• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 21.4.2018Meniny má Ervín
25°Bratislava

Vedeli ste, že muži by pri transfúzii nemali prijímať krv od žien? Toto je dôvod

  • 20:08 18.10.2017
  • Amsterdam
Vedeli ste, že muži by pri transfúzii nemali prijímať krv od žien? Toto je dôvod

Holandský výskum naznačuje, že transfúzia krvi od ženy, ktorá bola v minulosti tehotná, by pre muža mohla mať fatálne následky.

Štúdia, ktorá sa 17. októbra ocitla na vedeckej stránke JAMA, odhalila, že muži, ktorí prostredníctvom transfúzie prijali krv od žien, ktoré v minulosti boli tehotné, majú o 13% vyššie riziko úmrtia v porovnaní s mužmi, ktorí prijali mužskú krv. Muži, ktorým bola darovaná krv ženy, ktorá nikdy nebola tehotná, nie sú podľa vedcov vôbec ohrození.

Pokiaľ sa potvrdí pravdivosť nálezu, mohlo by to pre priemysel darcovstva znamenať veľký prelom. Výsledky sú zatiaľ predbežné a nevylučuje sa možnosť, že na zvýšenú rizikovosť vplývajú aj iné faktory.

Zatiaľ nie je celkom jasné, prečo sa krv rodičiek spája s vyššou úmrtnosťou u mužov, no vedci sa pohrávajú s myšlienkou, že za to môžu zmeny v imunitnom systéme, ku ktorým dochádza počas tehotenstva.

Rekordná úmrtnosť jedinej skupiny

Do výskumu, ktorý sa konal pod hlavičkou Leidenského univerzitného zdravotného centra, sa zapojilo viac ako 30.000 pacientov, ktorí v minulosti prijali krv výlučne od mužov, žien alebo rodičiek. Centrum účastníkov sledovalo po dobu viac ako jedného roka od transfúzie.

Zo šokujúcich výsledkov vyplýva, že počas obdobia sledovania zomrelo takmer 4.000 ľudí. U mužov, ktorí dostali krv od rodičiek, bola úmrtnosť najvyššia a predstavovala pomer 101 mŕtvych na 1.000 ľudí. Týkalo sa to však len mužov vo veku 50 a menej rokov.

Ako si to vysvetľujú odborníci?

Podľa lekárov sa vysoká úmrtnosť mužov, ktorí prijali krv od v minulosti tehotných žien, spája so skutočnosťou, že v niektorých prípadoch u príjemcov dôjde k akútnemu poškodeniu pľúc pri transfúzii. Ide o zriedkavé poškodenie dýchacieho ústrojenstva krátko po zákroku. Ženský organizmus počas tehotenstva produkuje protilátky a iné faktory imunitného systému, ktoré môžu vyvolať poškodenie pľúc v mužských telách príjemcov.

Napriek všetkým dohadom sa vedci dožadujú ďalších výskumov, ktoré by ozrejmili súvislosť medzi krvou matiek a spôsobom, akým ju prijme mužský organizmus.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, livescience.com, jamanetwork.com, blood.ca, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Alergia u psa: Ako ju rozpoznať a prirodzene liečiť

Alergia u psa: Ako ju rozpoznať a prirodzene liečiť

VČERA - 20:07Zdravie

Zistite, ako sa dá rozpoznať alergia u vášho domáceho mazlíčka a ako ju môžete liečiť.

 10 najlepších potravín pre duševné zdravie

10 najlepších potravín pre duševné zdravie

21:18 19.04.2018Zdravie

Ľudia, ktorí konzumovali túto stravu, boli viac pozitívni a mali väčšiu šancu na šťastný život s nižším rizikom depresie.

4 spôsoby, ktorými vám telo chce naznačiť, že vám chýbajú najdôležitejšie vitamíny

4 spôsoby, ktorými vám telo chce naznačiť, že vám chýbajú najdôležitejšie vitamíny

21:06 18.04.2018Zdravie

Vitamíny nášmu telu môžu chýbať, aj keď je zdanlivo všetko v poriadku. Ak ich máte nedostatok, telo vám to určite oznámi jedným z týchto spôsobov.

Toto je najlepší predpoklad dlhého života

Toto je najlepší predpoklad dlhého života

19:38 18.04.2018Zdravie

K nájdeniu lieku na nesmrteľnosť máme síce ešte ďaleko, ale život nám dokáže výrazne predĺžiť práve tento faktor.

14 znakov emocionálneho vyhorenia

14 znakov emocionálneho vyhorenia

19:11 18.04.2018Zdravie

Emocionálne vyhorenie vám môže brániť v tom, aby ste viedli plnohodnotný život. Tu sú príznaky, ktoré by ste si mali všímať.

TV program