• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 18.12.2017Meniny má Sláva
Bratislava

Prelomový výskum: V Košiciach vyvinuli metódu, ktorá dokáže včasne odhaliť Parkinsona

  • 11:49 07.12.2017
  • Košice
Prelomový výskum: V Košiciach vyvinuli metódu, ktorá dokáže včasne odhaliť Parkinsona

Úspech našich lekárov môže pomôcť mnohým ľuďom skôr, ako sa ochorenie rozvinie.

Košickým neurológom sa podarilo v spolupráci s kolegami vo Viedni a Barcelone vyvinúť novú metódu s cieľom včasného diagnostikovania Parkinsonovej choroby. Informoval o tom vo štvrtok výskumný projektový tím z Neurologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach, uvádza TASR.

Cieľom základného výskumu realizovaného na Lekárskej fakulte UPJŠ je umožniť potvrdenie Parkinsonovej choroby ešte pred objavením sa charakteristických porúch hybnosti u pacientov, teda v skoršom štádiu vývoja ochorenia, kedy by bolo možné aplikovať potenciálne neuroprotektívne lieky s podstatne vyššou efektivitou a prejavy ochorenia tým výraznejšie oddialiť.

„Parkinsonova choroba je druhé najčastejšie neurodegeneratívne ochorenie, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňuje bežný život pacientov. Zapríčiňuje ju poškodenie a odumieranie buniek v rôznych oblastiach mozgu, pričom jej najtypickejšie prejavy vznikajú predovšetkým v dôsledku nedostatku tvorby dopamínu, ktorý sa tvorí v oblasti nazývanej substantia nigra - čierna substancia. Jeho najdôležitejším príznakom je spomalenosť a ochudobnenie pohybov. U niektorých pacientov môže v náleze dominovať tras, ktorý je najmä v pokoji pri končatinách voľne položených alebo voľne zvesených (nie pri aktívnej činnosti, napríklad pri jedení alebo písaní) - tras však nemusí byť prítomný u všetkých pacientov. V neskorších štádiách sa často pridávajú aj problémy s chôdzou a stabilitou. Okrem motorických prejavov majú pacienti aj množstvo nemotorických prejavov, ktoré môžu zahŕňať napríklad problémy s močením, stolicou, výkyvmi krvného tlaku, nadmernou spavosťou, poruchami nálad a v neskorých štádiách často aj demenciou a halucináciami. Mnoho týchto prejavov, napríklad strata čuchu, úporná zápcha, poruchy nálady alebo špecifické poruchy spánku, môžu predchádzať vznik prvých motorických prejavov Parkinsonovej choroby aj o niekoľko rokov alebo dokonca desaťročí,“ hovorí prednostka Neurologickej kliniky UPJŠ LF a UNLP a zodpovedná riešiteľka projektu prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., FESO.

Povedal Vám niekto v minulosti, alebo ste mali sami pocit, že počas spánku akoby „prežívate svoje sny“ - napríklad udierate alebo rozhadzujete rukami, hýbete nohami, akoby ste utekali? Ak si na túto otázku odpoviete „áno“ a máte viac ako 50 rokov, je možné, že trpíte aj Vy vysokorizikovou poruchou REM spánku a v najbližších rokoch sa u Vás môže vyvinúť plne vyjadrená Parkinsonova choroba. Keďže sa táto porucha prejavuje výhradne počas spánku, samotní pacienti o nej ani nemusia vedieť, pokiaľ ich na to neupozorní ich partner, nespadnú z postele, alebo nerozbijú počas spánku nejaké predmety okolo postele...

Pokiaľ sa chcete zapojiť do prelomového výskumného projektu a zistiť, či je u Vás vysoké riziko vyvinutia Parkinsonovej choroby, kontaktujte pracovníkov výskumného tímu a to buď telefonátom na číslo 0940 513 350, alebo vyplnením formulára cez webovú stránku www.parkinsonovachoroba.com, ktorú vytvorili študenti Gymnázia na Alejovej ulici v Košiciach, kde sa o projekte môžete dozvedieť viac.

Po vyplnení formulára zameraného na rizikové faktory ochorenia Vás bude v prípade zistenia zvýšeného rizika Parkinsonovej choroby kontaktovať člen výskumného tímu ohľadom spresnenia údajov a ďalšieho postupu. A čo Vás následne čaká?

