• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 18.12.2017Meniny má Sláva
Bratislava

Káva predlžuje život. Vieme, koľko jej musíte denne vypiť

  • 19:45 12.10.2017
  • Bratislava
Káva predlžuje život. Vieme, koľko jej musíte denne vypiť

Pitie kávy bolo spojené s nižším rizikom predčasného úmrtia. Koľko jej však musíme za deň vypiť, aby sme si predĺžili život?

Výsledky novej štúdie určite potešia všetkých milovníkov kávy. Ukázalo sa, že vyššia konzumácia tohto nápoja je spojená s nižším rizikom úmrtia. Pozorovacia štúdia takmer 20 000 účastníkov naznačuje, že káva nie je škodlivá u zdravých ľudí, a dokonca môže byť súčasťou zdravého stravovania.

Optimálne sú až štyri kávy denne

Predchádzajúce štúdie naznačovali, že pitie kávy môže byť nepriamo spojené s úmrtnosťou z celého radu príčin, no tento výskum našiel opačný účinok v stredomorskej krajine, kde účastníci štúdie pili štyri šálky kávy denne.

Účastníkov sa pred štúdiou pýtali na ich životný štýl, zdravie a návyky pitia kávy, a potom ich nasledujúcich desať rokov skúmali. Priemerný vek účastníkov bol 37,7 rokov a počas desiatich rokov zomrelo 337 z nich.

Výskumníci zistili, že v porovnaní s tými, ktorí kávu pili len občas, účastníci, ktorí pili aspoň štyri kávy denne, mali o 64% nižšie riziko predčasného úmrtia. Pri každých ďalších dvoch šálkach kávy za deň bolo riziko úmrtia na všetky príčiny nižšie o 22%.

Starším pomáha najviac

Výskumníci skúmali, či pohlavie, vek alebo dodržiavanie stredomorskej stravy má nejaký vplyv na vzťah medzi spotrebou kávy a úmrtnosťou. Zistili výraznú interakciu medzi spotrebou kávy a vekom. U tých, ktorí mali najmenej 45 rokov, bolo pitie ďalších dvoch šálok kávy denne spojené s nižším rizikom úmrtnosti o 30%. Tento efekt bol menej výrazný medzi mladšími účastníkmi.

Podľa kardiologičky Adely Navarro káva ochraňuje najmä starších ľudí nad 45 rokov. "Naše zistenia naznačujú, že pitie štyroch šálok kávy denne môže byť súčasťou zdravej výživy u zdravých ľudí," uzatvára Navarro.

Zistenia sa zhodujú s ďalšou štúdiou z roku 2015, v ktorej sa zistilo, že tí, ktorí vypili až štyri kávy denne, mali znížené riziká rozvinutia kardiovaskulárnych a neurologických ochorení. Platilo to aj pri káve bez kofeínu.

Podľa staršej štúdie sa konzumácia kávy nepriamo spája s celkovým znížením skorej úmrtnosti. Tento fakt platil dokonca aj u ľudí, ktorí nedodržiavali zdravý životný štýl (napríklad neraňajkovali a necvičili pravidelne). Ďalšie štúdie spojili kávu s nižším rizikom vzniku cukrovky typu 2 a dobrým zdravím pečene.

Koľko kávy každý deň vypijete vy? Sú to optimálne štyri šálky denne, alebo si ich doprajete aj viac? Napíšte nám v komentároch.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, circ.ahajournals.org, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vyhýbate sa cvičeniu, keď máte svoje dni? Robíte chybu!

Vyhýbate sa cvičeniu, keď máte svoje dni? Robíte chybu!

VČERA - 19:10Zdravie

Fitnesss trénerka uviedla 5 výhovoriek, na ktoré by väčšina žien mala zabudnúť. Namiesto nich vám cvičenie pomôže omnoho viac. Poradila, ako na to!

7 dobrých dôvodov, prečo zjesť aspoň jeden pomaranč denne

7 dobrých dôvodov, prečo zjesť aspoň jeden pomaranč denne

20:48 16.12.2017Zdravie

Pre vaše zdravie dokážu urobiť viac, než by ste čakali.

V zimnom období pozor na tlak!Takúto teplotu by ste doma mali mať, aby ste sa vyhli riziku

V zimnom období pozor na tlak!Takúto teplotu by ste doma mali mať, aby ste sa vyhli riziku

20:22 14.12.2017Zdravie

Nízke teploty sa môžu postarať o zvýšenie krvného tlaku, ktorý môže pri neliečení viesť až k infarktu. Odborníci poradia, akú teplotu by ste si mali nastaviť na termostate, aby ste predišli nežiadúcim výsledkom.

Deti, ktoré jedia zdravšie potraviny, sú šťastnejšie. Prečo je to tak?

Deti, ktoré jedia zdravšie potraviny, sú šťastnejšie. Prečo je to tak?

19:51 14.12.2017Zdravie

Výskum potvrdil viaceré blahodarné účinky konzumácie zdravej stravy u detí.

Máte problém s ranným vstávaním? 7 trikov, ktoré v zimných mesiacoch pomôžu najlepšie

Máte problém s ranným vstávaním? 7 trikov, ktoré v zimných mesiacoch pomôžu najlepšie

21:21 13.12.2017Zdravie

Odborníčky na spánok prezradili niekoľko účinných spôsobov, ako zvládnuť ranné vstávanie bez problémov.

TV program