• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 18.11.2017Meniny má Eugen
Bratislava

Rádium, cigarety alebo kanibalizmus - aj týmito spôsobmi sa ľudia niekedy liečili

  • 21:13 22.10.2017
  • Svet
Rádium, cigarety alebo kanibalizmus - aj týmito spôsobmi sa ľudia niekedy liečili

Honba za zdravím je prirodzenou odpoveďou človeka na chorobu. Dejiny zdravotníctva viac ako čokoľvek iné potvrdzujú príslovie dvakrát meraj, a raz strihaj.

Z histórie poznáme niekoľko prinajmenšom zvláštnych medicínskych príkladov, ktoré sa úspešne aplikujú dodnes: prikladanie rozžhavených drôtov na hruď síce nevyliečilo zlomené srdcia, no išlo o významného predchodcu dnešných elektrických chirurgických nástrojov.

Aj jedovatý arzén si už všeličím prešiel – lekári minulosti sa mylne domnievali, že tento jed dokáže pomôcť v boji proti syfilisu a kožným ochoreniam, no v súčasnosti našiel svoje uplatnenie pri liečení akútnej promyelocytickej leukémie.

Obzvlášť ženy to v minulosti nemali ľahké. V staroveku sa verilo, že skonzumovaním stvrdnutej stolice divých svíň si pacientka pomôže k plynulejšiemu pôrodu. Povera zo stredovekého Talianska nám zas rozpráva o tom, ako si ženy na prikladali na prsia lasičie semenníky, ktoré v tom čase slúžili ako antikoncepcia.

Ani dnes si nemôžeme dovoliť povedať, že sa na svete nenájdu zavádzajúce liečivá. „Pri hľadaní jednoduchých a dostupných liečiv musíme byť zvlášť opatrní,“ uviedla doktorka Lýdia Kangová pre magazín Time. „Vo všeobecnosti veci nie sú jednoduché, a preto by sme mali byť podozrievaví.“

Kangová je spolu s Nateom Pedersenom autorkou knihy s názvom Šarlatánstvo: Stručné dejiny najhorších spôsobov, ako všetko vyliečiť. Pre Time uiedla ďalšie tri z nezvyčajných lekárskych odporúčaní, o ktorých je dnes známe, že sú škodlivé.

Tabak

Keď v roku 1665 vo vypukol Veľký londýnsky mor, už deti v škole sa učili, že fajčenie cigariet ich môže ochrániť pred nákazou.

V osemnástom storočí sa u lekára preventívne vykonávali klystýry z tabakováho dymu. Tento druh liečby bol obzvlášť podporovaný zo strany Inštitúcie pre poskytovanie okamžitej úľavy pre ľudí zjavne usmrtených utopením. Jej členovia vytiahli obeť z Temže, vyzliekli ju a vykonali jej klystýr. Keď sa poruke nenašiel žiadny vak, záchranári boli nútení vykonať resuscitáciu z úst do análneho otvoru.

Cigarety sa začali považovať za zdraviu škodlivé v roku 1964.

Kanibalizmus

Tento myšlienkový smer sa pravdepodobne inšpiroval frázou „si to, čo ješ“.

Starovekí Rimania prahli po krvi zavraždeného gladiátora, ktorá im mala dodať silu a životaschopnosť, no cudzia krv sa tiež považovala za liek na epilepsiu. Angličan Edward Browne sa v 17. storočí zúčastnil nejednej popravy. Svoje pozorovania z týchto udalostí si starostlivo zaznamenával, a vďaka nim dnes vieme, že akonáhle trestancova hlava dopadla na zem, zopár divákov sa rozbehlo k mŕtvemu telu, aby sa napili jeho krvi.

Na začiatku sedemnásteho storočia dokonca existoval lekár, ktorý tvrdil, že konzumácia telesných pozostatkov z mŕtvol 24-ročných žien s hrdzavými vlasmi dokáže pomôcť v boji s radom ochorení. Jeho pacienti si časti tela miešali vo víne, aloe a myrhovníku.

Dnes by sa nám tieto skutky zdali bizarné a nechutné, no užívanie častí cudzích tiel sa po storočiach ustálilo vďaka darcovstvu a transplantácii orgánov.

Rádium

Ľudia, ktorí v minulom storočí navštívili české kúpele v Jáchymove, sa hneď pri vstupe nadýchli rádioaktívneho vzduchu, ktorý prúdil v predsieni. Zdrojom radiácie bol horúci prameň vyžarujúci rádium. Pacienti sa zúčastňovali liečebných kúr, pri ktorých sa kúpali v rádiovej vode a priamo cez trubice vdychovali jej výpary.

Niekoľko historických štúdií poukazovalo na to, že rádium, ktoré sa dostane do blízkosti nádoru, ho dokáže zmenšiť – aj vďaka takýmto domnienkam sa mestečko stalo vyhľadávaným kúpeľným rezortom.

Dnes už vieme, že priamy kontakt s rádiom dokáže vyvolať rakovinu pľúc. Rádium a jeho izotopy sa však aj napriek tomu dodnes používajú pri liečbe onkologických ochorení formou ožarovania.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, time.com cancer.org, trauma.org, epa.gov, Foto: Pixabay
Najnovšie v kategóriiViac článkov
7 extrémne nebezpečných potravín, ktoré jedávate aj vy

7 extrémne nebezpečných potravín, ktoré jedávate aj vy

VČERA - 20:54Zdravie

Nie všetky potraviny sú také nevinné, ako sa tvária. Ľudia to však o nich nevedia a niektoré z nich konzumujú bežne.

Čo sa stane, keď prehltnete jadierka z jablka?

Čo sa stane, keď prehltnete jadierka z jablka?

VČERA - 19:41Zdravie

Jadierka z jabĺk vám môžu uškodiť. Je to pravda alebo mýtus?

Toto je čas, kedy je čokoláda pre telo najviac prospešná

Toto je čas, kedy je čokoláda pre telo najviac prospešná

19:30 16.11.2017Zdravie

Pozitívne účinky čokolády dokážete najlepšie vyťažiť, keď ju budete jesť počas správnej doby.

Pamätáte sa na tohto chlapca? Jeho trápenie sa podarilo odstrániť

Pamätáte sa na tohto chlapca? Jeho trápenie sa podarilo odstrániť

18:58 12.11.2017Zdravie

Chlapec, ktorý v dôsledku nezvyčajného kožného ochorenia takmer umrel, sa vďaka experimentálnej liečbe môže tešiť na nový život.

Pre používateľky vnútromaternicovej antikoncepcie máme dobré správy!

Pre používateľky vnútromaternicovej antikoncepcie máme dobré správy!

18:23 12.11.2017Zdravie

Najnovší vedecký výskum sa pozrel na 16 nezávislých štúdií, a jeho výsledky potešia všetky používateľky vnútromaternicového antikoncepčného telieska (IUD).

TV program