• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.10.2018Meniny má Kristián
10°Bratislava

Pre používateľky vnútromaternicovej antikoncepcie máme dobré správy!

  • 18:23 12.11.2017
  • Južná Karolína
Pre používateľky vnútromaternicovej antikoncepcie máme dobré správy!

Najnovší vedecký výskum sa pozrel na 16 nezávislých štúdií, a jeho výsledky potešia všetky používateľky vnútromaternicového antikoncepčného telieska (IUD).

Výskum publikovaný v Obstetrics & Gynecology sa pozrel na 16 rozdielnych štúdií, ktoré zahŕňali viac ako 12.000 žien z celého sveta. Jeho výsledky priniesli dobré správy všetkým užívateľkám IUD – práve ony totiž majú nižšie riziko rakoviny krčka maternice.

Podľa vedcov sa tento druh rakoviny u žien s aplikovaným IUD vyskytoval až o tretinu zriedkavejšie v porovnaní so ženami, ktoré používali iný druh antikoncepcie. Ide o prvé systematické zhodnotenie vplyvu používania vnútromaternicového telieska na vznik rakoviny.

Vedúca autorka štúdie Victoria Cortessisová z Univerzity v Južnej Karolíne však vyjadrila pochybnosti:

„Naše zhodnotenie je len také dobré, ako sú poznatky, ktoré sme skúmali. Predtým, ako povieme, že vnútromaternicové antikoncepčné teliesko dokáže zabrániť vzniku rakoviny, musíme túto teóriu bližšie preskúmať. IUD zatiaľ netreba chápať ani ako prevenciu.“

Čo je na ňom také zázračné?

Cortessisová s kolegami sa domnieva, že IUD redukuje riziko rakoviny krčka maternice čiastočne preto, že pri jeho aplikácii imunitný systém vyvolá odpoveď, ktorá by mohla byť odrazovým mostíkom pri ďalšom výskume.

„Ak by sa nám podarilo dokázať, že telo pri vložení IUD spustí imunitnú odpoveď, mohli by sme sa zamerať na overenie hypotézy, že IUD dokáže odstrániť pretrvávajúce HPV infekcie,“

uvádza vo svojom vyjadrení spoluautorka Laila Muderspachová.

Polovica pacientiek na diagnózu umiera

Na svete sa stále nájde niekoľko rozvojových krajín, kde ženy nemajú prístup ku sledovaniu rakoviny krčka maternice, ktoré by dokázali pomôcť predísť HPV infekciám.

Štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) uvádzajú, že v roku 2012 bola rakovina krčka maternice diagnostikovaná 528.000 ženám, pričom 266.000 z nich na chorobu umrelo. Organizácia predpokladá, že do roku 2035 stúpne počet úmrtí na svete na 416.000 prípadov.

„Obrovské množstvo žien z rozvojových krajín vstupuje do veku, keď riziko rakoviny krčka maternice je najvyššie – teda od 30 do 60 rokov. Aj ak percento chorých na rakovinu ostane tam, kde je, ich reálny počet sa stále bude zvyšovať. Práve IUD by mohlo byť prostriedkom na zastavenie tejto hroziacej epidémie,“

uvádza Cortessisová.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, iflscience.com, keck.usc.edu, journals.lww.com, Foto: Flickr
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

VČERA - 20:08Zdravie

Okrem nespočetného množstva doteraz uznaných výhod pravidelného pitia kávy sme sa najnovšie dozvedeli o ďalšej, ktorá má čo do činenia s krásou pokožky.

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

VČERA - 19:28Zdravie

Lekári svojim pacientom často nehovoria všetky detaily ohľadom odberu krvi a výsledkov testov. Prinášame vám osem faktov, ktoré by mal vedieť každý.

Výrazné žily: Z týchto dôvodov ich máte viditeľnejšie

Výrazné žily: Z týchto dôvodov ich máte viditeľnejšie

VČERA - 19:05Zdravie

Prečo majú niektorí ľudia výraznejšie žily ako iní? Prinášame vám dôvody, prečo sú vaše žily viac viditeľné.

Chcete sa dožiť vyššieho veku? Najlepšiu šancu máte v týchto krajinách

Chcete sa dožiť vyššieho veku? Najlepšiu šancu máte v týchto krajinách

20:42 17.10.2018Zdravie

Síce v nich nenájdete bájny Kameň mudrcov, vďaka ktorému by ste mohli žiť večne, no v týchto krajinách sa do dvadsiatich rokov má natoľko zvýšiť životnosť obyvateľstva, že ostatných rýchlo predbehnú.

Traja cukrovkári držali prerušovaný pôst. Lekári boli z ich výsledkov prekvapení

Traja cukrovkári držali prerušovaný pôst. Lekári boli z ich výsledkov prekvapení

20:13 17.10.2018Zdravie

Lekári sledovali troch pacientov, ktorí dodržovali prerušovaný pôst. Výsledky štúdie boli prekvapivé.

TV program