• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 20.4.2018Meniny má Marcel
13°Bratislava

Tieto huby dokážu “resetovať” mozog ľudí s depresiou

  • 22:11 18.10.2017
  • Bratislava
Tieto huby dokážu “resetovať” mozog ľudí s depresiou

Látka v týchto hubách dokáže pomôcť ľuďom, ktorí trpia na depresiu.

Vedci zistili, že psilocybín - psychoaktívna látka nachádzajúca sa v halucinogénnych hubách - môže účinne "obnoviť" mozgovú aktivitu ľudí s ťažkou depresiou. Výskum vedcov z Imperial College v Londýne zistil, že v prípadoch, kde konvenčné lieky zlyhali, bol psilocybín mimoriadne účinný.

Dokonca aj päť týždňov po vysadení látky výskumníci pozorovali znížené symptómy depresie. Vedci sa domnievajú, že psilocybín je schopný účinne obnoviť činnosť kľúčových mozgových obvodov, o ktorých je známe, že zohrávajú kľúčovú úlohu pri depresii.

Vedúci výskumu doktor Robin Carhart-Harris povedal:

"Niektorí z našich pacientov po liečbe opisovali pocit "resetovania” a často používali počítačové analógie. Napríklad jeden povedal, že sa cítil, akoby bol jeho mozog "defragmentovaný" ako pevný disk počítača, a iný povedal, že sa cítil "reštartovaný".

Psilocybín môže podľa vedcov dávať týmto osobám dočasný “reštart”, ktorý potrebujú na prekonanie svojich depresívnych stavov. “Podobné účinky na mozog boli pozorované pri elektrokonvulzívnej liečbe,” dodáva Carhart-Harris.

V štúdii publikovanej v časopise Scientific Reports dostalo 20 pacientov rezistetntných na bežnú liečbu dve dávky psilocybínu. Najprv im podávali veľkú dávku a po týždni ju znížili. Použitím MRI vyšetrenia výskumníci spozorovali výrazné účinky psilocybínu.

Nielenže došlo k zníženiu prietoku krvi v oblasti amygdaly - oblasti mozgu, ktorá spracováva emocionálne odpovede - ale tiež sa zvýšila stabilita v inej oblasti mozgu, ktorá je spojená s depresiou. Aj keď sú výsledky štúdie sľubné, Carhart-Harris poukazuje na to, že sú ešte len v skorej testovacej fáze a že štúdia bola veľmi malá.

"Sú potrebné väčšie štúdie na zistenie, či tento pozitívny účinok môže byť reprodukovaný u viacerých pacientov. Ale tieto úvodné zistenia sú vzrušujúce a poskytujú ďalšie možnosti liečby," dodávajú autori štúdie.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, huffingtonpost.com, nature.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
 10 najlepších potravín pre duševné zdravie

10 najlepších potravín pre duševné zdravie

VČERA - 21:18Zdravie

Ľudia, ktorí konzumovali túto stravu, boli viac pozitívni a mali väčšiu šancu na šťastný život s nižším rizikom depresie.

4 spôsoby, ktorými vám telo chce naznačiť, že vám chýbajú najdôležitejšie vitamíny

4 spôsoby, ktorými vám telo chce naznačiť, že vám chýbajú najdôležitejšie vitamíny

21:06 18.04.2018Zdravie

Vitamíny nášmu telu môžu chýbať, aj keď je zdanlivo všetko v poriadku. Ak ich máte nedostatok, telo vám to určite oznámi jedným z týchto spôsobov.

Toto je najlepší predpoklad dlhého života

Toto je najlepší predpoklad dlhého života

19:38 18.04.2018Zdravie

K nájdeniu lieku na nesmrteľnosť máme síce ešte ďaleko, ale život nám dokáže výrazne predĺžiť práve tento faktor.

14 znakov emocionálneho vyhorenia

14 znakov emocionálneho vyhorenia

19:11 18.04.2018Zdravie

Emocionálne vyhorenie vám môže brániť v tom, aby ste viedli plnohodnotný život. Tu sú príznaky, ktoré by ste si mali všímať.

Obličkové kamene: Čo ich spôsobuje, symptómy, liečba a prevencia

Obličkové kamene: Čo ich spôsobuje, symptómy, liečba a prevencia

20:18 17.04.2018Zdravie

Zistite, čo môže spôsobovať obličkové kamene a čo s tým robiť.

TV program