajú energiu

7 vecí, ktoré nám počas dňa zbytočne uberajú energiu

DNES - 18:04Zdravie

Každý z nás potrebuje počas dňa čo najviac energie, aby sme zvládali všetky povinnosti a úlohy. Niekedy si ale sami škodíme a energiu uberáme, či už tým, čo konzumujeme, alebo niektorými našimi návykmi.

Máte problém sústrediť sa? Môže byť za tým pečivo, ktoré jete

Máte problém sústrediť sa? Môže byť za tým pečivo, ktoré jete

VČERA - 20:18Zdravie

Konzumácia chleba či iného pečiva sa môže podpísať aj na vašom duševnom výkone.

Poznáte 5 najsilnejších účinkov listovej zeleniny?

Poznáte 5 najsilnejších účinkov listovej zeleniny?

VČERA - 20:12Zdravie

Sú bežnou súčasťou šalátov, no väčšina z nás nevie, aké poklady v sebe ukrýva špenát, rímsky šalát, púpava alebo mangold. Prezradíme vám, ako chránia naše zdravie.

TV program