• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.3.2018Meniny má Adrián
Bratislava

Svetová zdravotnícka organizácia varuje: Svetu hrozí nová pandémia

  • 20:20 13.03.2018
  • Ženeva
Svetová zdravotnícka organizácia varuje: Svetu hrozí nová pandémia

Ako nám už napovedajú dejiny, po vypuknutí tejto pliagy budeme pravdepodobne svedkami niečoho, čo sme ešte nezažili.

Na svet chorôb, ktoré by v budúcnosti mohli prerásť do pandémie, pribudla nová choroba so záhadným označením „Choroba X“. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá nedávno publikovala zoznam chorôb, ktoré považuje za nebezpečné pre celé ľudstvo kvôli tomu, že na ne dosiaľ neexistuje liek.

Do zoznamu nebezpečných ochorení zdravotníci zahrnuli tiež Ebolu, Ziku, Horúčku lassa a vírus Sars (ťažký akútny respiračný syndróm). Choroba X sa od týchto známych vírusov líši tým, že sa po prvýkrát ocitla na zozname priorít Svetovej zdravotníckej organizácie.

Hrozba, ktorá ešte len vznikne

Choroba X v skutočnosti nie je novinkou. Ide len o hypotetický vírus, ktorým by sa v budúcnosti mohol nakaziť celý svet. „Pojmom choroba X označujeme medzinárodnú epidémiu, ktorá by v budúcnosti mohla byť vyvolaná patogénom, ktorý dnes nevyvoláva choroby u ľudí,“ vyjadrila sa WHO vo svojom stanovisku.

„Z dejín vieme, že ďalšia veľká choroba bude taká, akú sme nikdy predtým nepoznali,“ uviedol pre The Telegraph vedecký poradca komisie WHO John-Arne Rottingen.

„Možno je zvláštne, že sme ju označili písmenom 'X'. Naším hlavným cieľom v tomto prípade je pripraviť sa a vytvoriť vakcíny a diagnostické testy, ktoré by pomohli v boji proti tomuto ochoreniu.“

Podľa Rottingena by ochorenie mohlo vzniknúť rôznymi spôsobmi, no za najpravdepodobnejší z nich považuje prenos zo zvieraťa na človeka. Vtedy by išlo o takzvanú zoonózu, čo dnes tiež platí pre Ebolu, Salmonellu či HIV, ktoré sa pravdepodobne prenieslo zo šimpanzov na ľudí začiatkom 20. storočia.

„Zmena ekosystému a ľudských habitatov so sebou vždy nesie riziko prenosu choroby zo zvierat na človeka. Je to prirodzený proces a naša pripravenosť je v tomto prípade kľúčová.“

Obnoveniu zoznamu priorít WHO sa nevyhli ani ochorenia spadajúce pod hemoragické horúčky a množiace sa enterovírusy nesúvisiace s obrnou, ktoré boli zo zoznamu vyškrtnuté. Aj tieto patogény ale v minulosti dokázali ľudstvu spôsobiť problémy, v dôsledku čoho by sme podľa odborníkov mali sledovať ich správanie a vývin.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, telegraph.co.uk, independent.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
6 neobvyklých príznakov srdcového ochorenia

6 neobvyklých príznakov srdcového ochorenia

VČERA - 20:19Zdravie

Srdce je životne dôležitý orgán, ktorý bez prestávky pracuje v našej hrudi a málokedy dá človeku najavo, že niečo nie je v poriadku, až kým nie je neskoro.

Lekári zvrátili autizmus behom 3 dní. Účinky môžu trvať roky.

Lekári zvrátili autizmus behom 3 dní. Účinky môžu trvať roky.

VČERA - 19:36Zdravie

Vďaka neobvyklému lieku sa podarilo úspešne zvrátiť autizmus bez vedľajších účinkov.

Vaša sexuálna orientácia má vplyv na riziko srdcových ochorení

Vaša sexuálna orientácia má vplyv na riziko srdcových ochorení

21:46 21.03.2018Zdravie

Podľa expertov by sme pri zvýšenom riziku chorôb mali zvažovať ďalšie sociálne faktory.

5 prostriedkov, vďaka ktorým rýchlo zastavíte krvácanie pri porezaní žiletkou

5 prostriedkov, vďaka ktorým rýchlo zastavíte krvácanie pri porezaní žiletkou

20:46 21.03.2018Zdravie

Zabudnite na galeje, ktorými ste si museli prechádzať pri holení. Tieto účinné pomôcky zaručene zachránia pánov aj dámy.

Obezita výrazne otupuje jeden zo zmyslov. Toto sa deje v tele obézneho človeka

Obezita výrazne otupuje jeden zo zmyslov. Toto sa deje v tele obézneho človeka

19:41 21.03.2018Zdravie

Možnosť, že obezita atakuje konkrétny zmysel človeka, trápila vedu už aj v minulosti. Až novej štúdii sa však podarilo dokázať, že skutočne ide o pravdu.

TV program