• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 19.2.2018Meniny má Vlasta
Bratislava

ŽSR chýba vyše 200 prevádzkových pracovníkov

  • 14:49 13.02.2018
  • Bratislava
ŽSR chýba vyše 200 prevádzkových pracovníkov

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) aktuálne hľadajú 218 zamestnancov do prevádzkových profesií.

Nedostatok odborných prevádzkových zamestnancov riešia ŽSR už niekoľko rokov. Súvisí to s odchodom silných ročníkov do dôchodku, ale aj mnohoročným výpadkom vo výchove a vzdelávaní na stredných školách.

Najčastejšie zastúpenými typovými pozíciami u správcu železničnej infraštruktúry sú výpravca, návestný majster, zámočník koľajových konštrukcií, elektromontér pevných trakčných a silnoprúdových zariadení, rušňovodič – traťový strojník, rušňovodič – elektromontér, posunovač, signalista, dozorca výhybiek, traťový robotník. V týchto profesiách ŽSR pociťujú aktuálne aj najväčší výpadok, predovšetkým na západnom a strednom Slovensku.

Získanie perspektívnych mladých ľudí na dôležité prevádzkové profesie, ktorým ŽSR poskytnú stabilnú prácu v odbore je posledné dva roky naša priorita. Musíme sa snažiť obnoviť niekdajšie silné postavenie a dobré meno železnice. To ide ruka v ruke aj s pracovnými podmienkami a mzdovým ohodnotením. Jeho systémovú zmenu sme naštartovali v tomto roku, zároveň sme zrealizovali aj optimalizáciu administratívy a tých procesov, ktoré boli zdvojené“, uviedol generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy.

V roku 2017 bolo prijatých do pracovného pomeru na ŽSR 763 zamestnancov, z toho na prevádzkové pozície 715 zamestnancov. ŽSR v roku 2017 prijali v rámci uvedeného počtu aj 46 absolventov do špeciálneho absolventského programu.

V uplynulom roku skončilo pracovný pomer 912 zamestnancov. Z uvedeného počtu 307 zamestnancov odišlo do dôchodku (169 starobný dôchodok, 115 predčasný starobný dôchodok a 23 invalidný dôchodok) a 101 zamestnancov skončilo pracovný pomer z organizačných dôvodov prevažne z administratívy. Priemerná mzda zamestnancov ŽSR za rok 2017 bola 962,43 eura.

ŽSR sa aktívne podieľajú na projekte duálneho vzdelávania aj štipendijného programu na stredných aj vysokých školách. V roku 2017 dostali 102 žiadostí o prihlásenie sa do systému duálneho vzdelávania. Po následnom posúdení žiadostí bolo vydaných 70 potvrdení zamestnávateľa o vstupe do duálu, ktoré je podmienené úspešným absolvovaním zdravotnej prehliadky a psychologického rozhovoru. Touto selekciou prešlo 30 uchádzačov, s ktorými ŽSR uzatvorili učebnú zmluvu. V súčasnej dobe študuje v systéme duálneho vzdelávania na ŽSR 60 žiakov v piatich partnerských stredných odborných školách v rámci Slovenska.

TASR informovali Železnice Slovenskej republiky.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Sociálne balíčky betónujú ľudí v ich chudobe, myslí si Sulík

Sociálne balíčky betónujú ľudí v ich chudobe, myslí si Sulík

DNES - 13:00Ekonomické

Poznamenal to predseda SaS Richard Sulík v pondelok na tlačovej konferencii s tým, že s takouto politikou zostane Slovensko naveky montážnou dielňou.

Bitcoin rastie, rovnako ako ďalšie kryptomeny

Bitcoin rastie, rovnako ako ďalšie kryptomeny

DNES - 12:46Ekonomické

Podľa údajov CoinDesk kurz bitcoinu v pondelok vzrástol a aj ďalšie kryptomeny stúpajú.

Aktualizovaná Agenda 2020 chce zlepšiť podnikateľské prostredie v SR

Aktualizovaná Agenda 2020 chce zlepšiť podnikateľské prostredie v SR

DNES - 12:01Ekonomické

Predseda SaS Richard Sulík predstavil aktualizovanú verziu Agendy 2020 na zlepšenie podnikateľského prostredia.

Most-Híd: Ústavný strop veku odchodu do dôchodku nie je správny

Most-Híd: Ústavný strop veku odchodu do dôchodku nie je správny

13:11 17.02.2018Ekonomické

Môže to predstavovať vážne bremeno pre verejné financie do budúcnosti, tvrdí Bugár.

Autonómne autá prinesú spoločnosti veľké zmeny a možno skôr, ako si myslíme

Autonómne autá prinesú spoločnosti veľké zmeny a možno skôr, ako si myslíme

13:01 17.02.2018Ekonomické

Podľa expertov autonómne technológie zmenia náš životný štýl aj tvár miest.

TV program