• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 23.7.2018Meniny má Olga
29°Bratislava

Fico si želá, aby sa do diskusie o korupcii v SR vrátila objektivita

  • 20:19 18.10.2017
  • Štrasburg
Fico si želá, aby sa do diskusie o korupcii v SR vrátila objektivita

Premiér Robert Fico sa dnes v Štrasburgu stretol s expertmi zo Skupiny štátov Rady Európy proti korupcii (GRECO).

Vo svojom vystúpení na zasadnutí tejto skupiny Fico informoval zhruba 60 prítomných expertov na boj s korupciou o protikorupčných opatreniach, ktoré Slovensko zaviedlo, a tiež o ďalších aktivitách vlády v tejto oblasti. Hovoril o protischránkovom zákone, o potrebe sprísnenia majetkových priznaní či o pripravovaných právnych predpisoch na ochranu oznamovateľov korupcie.

Musím povedať, že je pred nami stále jedna úloha, ako dosiahnuť v parlamente ústavnú väčšinu na zmenu príslušných zákonov, pokiaľ ide o majetkové priznania,“ povedal predseda vlády SR na tlačovom brífingu po zasadnutí s expertmi z GRECO, ktorých podľa vlastných slov informoval o tom, že na tento účel už v parlamente bola zriadená pracovná komisia.

Predstavitelia GRECO sa na dnešnom zasadnutí zaujímali podľa premiérových slov napríklad aj o to, ako fungujú opatrenia, ktoré sa na Slovensku zaviedli pri obmedzeniach platieb v hotovosti. „Myslím si, že obmedzenie používania hotovosti je jeden z najefektívnejších spôsobov, ako bojovať proti korupcii, lebo potom nie sú veľké možnosti používať špinavé peniaze,“ povedal Fico novinárom na margo rozoberanej témy.

Premiér ďalej zdôraznil, že GRECO je renomovaná profesionálna inštitúcia, ktorá pravidelne hodnotí svoje členské štáty na základe toho, ako bojujú s korupciou. Nás hodnotila v rokoch 2000, 2008 a 2013 a momentálne podľa jeho slov čakáme na ďalšie v poradí už štvrté hodnotenie, ktoré títo experti práve dokončujú. Fico podľa svojich slov skupinu GRECO vyzval, aby aktívnejšie vstupovala do krajín pri pomoci s bojom proti korupcii a poskytovala im verejne svoj pohľad.

Opozícia a časť médií podľa Fica z korupcie na Slovensku spravili politickú tému. „Na Slovensku sme vždy rešpektovali, že podobne ako v iných krajinách, tak aj na Slovensku je korupcia. Ale je veľký rozdiel medzi vnímaním korupcie a realitou. My dnes na Slovensku bojujeme s vnímaním,“ povedal. Dodal, že by si prial, aby sa do tejto témy vrátila objektivita a aby akékoľvek pochybenie, napríklad manažérske, nebolo automaticky označované ako korupcia.

Skupina štátov proti korupcii - GRECO - bola založená v roku 1999. Tvoria ju zástupcovia 49 krajín a jej cieľom je zlepšovať schopnosť členských krajín bojovať proti korupcii a pravidelne monitorovať súlad ich aktivít s protikorupčnými štandardmi Rady Európy (RE). Premiér zdôraznil, že GRECO je profesionálna inštitúcia, ktorá poskytuje len odporúčania, nie technickú pomoc. Technickú pomoc v boji proti korupcii dostane Slovenská republika od Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a od Medzinárodnej protikorupčnej akadémie v Rakúsku.

Fico ešte dnes večer odletel do Bruselu, kde absolvuje pracovnú večeru premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Vo štvrtok (19.10.) a v piatok (20.10.) sa v Bruseli zúčastní na zasadnutí Európskej rady (summit EÚ), ktorej témami budú migrácia, obrana, vonkajšie vzťahy a digitalizácia.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia v Ostrave vyšetruje údajné znásilnenie osemročného dievčatka

Polícia v Ostrave vyšetruje údajné znásilnenie osemročného dievčatka

DNES - 16:31Zahraničné

Po možnom páchateľovi, ktorým by mal byť tmavovlasý muž vo veku 25-30 rokov, polícia pátra. Zatiaľ nikoho v kauze neobvinila.​

Z Múru nárekov sa uvoľnil 100-kilogramový kameň

Z Múru nárekov sa uvoľnil 100-kilogramový kameň

DNES - 14:21Zahraničné

Jeden zo stáročných kameňov jeruzalemského Múru nárekov sa v pondelok uvoľnil a zrútil do priestoru, kde sa modlia židovskí veriaci.

Ozbrojenec zastrelil v Toronte mladú ženu, ďalších 13 zranil

Ozbrojenec zastrelil v Toronte mladú ženu, ďalších 13 zranil

DNES - 8:37Zahraničné

Pri streľbe v kanadskom Toronte zahynula v nedeľu večer miestneho času mladá žena a 13 ďalších osôb utrpelo zranenia.

Emmanuel Macron po kritike nariadil reorganizáciu svojho úradu

Emmanuel Macron po kritike nariadil reorganizáciu svojho úradu

DNES - 6:06Zahraničné

Macron nariadil reorganizáciu svojho úradu v súvislosti so škandálom, ktorý vypukol okolo jeho bezpečnostného poradcu.

Lesný požiar v okolí Yosemitského národného parku sa nedarí zlikvidovať

Lesný požiar v okolí Yosemitského národného parku sa nedarí zlikvidovať

VČERA - 14:18Zahraničné

Lesný požiar, s ktorým hasiči bojujú už viac ako týždeň na západe Spojených štátov, sa ďalej priblížil Yosemitskému národnému parku na severe Kalifornie.

TV program