„Pri odôvodnenom podozrení na poruchu spánku charakteru RBD, budú ľudia objednaní na špecializované spánkové vyšetrenie, ktoré definitívne potvrdí, či túto poruchu majú alebo nie. Zároveň u nich vyšetríme všetky ostatné známe klinické rizikové faktory a bude im ponúknutá aj možnosť vyšetrenia prítomnosti patologického synukleínu v niektorom z periférnych tkanív, teda z čreva alebo kože, ktoré ale nie je nevyhnutné pre zaradenie do samotnému projektu. Benefitom pre vyšetrených je realizácia polysomnografického vyšetrenia v spánkovom laboratóriu v rámci nášho výskumu vo veľmi krátkom čase, na ktoré sa inak čaká aj viac ako 6 mesiacov a pokiaľ zistíme prítomnosť vyvíjajúcej sa Parkinsonovej choroby, budú pacienti podstatne intenzívnejšie sledovaní a včaššie sa dostanú k potrebnej symptomatickej liečbe. Navyše vedomosť o tom, že je pacient s najväčšou pravdepodobnosťou v predmotorickom štádiu Parkinsonovej choroby, nám v budúcnosti môže pomôcť zaradiť ho oveľa skôr do už prebiehajúcich alebo budúcich experimentálnych projektov, ktorých cieľom je vyvinutie účinnej liečby na spomalenie alebo zastavenie vývoja ochorenia ešte v štádiu, kedy sa typické symptómy neobjavili,“ zdôrazňuje MUDr. Matej Škorvánek, PhD.

Cieľom aktuálnej fázy projektu je nájsť približne 50 pacientov s definitívne potvrdenou poruchou správania v REM spánku, teda vo veľmi vysokom riziku vývoja Parkinsonovej choroby, čo si však bude vyžadovať skríning a klinické vyšetrenie podstatne väčšieho súboru zdravých osôb s podozrením na túto poruchu. Prvotné spánkové a klinické vyšetrenia sa budú realizovať na Neurologickej klinike UPJŠ LF a UNLP v Košiciach, avšak nakoľko sa jedná o celoslovenský projekt, tak na ďalšom klinickom sledovaní pacientov zo západu Slovenska sa bude spolupodieľať aj 2. neurologická klinika Lekárskej fakulty UK a UNB v Bratislave.

Info.sk informovala Jaroslava Oravcová, PR manažérka LF UPJŠ v Košiciach.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, LF UPJŠ KE, Foto: Info.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Foto: Ranná tragická dopravná nehoda pripravila o život vodiča

Foto: Ranná tragická dopravná nehoda pripravila o život vodiča

DNES - 15:36Domáce

Polícia vyšetruje tragickú dopravnú nehodu, ku ktorej došlo v dnešných ranných hodinách.

Etická komisia Súdnej rady preskúma výroky Harabina

Etická komisia Súdnej rady preskúma výroky Harabina

DNES - 15:09Domáce

Výsledkom práce komisie môže byť v konečnom dôsledku aj ďalší návrh na disciplinárne stíhanie Harabina, ktorý je oprávnená podať predsedníčka Súdnej rady.

Dnešná noc bola mimoriadne chladná, teploty klesli až na -17 °C

Dnešná noc bola mimoriadne chladná, teploty klesli až na -17 °C

DNES - 14:31Domáce

Noc z nedele (17.12.) na pondelok bola najchladnejšia v Banskobystrickom kraji, konkrétne na Horehroní. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke.

NKÚ nezistil pri predsedníctve pochybenia, ktoré by boli trestným činom

NKÚ nezistil pri predsedníctve pochybenia, ktoré by boli trestným činom

DNES - 13:47Domáce

Najvyšší kontrolný úrad zatiaľ ukončil iba jednu časť kontroly slovenského predsedníctva, a to na ministerstve zahraničných vecí.

SaS posiela do výboru pre nezlučiteľnosť miesto Poliačika Vladimíra Slobodu

SaS posiela do výboru pre nezlučiteľnosť miesto Poliačika Vladimíra Slobodu

DNES - 13:25Domáce

V tomto výbore môžu byť iba poslanci zaradení v kluboch.

TV program