• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.10.2018Meniny má Lukáš
14°Bratislava

Aloe vera na jazvy - Kedy vám môže uškodiť?

  • 19:43 05.12.2017
  • Bratislava
Aloe vera na jazvy - Kedy vám môže uškodiť?

Zistite, aké účinky má gél z aloe vera na zjazvenú pokožku a na ktoré typy jaziev nie je vhodný.

Ľudia už po stáročia používajú gél z aloe vera na liečbu kožných infekcií, popálenín, rán a iných druhov kožných ochorení. Vďaka upokojujúcemu, zvlhčovaciemu a liečivému účinku môže byť aloe vera gél aplikovaný na jazvy, aby pomohol zregenerovať pokožku a zmierniť podráždenie.

Aloe vera na jazvy

Jazvy vznikajú, keď sa vaša pokožka začne uzdravovať po poranení, ktoré poškodilo jej povrch. Veľkosť, tvar, farba a závažnosť vašej jazvy bude závisieť od niekoľkých faktorov, ako je váš vek, farba pleti, genetika a iné typy kožných ochorení. Zatiaľ čo žiadne lokálne ošetrenia nemôžu spôsobiť, že vaše jazvy zmiznú, aplikácia gélu, ako je napríklad gél z aloe vera, môže pomôcť znížiť závažnosť zjazvenia a tiež udržať pokožku hydratovanú počas liečby.

Účinky na pokožku

Aloe vera má protizápalové vlastnosti, ktoré znižujú podráždenie pokožky a podľa Huntington College of Health Sciences pomáhajú vašim ranám zbaviť sa mŕtvej kože. Podľa Huntington College aloe vera môže zmierniť opuch povrchu jazvy a pomôcť opraviť poškodené bunky pokožky, rovnako ako chrániť novšie a zdravšie bunky. Aloe vera je schopná preniknúť hlboko do pokožky, aby ju zvlhčila a pomohla zvýšiť množstvo kolagénu, ktoré vaša pokožka produkuje na podporu hojenia.

Aplikácia gélu

Aloe vera sa nachádza v rade topických produktov, vrátane gélov, mastí a pleťových krémov. Gél z aloe vera si však môžete urobiť aj doma. Ak chcete liečiť jazvy, použite produkt podľa svojho výberu priamo na postihnutú oblasť trikrát až štyrikrát denne alebo podľa pokynov lekára.

Aloe vera nie je vhodná pri pooperačných stavoch

Aplikácia gélu z aloe vera na ranu po chirurgickom zákroku spomaľuje jej hojenie, upozorňuje Mayo Clinic. Môže tiež spôsobiť začervenanie alebo pálenie postihnutého miesta. Na preskúmanie tohto vedľajšieho účinku sú potrebné ďalšie štúdie, no vždy aplikáciu gélu na pooperačnú ranu alebo jazvu konzultujte so svojim lekárom.

Varovanie

Zatiaľ čo vonkajšia aplikácia gélu je s najväčšou pravdepodobnosťou bezpečná, nepoužívajte aloe vera, ak ste tehotná alebo dojčíte bez toho, aby ste sa najprv porozprávali so svojím lekárom. Mayo Clinic tiež uvádza, že ak ste alergický na cesnak, cibuľu, tulipány alebo iné druhy rastlín z čeľade ľaliovité, môžete mať alergickú reakciu na aloe vera. Ak sa tak stane, ihneď prestaňte aplikovať gél a vyhľadajte lekársku pomoc.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, livestrong.com, mayoclinic.org, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Chcete sa dožiť vyššieho veku? Najlepšiu šancu máte v týchto krajinách

Chcete sa dožiť vyššieho veku? Najlepšiu šancu máte v týchto krajinách

VČERA - 20:42Zdravie

Síce v nich nenájdete bájny Kameň mudrcov, vďaka ktorému by ste mohli žiť večne, no v týchto krajinách sa do dvadsiatich rokov má natoľko zvýšiť životnosť obyvateľstva, že ostatných rýchlo predbehnú.

Traja cukrovkári držali prerušovaný pôst. Lekári boli z ich výsledkov prekvapení

Traja cukrovkári držali prerušovaný pôst. Lekári boli z ich výsledkov prekvapení

VČERA - 20:13Zdravie

Lekári sledovali troch pacientov, ktorí dodržovali prerušovaný pôst. Výsledky štúdie boli prekvapivé.

Jedným z prvých príznakov Parkinsonovej choroby je aj zmena hlasu. Všímajte si tieto znaky

Jedným z prvých príznakov Parkinsonovej choroby je aj zmena hlasu. Všímajte si tieto znaky

19:45 16.10.2018Zdravie

Príznaky Parkinsonovej choroby sa postupom času zhoršujú, a spočiatku je ťažké spozorovať ich. Ak na sebe alebo niekom zo svojho okolia spozorujete tieto zmeny pri rozprávaní, môže ísť o jeden z príznakov.

Chrípku možno dostať aj viackrát za sezónu

Chrípku možno dostať aj viackrát za sezónu

9:08 15.10.2018Zdravie

Od októbra do apríla trvá chrípková sezóna.

Vedci spojili rakovinu ústnej dutiny s novým rizikovým faktorom

Vedci spojili rakovinu ústnej dutiny s novým rizikovým faktorom

20:06 12.10.2018Zdravie

Taiwanským vedcom sa podarilo objasniť nový rizikový faktor vzniku rakoviny v oblasti ústnej dutiny, ktorý sa viac alebo menej týka takmer celej populácie.

TV program