• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 20.4.2018Meniny má Marcel
13°Bratislava

Deti, ktoré jedia zdravšie potraviny, sú šťastnejšie. Prečo je to tak?

  • 19:51 14.12.2017
  • Göteborg
Deti, ktoré jedia zdravšie potraviny, sú šťastnejšie. Prečo je to tak?

Výskum potvrdil viaceré blahodarné účinky konzumácie zdravej stravy u detí.

Dnes sa veľa hovorí o tom, ako by sme sa mali stravovať zdravo. Netýka sa to však iba dospelých, ale najmä detí, ktoré si už v detstve vytvárajú isté stravovacie návyky. Zdravé potraviny pritom môžu byť pre ne omnoho prínosnejšie, než by ste si možno mysleli.

Zvýši ich duševnú pohodu

Výskumníci skúmali 7600 detí vo veku od dvoch do deviatich rokov a pýtali sa, ako často jedia zámerne vybraných 43 druhov potravín. „Naše zistenia naznačujú, že zdravá strava môže zlepšiť duševnú pohodu detí,” povedala pre portál Daily Mail Louise Arvidssonová z Univerzity v Göteborgu, ktorá je autorkou štúdie.

Štúdia potvrdila, že dodržiavanie zdravých stravovacích návykov sa môže odrážať aj na blahobyte dieťaťa, keď sa na vec pozriete zo psychologického hľadiska. Hoci mnohým deťom zelenina a iné zdravé potraviny príliš „nevoňajú”, je pre ich dobré, keď si ku nim vytvoria pozitívny vzťah.

Menej problémov

Podľa výskumu u detí, ktoré sa stravujú zdravo, spozorovali vyššiu sebaúctu a menej emocionálnych problémov. Deti sa cítili sebavedomejšie, lepšie vychádzali s priateľmi a nemali problémy so šikanou. Zdravá strava u nich teda podmienila celkovo vyššiu pohodu, ako u ostatných detí.

Zdá sa to byť logické a na pohľad všetko so všetkým súvisí. Deti, ktoré sa zdravo stravovali, pravdepodobne napríklad netrpeli nadváhou, a tak mali ich rovesníci hneď o dôvod menej ich šikanovať. Ako však uvádza portál Daily Mail, deti, ktoré najlepšie spĺňali pravidlá zdravého stravovania, dosahovali vyššiu mieru psychickej pohody bez ohľadu na ich váhu. Samotní výskumníci pritom priznali, že bolo zaujímavé zistiť, že to vôbec nesúviselo so socio-ekonomickou situáciou detí alebo ich hmotnosťou. Účinky konzumácie zdravej stravy sa pritom prejavovali najmä po dvoch rokoch.

Výskumníci, ktorí svoju štúdiu publikovali v magazíne BMC Public Health tvrdia, že svoje výsledky nevedia zdôvodniť. Existuje však predpoklad, že ovocie a zelenina pomáhajú byť ľuďom šťastnejšími vďaka antioxidantom, ktoré obsahujú.

Výsledky výskumu však ukázali, že duševná pohoda u detí súvisela s konzumáciou ovocia a zeleniny, zatiaľ čo vyššia sebaúcta bola spojená s rozumnou mierou cukru v strave. Svoju úlohu zohrávala aj konzumácia rýb.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, IB, Dailymail.co.uk, Foto: Shutterstock, Pexels
Najnovšie v kategóriiViac článkov
 10 najlepších potravín pre duševné zdravie

10 najlepších potravín pre duševné zdravie

VČERA - 21:18Zdravie

Ľudia, ktorí konzumovali túto stravu, boli viac pozitívni a mali väčšiu šancu na šťastný život s nižším rizikom depresie.

4 spôsoby, ktorými vám telo chce naznačiť, že vám chýbajú najdôležitejšie vitamíny

4 spôsoby, ktorými vám telo chce naznačiť, že vám chýbajú najdôležitejšie vitamíny

21:06 18.04.2018Zdravie

Vitamíny nášmu telu môžu chýbať, aj keď je zdanlivo všetko v poriadku. Ak ich máte nedostatok, telo vám to určite oznámi jedným z týchto spôsobov.

Toto je najlepší predpoklad dlhého života

Toto je najlepší predpoklad dlhého života

19:38 18.04.2018Zdravie

K nájdeniu lieku na nesmrteľnosť máme síce ešte ďaleko, ale život nám dokáže výrazne predĺžiť práve tento faktor.

14 znakov emocionálneho vyhorenia

14 znakov emocionálneho vyhorenia

19:11 18.04.2018Zdravie

Emocionálne vyhorenie vám môže brániť v tom, aby ste viedli plnohodnotný život. Tu sú príznaky, ktoré by ste si mali všímať.

Obličkové kamene: Čo ich spôsobuje, symptómy, liečba a prevencia

Obličkové kamene: Čo ich spôsobuje, symptómy, liečba a prevencia

20:18 17.04.2018Zdravie

Zistite, čo môže spôsobovať obličkové kamene a čo s tým robiť.

TV program