• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 24.1.2018Meniny má Timotej
Bratislava

Minimálna mzda sa mení: Aký je váš nárok na mzdu podľa stupňa náročnosti práce?

  • 18:32 12.01.2018
  • Bratislava
Minimálna mzda sa mení: Aký je váš nárok na mzdu podľa stupňa náročnosti práce?

Podľa zákonníka práce existuje šesť stupňov náročnosti práce, podľa ktorých sa odvíja vaša mzda.

Minimálna mzda od 1.1.2018 vzrástla zo 435 eur na 480 eur mesačne, čo predstavuje oproti minulému roku zvýšenie o 10,34 %. Minimálna hodinová mzda zamestnancov tak dosiahne 2,759 eura. Vyplýva to z návrhu ministerstva práce, ktorý v minulom roku schválila vláda.

Na Slovensku však podľa zákonníka práce existuje 6 stupňov náročnosti pracovných miest, ktoré majú odlišné sadzby minimálnych mzdových nárokov. Minimálna mzda sa počíta ako násobok sumy minimálnej mzdy a koeficientu minimálnej mzdy pre príslušný stupeň náročnosti. Suma 480 eur platí len pre 1. stupeň náročnosti práce. Pre kvalifikovanejšie miesta platia vyššie minimálne mzdy a pre najkvalifikovanejších ľudí je minimálna mzda dvojnásobok, teda 960 eur.

Sadzby minimálnej mzdy od 1.1.2018:

Stupeň náročnosti Koeficient Minimálna mzda
1 1,0 480 €
2 1,2 576 €
3 1,4 672 €
4 1,6 768 €
5 1,8 864 €
6 2,0 960 €

1. stupeň náročnosti práce

Tento typ práce charakterizuje výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov.

2. stupeň náročnosti práce

Výkon ucelených obslužných rutinných prác alebo odborných rutinných kontrolovateľných prác podľa daných postupov alebo prevádzkových režimov, alebo prác spojených s hmotnou zodpovednosťou; výkon jednoduchých remeselných prác; výkon sanitárnych pracovných činností v zdravotníctve; výkon opakovaných, kontrolovateľných prác administratívnych, hospodárskosprávnych, prevádzkovo - technických alebo ekonomických podľa pokynov alebo ustanovených postupov,

3. stupeň náročnosti práce

Výkon rôznorodých odborných alebo ucelených odborných prác alebo samostatné zabezpečovanie menej zložitých agend; samostatný výkon individuálnych tvorivých remeselných prác; riadenie alebo operatívne zabezpečovanie chodu zariadení alebo prevádzkových procesov spojené so zvýšenou duševnou námahou s prípadnou zodpovednosťou za zdravie a bezpečnosť iných osôb alebo za ťažko odstrániteľné škody,

4. stupeň náročnosti práce

Samostatné zabezpečovanie odborných agend alebo výkon čiastkových koncepčných, systémových a metodických prác spojený so zvýšenou duševnou námahou; poskytovanie zdravotnej starostlivosti, odborné činnosti v zdravotníctve so zodpovednosťou za zdravie ľudí; riadenie, organizácia alebo koordinácia zložitých procesov alebo rozsiahleho súboru veľmi zložitých zariadení s prípadnou zodpovednosťou za životy a zdravie iných osôb,

5. stupeň náročnosti práce

Výkon špecializovaných systémových, koncepčných, tvorivých alebo metodických prác s vysokou duševnou námahou; komplexné zabezpečovanie najzložitejších úsekov a agend s určovaním nových postupov v rámci systému; výkon odborných a špecializovaných činností v príslušnom odbore zdravotnej starostlivosti so zodpovednosťou za zdravie ľudí; riadenie, organizácia a koordinácia veľmi zložitých procesov a systémov vrátane voľby a optimalizácie postupov a spôsobov riešenia,

6. stupeň náročnosti práce

Tvorivé riešenie úloh neobvyklým spôsobom s nešpecifikovanými výstupmi s vysokou mierou zodpovednosti za škody s najširšími spoločenskými dôsledkami; výkon špecializovaných a certifikovaných činností v zdravotnej starostlivosti so zodpovednosťou za zdravie a životy ľudí; riadenie, organizácia a koordinácia najzložitejších systémov so zodpovednosťou za neodstrániteľné hmotné a morálne škody so značnými nárokmi na schopnosť riešiť zložité a konfliktné situácie spojené spravidla so všeobecným ohrozením najširšej skupiny osôb.

Ako uvádza Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny:

"Zamestnávateľ je povinný priradiť stupeň náročnosti každému pracovnému miestu porovnaním najnáročnejšej pracovnej činnosti s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest."

Mnohí ľudia zarábajú oveľa menej, ako im určujú sadzby a zamestnávateľ často znevažuje vysokokvalifikovanú prácu svojich zamestnancov. Nízke mzdy pre zamestnancov zároveň znamenajú aj nízke dôchodky. Ak minimálne mzdové nároky zamestnanca nie sú dodržané, môže sa domáhať nápravy súdnou cestou.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, TASR, employment.gov.sk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kažimír: Zúženie čierneho zoznamu daňových rajov je naša vytúžená zmena

Kažimír: Zúženie čierneho zoznamu daňových rajov je naša vytúžená zmena

VČERA - 13:41Ekonomické

Túto zmenu sme chceli. Týmito slovami opísal minister financií SR Peter Kažimír rozhodnutie viacerých daňových jurisdikcií vo svete vykonať zmeny, podľa ktorých už z pohľadu Európskej únie nebudú vnímané ako daňové raje.

Tesco zruší 800 pracovných miest na domácom trhu

Tesco zruší 800 pracovných miest na domácom trhu

VČERA - 12:10Ekonomické

Najväčší britský maloobchodný reťazec Tesco oznámil, že zruší 800 pracovných miest na domácom trhu. Cieľom tohto kroku je ďalšie zjednodušenie prevádzky a dosiahnutie plánovaných úspor na nákladoch.

NDS si už nárokuje dvojmiliónovú pokutu za meškanie pri razení tunela Višňové

NDS si už nárokuje dvojmiliónovú pokutu za meškanie pri razení tunela Višňové

16:38 22.01.2018Ekonomické

Čo sa týka dokončenia celého úseku diaľnice z Lietavskej Lúčky cez Višňové až po Dubnú Skalu, jej zmluvný termín je december 2019.

Nezamestnanosť v SR v decembri 2017 poklesla na 5,94 %

Nezamestnanosť v SR v decembri 2017 poklesla na 5,94 %

11:49 22.01.2018Ekonomické

Informoval o tom na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) Marián Valentovič, za účasti ministra práce Jána Richtera (Smer-SD).

Macron: Británia môže mať dohodu na mieru, ale nie rovnaké výhody ako člen EÚ

Macron: Británia môže mať dohodu na mieru, ale nie rovnaké výhody ako člen EÚ

16:07 21.01.2018Ekonomické

Uviedol to v sobotu francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore, ktorý televízia BBC odvysielala v nedeľu.

TV program