• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 18.12.2017Meniny má Sláva
Bratislava

Aloe vera na jazvy - Kedy vám môže uškodiť?

  • 19:43 05.12.2017
  • Bratislava
Aloe vera na jazvy - Kedy vám môže uškodiť?

Zistite, aké účinky má gél z aloe vera na zjazvenú pokožku a na ktoré typy jaziev nie je vhodný.

Ľudia už po stáročia používajú gél z aloe vera na liečbu kožných infekcií, popálenín, rán a iných druhov kožných ochorení. Vďaka upokojujúcemu, zvlhčovaciemu a liečivému účinku môže byť aloe vera gél aplikovaný na jazvy, aby pomohol zregenerovať pokožku a zmierniť podráždenie.

Aloe vera na jazvy

Jazvy vznikajú, keď sa vaša pokožka začne uzdravovať po poranení, ktoré poškodilo jej povrch. Veľkosť, tvar, farba a závažnosť vašej jazvy bude závisieť od niekoľkých faktorov, ako je váš vek, farba pleti, genetika a iné typy kožných ochorení. Zatiaľ čo žiadne lokálne ošetrenia nemôžu spôsobiť, že vaše jazvy zmiznú, aplikácia gélu, ako je napríklad gél z aloe vera, môže pomôcť znížiť závažnosť zjazvenia a tiež udržať pokožku hydratovanú počas liečby.

Účinky na pokožku

Aloe vera má protizápalové vlastnosti, ktoré znižujú podráždenie pokožky a podľa Huntington College of Health Sciences pomáhajú vašim ranám zbaviť sa mŕtvej kože. Podľa Huntington College aloe vera môže zmierniť opuch povrchu jazvy a pomôcť opraviť poškodené bunky pokožky, rovnako ako chrániť novšie a zdravšie bunky. Aloe vera je schopná preniknúť hlboko do pokožky, aby ju zvlhčila a pomohla zvýšiť množstvo kolagénu, ktoré vaša pokožka produkuje na podporu hojenia.

Aplikácia gélu

Aloe vera sa nachádza v rade topických produktov, vrátane gélov, mastí a pleťových krémov. Gél z aloe vera si však môžete urobiť aj doma. Ak chcete liečiť jazvy, použite produkt podľa svojho výberu priamo na postihnutú oblasť trikrát až štyrikrát denne alebo podľa pokynov lekára.

Aloe vera nie je vhodná pri pooperačných stavoch

Aplikácia gélu z aloe vera na ranu po chirurgickom zákroku spomaľuje jej hojenie, upozorňuje Mayo Clinic. Môže tiež spôsobiť začervenanie alebo pálenie postihnutého miesta. Na preskúmanie tohto vedľajšieho účinku sú potrebné ďalšie štúdie, no vždy aplikáciu gélu na pooperačnú ranu alebo jazvu konzultujte so svojim lekárom.

Varovanie

Zatiaľ čo vonkajšia aplikácia gélu je s najväčšou pravdepodobnosťou bezpečná, nepoužívajte aloe vera, ak ste tehotná alebo dojčíte bez toho, aby ste sa najprv porozprávali so svojím lekárom. Mayo Clinic tiež uvádza, že ak ste alergický na cesnak, cibuľu, tulipány alebo iné druhy rastlín z čeľade ľaliovité, môžete mať alergickú reakciu na aloe vera. Ak sa tak stane, ihneď prestaňte aplikovať gél a vyhľadajte lekársku pomoc.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, livestrong.com, mayoclinic.org, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vyhýbate sa cvičeniu, keď máte svoje dni? Robíte chybu!

Vyhýbate sa cvičeniu, keď máte svoje dni? Robíte chybu!

VČERA - 19:10Zdravie

Fitnesss trénerka uviedla 5 výhovoriek, na ktoré by väčšina žien mala zabudnúť. Namiesto nich vám cvičenie pomôže omnoho viac. Poradila, ako na to!

7 dobrých dôvodov, prečo zjesť aspoň jeden pomaranč denne

7 dobrých dôvodov, prečo zjesť aspoň jeden pomaranč denne

20:48 16.12.2017Zdravie

Pre vaše zdravie dokážu urobiť viac, než by ste čakali.

V zimnom období pozor na tlak!Takúto teplotu by ste doma mali mať, aby ste sa vyhli riziku

V zimnom období pozor na tlak!Takúto teplotu by ste doma mali mať, aby ste sa vyhli riziku

20:22 14.12.2017Zdravie

Nízke teploty sa môžu postarať o zvýšenie krvného tlaku, ktorý môže pri neliečení viesť až k infarktu. Odborníci poradia, akú teplotu by ste si mali nastaviť na termostate, aby ste predišli nežiadúcim výsledkom.

Deti, ktoré jedia zdravšie potraviny, sú šťastnejšie. Prečo je to tak?

Deti, ktoré jedia zdravšie potraviny, sú šťastnejšie. Prečo je to tak?

19:51 14.12.2017Zdravie

Výskum potvrdil viaceré blahodarné účinky konzumácie zdravej stravy u detí.

Máte problém s ranným vstávaním? 7 trikov, ktoré v zimných mesiacoch pomôžu najlepšie

Máte problém s ranným vstávaním? 7 trikov, ktoré v zimných mesiacoch pomôžu najlepšie

21:21 13.12.2017Zdravie

Odborníčky na spánok prezradili niekoľko účinných spôsobov, ako zvládnuť ranné vstávanie bez problémov.

TV program