• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.10.2018Meniny má Lukáš
14°Bratislava

Prelomový výskum: V Košiciach vyvinuli metódu, ktorá dokáže včasne odhaliť Parkinsona

  • 11:49 07.12.2017
  • Košice
Prelomový výskum: V Košiciach vyvinuli metódu, ktorá dokáže včasne odhaliť Parkinsona

Úspech našich lekárov môže pomôcť mnohým ľuďom skôr, ako sa ochorenie rozvinie.

Košickým neurológom sa podarilo v spolupráci s kolegami vo Viedni a Barcelone vyvinúť novú metódu s cieľom včasného diagnostikovania Parkinsonovej choroby. Informoval o tom vo štvrtok výskumný projektový tím z Neurologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach, uvádza TASR.

Cieľom základného výskumu realizovaného na Lekárskej fakulte UPJŠ je umožniť potvrdenie Parkinsonovej choroby ešte pred objavením sa charakteristických porúch hybnosti u pacientov, teda v skoršom štádiu vývoja ochorenia, kedy by bolo možné aplikovať potenciálne neuroprotektívne lieky s podstatne vyššou efektivitou a prejavy ochorenia tým výraznejšie oddialiť.

„Parkinsonova choroba je druhé najčastejšie neurodegeneratívne ochorenie, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňuje bežný život pacientov. Zapríčiňuje ju poškodenie a odumieranie buniek v rôznych oblastiach mozgu, pričom jej najtypickejšie prejavy vznikajú predovšetkým v dôsledku nedostatku tvorby dopamínu, ktorý sa tvorí v oblasti nazývanej substantia nigra - čierna substancia. Jeho najdôležitejším príznakom je spomalenosť a ochudobnenie pohybov. U niektorých pacientov môže v náleze dominovať tras, ktorý je najmä v pokoji pri končatinách voľne položených alebo voľne zvesených (nie pri aktívnej činnosti, napríklad pri jedení alebo písaní) - tras však nemusí byť prítomný u všetkých pacientov. V neskorších štádiách sa často pridávajú aj problémy s chôdzou a stabilitou. Okrem motorických prejavov majú pacienti aj množstvo nemotorických prejavov, ktoré môžu zahŕňať napríklad problémy s močením, stolicou, výkyvmi krvného tlaku, nadmernou spavosťou, poruchami nálad a v neskorých štádiách často aj demenciou a halucináciami. Mnoho týchto prejavov, napríklad strata čuchu, úporná zápcha, poruchy nálady alebo špecifické poruchy spánku, môžu predchádzať vznik prvých motorických prejavov Parkinsonovej choroby aj o niekoľko rokov alebo dokonca desaťročí,“ hovorí prednostka Neurologickej kliniky UPJŠ LF a UNLP a zodpovedná riešiteľka projektu prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., FESO.

Povedal Vám niekto v minulosti, alebo ste mali sami pocit, že počas spánku akoby „prežívate svoje sny“ - napríklad udierate alebo rozhadzujete rukami, hýbete nohami, akoby ste utekali? Ak si na túto otázku odpoviete „áno“ a máte viac ako 50 rokov, je možné, že trpíte aj Vy vysokorizikovou poruchou REM spánku a v najbližších rokoch sa u Vás môže vyvinúť plne vyjadrená Parkinsonova choroba. Keďže sa táto porucha prejavuje výhradne počas spánku, samotní pacienti o nej ani nemusia vedieť, pokiaľ ich na to neupozorní ich partner, nespadnú z postele, alebo nerozbijú počas spánku nejaké predmety okolo postele...

Pokiaľ sa chcete zapojiť do prelomového výskumného projektu a zistiť, či je u Vás vysoké riziko vyvinutia Parkinsonovej choroby, kontaktujte pracovníkov výskumného tímu a to buď telefonátom na číslo 0940 513 350, alebo vyplnením formulára cez webovú stránku www.parkinsonovachoroba.com, ktorú vytvorili študenti Gymnázia na Alejovej ulici v Košiciach, kde sa o projekte môžete dozvedieť viac.

Po vyplnení formulára zameraného na rizikové faktory ochorenia Vás bude v prípade zistenia zvýšeného rizika Parkinsonovej choroby kontaktovať člen výskumného tímu ohľadom spresnenia údajov a ďalšieho postupu. A čo Vás následne čaká?

