• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 20.8.2018Meniny má Anabela, Liliana
32°Bratislava

Lekári varujú pred užívaním ibuprofénu: Nemal by byť voľnopredajný

  • 19:53 12.02.2018
  • Bratislava
Lekári varujú pred užívaním ibuprofénu: Nemal by byť voľnopredajný

Podľa lekárov by mali byť lieky ako ibuprofén len na lekársky predpis.

Mnohí dospelí užívajúci ibuprofén a iné tzv. nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) ich berú priveľa, čím zvyšujú riziko závažných vedľajších účinkov, ako je vnútorné krvácanie a infarkty, tvrdí nový výskum.

Štúdia zistila, že približne 15 percent dospelých, ktorí užívajú ibuprofén alebo iné NSAID, ako napríklad aspirín, naproxén, celekoxib, meloxikam a diklofenak, prekračujú dennú povolenú dávku.

"Nesteroidné protizápalové lieky patria medzi celosvetovo najbežnejšie lieky," povedal vedúci autor štúdie David Kaufman z Bostonskej univerzity. Pre New York Post uvádza:

"Tieto lieky môžu mať závažné vedľajšie účinky vrátane krvácania do gastrointestinálneho traktu a infarktu a často sa užívajú bez lekárskeho dohľadu, pretože mnohé výrobky sú voľnopredajné."

Podľa Kaufmana si užívatelia môžu vybrať svoju vlastnú dávku bez ohľadu na odporúčania a spolu s nedostatočnou znalosťou maximálnych dávok ľudia často prekračujú denný limit.

V štúdii bolo 1 326 ľudí, z ktorých 15 percent bežne prekračovalo maximálnu povolenú dávku týchto liekov. Účastníci po dobu jedného týždňa vypĺňali on-line denníky, kde dokumentovali svoje užívanie liekov. Výsledky ukázali, že 55% účastníkov užívalo ibuprofén tri dni v týždni, pričom 16% ho užívalo každý deň a 37% užívalo viac ako jeden druh NSAID v danom týždni.

Lekári by ich predaj obmedzili

Zistenia poukazujú na potenciálnu nevýhodu v tom, že NSAID sú dostupné bez lekárskeho predpisu, povedal riaditeľ výskumu dánskej Heart Foundation v Kodani Gunnar Gislason pre New York Post. Podľa neho si kvôli ľahkej dostupnosti ľudia často myslia, že tieto lieky sú úplne bezpečné a nie je potrebné čítať príbalový leták.

"Ak odporúčané dávkovanie neposkytuje dostatočnú úľavu od bolesti, je ľahšie užívať viac piluliek, ako hľadať odbornú radu od zdravotníckeho personálu alebo lekára," dodal Gislason.

Zatiaľ čo lekári môžu predpisovať NSAID pre niektoré poruchy svalov a kĺbov a niektoré ďalšie zdravotné problémy, tieto lieky nie sú vhodné na problémy, kvôli ktorým si ich ľudia kupujú, povedal Dr. Liffert Vogt z Akademického zdravotníckeho centra na univerzite v Amsterdame. Ako uviedol:

"Podľa môjho názoru NSAID by nemali byť k dispozícii ako voľne predajné lieky, kvôli všetkým ich škodlivým účinkom. Pri občasnom užívaní je paracetamol (opäť v správnej dávke) oveľa bezpečnejšou voľbou a je veľmi účinný proti bolesti.”

Podľa Vogta je problém najmä v tom, že mnoho ľudí používa nesteroidné protizápalové lieky nielen na bolesti, ale aj na chrípku, alergie či horúčku. Vogt však upozorňuje, že pri týchto problémoch nesteroidné protizápalové lieky nemusia byť účinné a ľudia ich užívajú priveľa.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nypost.com, onlinelibrary.wiley.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čaj, ktorý dostať aj u nás, dokáže vyvolať zážitok blízky smrti

Čaj, ktorý dostať aj u nás, dokáže vyvolať zážitok blízky smrti

20:22 17.08.2018Zdravie

Vedci najnovšie preskúmali mýtus o tom, že čaj z Južnej Ameriky dokáže navodiť stav podobný tomu, čo ľudia prežívajú pri umieraní. Ich výskum by mohol poodhaliť to, čo sa s človekom deje v jeho posledných chvíľkach.

Ako správne skladovať ryžu? Môžeme ju prihrievať?

Ako správne skladovať ryžu? Môžeme ju prihrievať?

20:02 16.08.2018Zdravie

Na tieto aj ďalšie otázky ohľadom varenia a úschovy ryže vám odpovieme v článku.

V obľúbenej zelenine sa našli látky, ktoré pomáhajú chrániť pred rakovinou čriev

V obľúbenej zelenine sa našli látky, ktoré pomáhajú chrániť pred rakovinou čriev

19:29 15.08.2018Zdravie

Pokusy na myšiach dokázali, že konzumácia veľkého množstva tohto druhu zeleniny dokáže spoľahlivo ochrániť pred niektorými druhmi rakoviny tráviaceho traktu.

Zelený zákal môže byť autoimunitné ochorenie

Zelený zákal môže byť autoimunitné ochorenie

19:20 15.08.2018Zdravie

Stratu videnia pri glaukóme poháňa autoimunitná odpoveď.

Keto diéta môže zvyšovať riziko cukrovky

Keto diéta môže zvyšovať riziko cukrovky

18:52 15.08.2018Zdravie

Populárna diéta môže prispieť k riziku cukrovky 2. typu.

TV program