• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.10.2018Meniny má Kristián
14°Bratislava

Deti, ktoré jedia zdravšie potraviny, sú šťastnejšie. Prečo je to tak?

  • 19:51 14.12.2017
  • Göteborg
Deti, ktoré jedia zdravšie potraviny, sú šťastnejšie. Prečo je to tak?

Výskum potvrdil viaceré blahodarné účinky konzumácie zdravej stravy u detí.

Dnes sa veľa hovorí o tom, ako by sme sa mali stravovať zdravo. Netýka sa to však iba dospelých, ale najmä detí, ktoré si už v detstve vytvárajú isté stravovacie návyky. Zdravé potraviny pritom môžu byť pre ne omnoho prínosnejšie, než by ste si možno mysleli.

Zvýši ich duševnú pohodu

Výskumníci skúmali 7600 detí vo veku od dvoch do deviatich rokov a pýtali sa, ako často jedia zámerne vybraných 43 druhov potravín. „Naše zistenia naznačujú, že zdravá strava môže zlepšiť duševnú pohodu detí,” povedala pre portál Daily Mail Louise Arvidssonová z Univerzity v Göteborgu, ktorá je autorkou štúdie.

Štúdia potvrdila, že dodržiavanie zdravých stravovacích návykov sa môže odrážať aj na blahobyte dieťaťa, keď sa na vec pozriete zo psychologického hľadiska. Hoci mnohým deťom zelenina a iné zdravé potraviny príliš „nevoňajú”, je pre ich dobré, keď si ku nim vytvoria pozitívny vzťah.

Menej problémov

Podľa výskumu u detí, ktoré sa stravujú zdravo, spozorovali vyššiu sebaúctu a menej emocionálnych problémov. Deti sa cítili sebavedomejšie, lepšie vychádzali s priateľmi a nemali problémy so šikanou. Zdravá strava u nich teda podmienila celkovo vyššiu pohodu, ako u ostatných detí.

Zdá sa to byť logické a na pohľad všetko so všetkým súvisí. Deti, ktoré sa zdravo stravovali, pravdepodobne napríklad netrpeli nadváhou, a tak mali ich rovesníci hneď o dôvod menej ich šikanovať. Ako však uvádza portál Daily Mail, deti, ktoré najlepšie spĺňali pravidlá zdravého stravovania, dosahovali vyššiu mieru psychickej pohody bez ohľadu na ich váhu. Samotní výskumníci pritom priznali, že bolo zaujímavé zistiť, že to vôbec nesúviselo so socio-ekonomickou situáciou detí alebo ich hmotnosťou. Účinky konzumácie zdravej stravy sa pritom prejavovali najmä po dvoch rokoch.

Výskumníci, ktorí svoju štúdiu publikovali v magazíne BMC Public Health tvrdia, že svoje výsledky nevedia zdôvodniť. Existuje však predpoklad, že ovocie a zelenina pomáhajú byť ľuďom šťastnejšími vďaka antioxidantom, ktoré obsahujú.

Výsledky výskumu však ukázali, že duševná pohoda u detí súvisela s konzumáciou ovocia a zeleniny, zatiaľ čo vyššia sebaúcta bola spojená s rozumnou mierou cukru v strave. Svoju úlohu zohrávala aj konzumácia rýb.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, IB, Dailymail.co.uk, Foto: Shutterstock, Pexels
Najnovšie v kategóriiViac článkov
94-ročný doktor prezradil, akému jedlu vďačí za to, že nikdy neprechladne ani neochorie

94-ročný doktor prezradil, akému jedlu vďačí za to, že nikdy neprechladne ani neochorie

DNES - 19:33Zdravie

Čo plánujete v 94 rokoch robiť vy? Tento vitálny dedko dodnes denne prichádza do kontaktu s chorými, no len málokedy sa nakazí. Vďačí za to jedlu, ktoré sa zrejme nájde aj vo vašej chladničke.

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

VČERA - 20:08Zdravie

Okrem nespočetného množstva doteraz uznaných výhod pravidelného pitia kávy sme sa najnovšie dozvedeli o ďalšej, ktorá má čo do činenia s krásou pokožky.

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

VČERA - 19:28Zdravie

Lekári svojim pacientom často nehovoria všetky detaily ohľadom odberu krvi a výsledkov testov. Prinášame vám osem faktov, ktoré by mal vedieť každý.

Výrazné žily: Z týchto dôvodov ich máte viditeľnejšie

Výrazné žily: Z týchto dôvodov ich máte viditeľnejšie

VČERA - 19:05Zdravie

Prečo majú niektorí ľudia výraznejšie žily ako iní? Prinášame vám dôvody, prečo sú vaše žily viac viditeľné.

Chcete sa dožiť vyššieho veku? Najlepšiu šancu máte v týchto krajinách

Chcete sa dožiť vyššieho veku? Najlepšiu šancu máte v týchto krajinách

20:42 17.10.2018Zdravie

Síce v nich nenájdete bájny Kameň mudrcov, vďaka ktorému by ste mohli žiť večne, no v týchto krajinách sa do dvadsiatich rokov má natoľko zvýšiť životnosť obyvateľstva, že ostatných rýchlo predbehnú.

TV program