„Pri odôvodnenom podozrení na poruchu spánku charakteru RBD, budú ľudia objednaní na špecializované spánkové vyšetrenie, ktoré definitívne potvrdí, či túto poruchu majú alebo nie. Zároveň u nich vyšetríme všetky ostatné známe klinické rizikové faktory a bude im ponúknutá aj možnosť vyšetrenia prítomnosti patologického synukleínu v niektorom z periférnych tkanív, teda z čreva alebo kože, ktoré ale nie je nevyhnutné pre zaradenie do samotnému projektu. Benefitom pre vyšetrených je realizácia polysomnografického vyšetrenia v spánkovom laboratóriu v rámci nášho výskumu vo veľmi krátkom čase, na ktoré sa inak čaká aj viac ako 6 mesiacov a pokiaľ zistíme prítomnosť vyvíjajúcej sa Parkinsonovej choroby, budú pacienti podstatne intenzívnejšie sledovaní a včaššie sa dostanú k potrebnej symptomatickej liečbe. Navyše vedomosť o tom, že je pacient s najväčšou pravdepodobnosťou v predmotorickom štádiu Parkinsonovej choroby, nám v budúcnosti môže pomôcť zaradiť ho oveľa skôr do už prebiehajúcich alebo budúcich experimentálnych projektov, ktorých cieľom je vyvinutie účinnej liečby na spomalenie alebo zastavenie vývoja ochorenia ešte v štádiu, kedy sa typické symptómy neobjavili,“ zdôrazňuje MUDr. Matej Škorvánek, PhD.

Cieľom aktuálnej fázy projektu je nájsť približne 50 pacientov s definitívne potvrdenou poruchou správania v REM spánku, teda vo veľmi vysokom riziku vývoja Parkinsonovej choroby, čo si však bude vyžadovať skríning a klinické vyšetrenie podstatne väčšieho súboru zdravých osôb s podozrením na túto poruchu. Prvotné spánkové a klinické vyšetrenia sa budú realizovať na Neurologickej klinike UPJŠ LF a UNLP v Košiciach, avšak nakoľko sa jedná o celoslovenský projekt, tak na ďalšom klinickom sledovaní pacientov zo západu Slovenska sa bude spolupodieľať aj 2. neurologická klinika Lekárskej fakulty UK a UNB v Bratislave.

Info.sk informovala Jaroslava Oravcová, PR manažérka LF UPJŠ v Košiciach.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, LF UPJŠ KE, Foto: Info.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Danko: EÚ snahou sankcionovať Maďarsko a Poľsko zasahuje do ich práv

Danko: EÚ snahou sankcionovať Maďarsko a Poľsko zasahuje do ich práv

VČERA - 19:33Domáce

Článok 7, ktorý ešte EÚ nepoužila v prípade žiadnej z členských krajín, je považovaný za extrémne tvrdý postih. Samotné konanie je podľa predpisov EÚ rozdelené do niekoľkých fáz.

SNS chce nižšiu DPH na všetky ubytovacie služby, aj pre školské internáty

SNS chce nižšiu DPH na všetky ubytovacie služby, aj pre školské internáty

VČERA - 18:31Domáce

Takáto úprava bude mať podľa predkladateľov pozitívny vplyv na hospodárenie žiakov, študentov či ich rodičov.

Kočnera obvinili z ďalšieho podvodu

Kočnera obvinili z ďalšieho podvodu

VČERA - 17:58Domáce

Kontroverzný podnikateľ má na krku už štvrté obvinenie.

Ženám s jedným dieťaťom sa má znížiť dôchodkový vek o pol roka

Ženám s jedným dieťaťom sa má znížiť dôchodkový vek o pol roka

VČERA - 17:56Domáce

Konkrétnu úpravu, ktorá by mala byť zakotvená v Ústave SR, predstavila v rámci pozmeňujúceho návrhu v pléne Národnej rady (NR) SR poslankyňa Smeru-SD Jana Vaľová.

Pred centrálou SNS študenti vyzývali Danka na zverejnenie rigoróznej práce

Pred centrálou SNS študenti vyzývali Danka na zverejnenie rigoróznej práce

VČERA - 17:42Domáce

Podujatie bolo podpornou akciou pre protest, ktorý sa v stredu večer uskutoční v Banskej Bystrici, kde Danko titul JUDr. získal.

TV program