• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 21.1.2018Meniny má Vincent
Bratislava

Lubyová: Rusko prijme 200 slovenských študentov v rámci deblokácie dlhu

  • 16:20 14.11.2017
  • Moskva/Bratislava
Lubyová: Rusko prijme 200 slovenských študentov v rámci deblokácie dlhu

Rusko prijme 200 slovenských študentov, ktorým bude plne hradiť štúdium a štipendium v odboroch zameraných najmä na jadrovú energetiku, fyziku, technológie a medicínu.

Oznámila to v utorok v Moskve slovenská ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) po rokovaní s ruskou ministerkou vzdelávania a vedy Oľgou Vasilievovou.

Prví študenti by mali nastúpiť už v akademickom roku 2018/19, pričom ruská strana oznámi konkrétne počty pre jednotlivé odbory, na základe ktorých sa bude môcť na Slovensku uskutočniť nábor študentov.

Tých dvesto študentov je nový program, ktorý sa odohráva v rámci deblokácie ruského dlhu. Okrem toho beží ešte stále výmena študentov medzi Slovenskom a Ruskou federáciou. Tá výmena je mierne asymetrická – trochu viac Slovákov chodí do Ruska než Rusov na Slovensko. Sú to rádovo desiatky až stovky študentov ročne, ale ten záujem je obojstranný,“ povedala Lubyová.

Zo stretnutia ďalej vyplynulo, že obe krajiny podpíšu novú dohodu o podpore bilingválneho štúdia ruštiny na slovenských gymnáziách a podpore výučby slovenčiny v Rusku. Ruština sa podľa dohody stane voliteľným predmetom na slovenských základných i stredných školách, pričom Rusko bude podporovať vysielanie väčšieho počtu jazykových lektorov na Slovensko. Opačným smerom zároveň pôjdu slovenskí lektori. Podľa Lubyovej na Slovensku v poslednom čase rastie záujem o štúdium ruského jazyka.

Slovenská ministerka ďalej informovala, že so svojou ruskou partnerkou rokovali o urýchlenom rozpracovaní medzivládnej dohody o vzájomnom uznávaní dokladov o vzdelaní. Táto dohoda by podľa Lubyovej mohla byť podpísaná už v budúcom roku.

Hneď na budúci týždeň príde na Slovensko skupina špecialistov z ruského ministerstva vzdelávania a spolu s našimi kolegami rozpracujú technickú tabuľku, na základe ktorej sa potom bude môcť táto dohoda urýchlene podpísať,“ zdôraznila Lubyová.

S Vasilievovou sa dohodli aj na podpore spolufinancovania rusko-slovenských projektov v oblasti vedy a techniky. V rámci súčasného trojročného programu, ktorý končí v roku 2018, sa financujú tri projekty. Obe krajiny majú na budúci rok podpísať nové memorandum na obdobie 2019-21 aj s rozšíreným financovaním projektov. Tie by mali byť zamerané na jadrovú energetiku, pôdohospodárstvo, medicínu a inžiniersku a aplikovanú geológiu.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, zdroj: TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poslanci by si vedeli predstaviť internátnu výchovu rómskych detí

Poslanci by si vedeli predstaviť internátnu výchovu rómskych detí

DNES - 12:23Domáce

Poslanci Národnej rady SR by si vedeli predstaviť internátnu výchovu rómskych detí. Hovorili o tom v diskusnej relácii TA3 V politike.

Meteorológovia vydali výstrahu pred snežením, niekde môže napadnúť až 15 cm snehu

Meteorológovia vydali výstrahu pred snežením, niekde môže napadnúť až 15 cm snehu

DNES - 11:44Domáce

Slovenský hydrometeorologický ústav varuje nielen pred snehom, ale aj pred tvorbou snehových jazykov a závejov.

Skalský: Praha je tretím najväčším slovenským mestom

Skalský: Praha je tretím najväčším slovenským mestom

DNES - 10:55Domáce

Počas roku 2018, keď si pripomíname storočnicu Československa a štvrťstoročie samostatnej Českej a Slovenskej republiky, aj Slovenský dom v Prahe zorganizuje sériu spomienkových podujatí.

V pondelok by mal pokračovať proces v kauze prípravy vraždy Čongrádyho

V pondelok by mal pokračovať proces v kauze prípravy vraždy Čongrádyho

DNES - 9:51Domáce

Proces v kauze prípravy vraždy Petra Čongrádyho, jedného z bossov bratislavskej skupiny sýkorovcov, bude pred Okresným súdom Bratislava I pokračovať v pondelok 22. januára.

Limitu na kampaň pred voľbami do VÚC sa najviac priblížil Most-Híd

Limitu na kampaň pred voľbami do VÚC sa najviac priblížil Most-Híd

DNES - 8:44Domáce

Politickou stranou, ktorá podľa oficiálnych údajov najviac minula na kampaň pred vlaňajšími krajskými voľbami, bol Most-Híd.

TV program