• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 26.5.2018Meniny má Dušan
16°Bratislava

Lekári varujú pred užívaním ibuprofénu: Nemal by byť voľnopredajný

  • 19:53 12.02.2018
  • Bratislava
Lekári varujú pred užívaním ibuprofénu: Nemal by byť voľnopredajný

Podľa lekárov by mali byť lieky ako ibuprofén len na lekársky predpis.

Mnohí dospelí užívajúci ibuprofén a iné tzv. nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) ich berú priveľa, čím zvyšujú riziko závažných vedľajších účinkov, ako je vnútorné krvácanie a infarkty, tvrdí nový výskum.

Štúdia zistila, že približne 15 percent dospelých, ktorí užívajú ibuprofén alebo iné NSAID, ako napríklad aspirín, naproxén, celekoxib, meloxikam a diklofenak, prekračujú dennú povolenú dávku.

"Nesteroidné protizápalové lieky patria medzi celosvetovo najbežnejšie lieky," povedal vedúci autor štúdie David Kaufman z Bostonskej univerzity. Pre New York Post uvádza:

"Tieto lieky môžu mať závažné vedľajšie účinky vrátane krvácania do gastrointestinálneho traktu a infarktu a často sa užívajú bez lekárskeho dohľadu, pretože mnohé výrobky sú voľnopredajné."

Podľa Kaufmana si užívatelia môžu vybrať svoju vlastnú dávku bez ohľadu na odporúčania a spolu s nedostatočnou znalosťou maximálnych dávok ľudia často prekračujú denný limit.

V štúdii bolo 1 326 ľudí, z ktorých 15 percent bežne prekračovalo maximálnu povolenú dávku týchto liekov. Účastníci po dobu jedného týždňa vypĺňali on-line denníky, kde dokumentovali svoje užívanie liekov. Výsledky ukázali, že 55% účastníkov užívalo ibuprofén tri dni v týždni, pričom 16% ho užívalo každý deň a 37% užívalo viac ako jeden druh NSAID v danom týždni.

Lekári by ich predaj obmedzili

Zistenia poukazujú na potenciálnu nevýhodu v tom, že NSAID sú dostupné bez lekárskeho predpisu, povedal riaditeľ výskumu dánskej Heart Foundation v Kodani Gunnar Gislason pre New York Post. Podľa neho si kvôli ľahkej dostupnosti ľudia často myslia, že tieto lieky sú úplne bezpečné a nie je potrebné čítať príbalový leták.

"Ak odporúčané dávkovanie neposkytuje dostatočnú úľavu od bolesti, je ľahšie užívať viac piluliek, ako hľadať odbornú radu od zdravotníckeho personálu alebo lekára," dodal Gislason.

Zatiaľ čo lekári môžu predpisovať NSAID pre niektoré poruchy svalov a kĺbov a niektoré ďalšie zdravotné problémy, tieto lieky nie sú vhodné na problémy, kvôli ktorým si ich ľudia kupujú, povedal Dr. Liffert Vogt z Akademického zdravotníckeho centra na univerzite v Amsterdame. Ako uviedol:

"Podľa môjho názoru NSAID by nemali byť k dispozícii ako voľne predajné lieky, kvôli všetkým ich škodlivým účinkom. Pri občasnom užívaní je paracetamol (opäť v správnej dávke) oveľa bezpečnejšou voľbou a je veľmi účinný proti bolesti.”

Podľa Vogta je problém najmä v tom, že mnoho ľudí používa nesteroidné protizápalové lieky nielen na bolesti, ale aj na chrípku, alergie či horúčku. Vogt však upozorňuje, že pri týchto problémoch nesteroidné protizápalové lieky nemusia byť účinné a ľudia ich užívajú priveľa.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nypost.com, onlinelibrary.wiley.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nočné mory a ich vplyv na naše zdravie

Nočné mory a ich vplyv na naše zdravie

VČERA - 20:23Zdravie

Každý zlý sen má svoje vedecké vysvetlenie. Niekedy nám nočné mory komplikujú život natoľko, že sa necítime zle len počas noci, ale aj cez deň.

Ak takto strávite víkend, znížite si riziko predčasnej smrti

Ak takto strávite víkend, znížite si riziko predčasnej smrti

VČERA - 19:32Zdravie

Podľa novej štúdie dokážete cez víkend kompenzovať nedostatky z pracovného týždňa.

Tieto práce spôsobujú duševné ochorenia

Tieto práce spôsobujú duševné ochorenia

19:40 24.05.2018Zdravie

Pracovný tlak vo veku 45 rokov predpovedal problémy duševného zdravia o päť rokov neskôr.

Vedci prišli na to, čo spôsobuje najčastejší druh rakoviny u detí. Takto tomu zabránite

Vedci prišli na to, čo spôsobuje najčastejší druh rakoviny u detí. Takto tomu zabránite

19:21 24.05.2018Zdravie

Tento druh rakoviny sa u malých detí v posledných rokoch značne rozšíril. Vedci odhalili príčinu jeho vzniku a spôsob, ako mu zabrániť.

Stačí, keď denne zjete túto maličkosť, a riziko predčasnej smrti rapídne klesne

Stačí, keď denne zjete túto maličkosť, a riziko predčasnej smrti rapídne klesne

19:54 23.05.2018Zdravie

Hodí sa na raňajky, obed aj večeru. Dajte si však pozor na to, čo zvolíte ako prílohu.

TV program