• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 18.3.2018Meniny má Eduard
-3°Bratislava

Káva predlžuje život. Vieme, koľko jej musíte denne vypiť

  • 19:45 12.10.2017
  • Bratislava
Káva predlžuje život. Vieme, koľko jej musíte denne vypiť

Pitie kávy bolo spojené s nižším rizikom predčasného úmrtia. Koľko jej však musíme za deň vypiť, aby sme si predĺžili život?

Výsledky novej štúdie určite potešia všetkých milovníkov kávy. Ukázalo sa, že vyššia konzumácia tohto nápoja je spojená s nižším rizikom úmrtia. Pozorovacia štúdia takmer 20 000 účastníkov naznačuje, že káva nie je škodlivá u zdravých ľudí, a dokonca môže byť súčasťou zdravého stravovania.

Optimálne sú až štyri kávy denne

Predchádzajúce štúdie naznačovali, že pitie kávy môže byť nepriamo spojené s úmrtnosťou z celého radu príčin, no tento výskum našiel opačný účinok v stredomorskej krajine, kde účastníci štúdie pili štyri šálky kávy denne.

Účastníkov sa pred štúdiou pýtali na ich životný štýl, zdravie a návyky pitia kávy, a potom ich nasledujúcich desať rokov skúmali. Priemerný vek účastníkov bol 37,7 rokov a počas desiatich rokov zomrelo 337 z nich.

Výskumníci zistili, že v porovnaní s tými, ktorí kávu pili len občas, účastníci, ktorí pili aspoň štyri kávy denne, mali o 64% nižšie riziko predčasného úmrtia. Pri každých ďalších dvoch šálkach kávy za deň bolo riziko úmrtia na všetky príčiny nižšie o 22%.

Starším pomáha najviac

Výskumníci skúmali, či pohlavie, vek alebo dodržiavanie stredomorskej stravy má nejaký vplyv na vzťah medzi spotrebou kávy a úmrtnosťou. Zistili výraznú interakciu medzi spotrebou kávy a vekom. U tých, ktorí mali najmenej 45 rokov, bolo pitie ďalších dvoch šálok kávy denne spojené s nižším rizikom úmrtnosti o 30%. Tento efekt bol menej výrazný medzi mladšími účastníkmi.

Podľa kardiologičky Adely Navarro káva ochraňuje najmä starších ľudí nad 45 rokov. "Naše zistenia naznačujú, že pitie štyroch šálok kávy denne môže byť súčasťou zdravej výživy u zdravých ľudí," uzatvára Navarro.

Zistenia sa zhodujú s ďalšou štúdiou z roku 2015, v ktorej sa zistilo, že tí, ktorí vypili až štyri kávy denne, mali znížené riziká rozvinutia kardiovaskulárnych a neurologických ochorení. Platilo to aj pri káve bez kofeínu.

Podľa staršej štúdie sa konzumácia kávy nepriamo spája s celkovým znížením skorej úmrtnosti. Tento fakt platil dokonca aj u ľudí, ktorí nedodržiavali zdravý životný štýl (napríklad neraňajkovali a necvičili pravidelne). Ďalšie štúdie spojili kávu s nižším rizikom vzniku cukrovky typu 2 a dobrým zdravím pečene.

Koľko kávy každý deň vypijete vy? Sú to optimálne štyri šálky denne, alebo si ich doprajete aj viac? Napíšte nám v komentároch.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, circ.ahajournals.org, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci po prvýkrát prišli na to, ako liečiť doteraz neliečiteľné autoimunitné ochorenia

Vedci po prvýkrát prišli na to, ako liečiť doteraz neliečiteľné autoimunitné ochorenia

20:50 16.03.2018Zdravie

Ochorenia ako lupus alebo reumatoidná artritída by v budúcnosti mohli dostať poriadne na frak. Vedci našli spôsob, ako ich vyliečiť!

Sladko zapáchajúci moč – aké poruchy môže signalizovať?

Sladko zapáchajúci moč – aké poruchy môže signalizovať?

19:25 16.03.2018Zdravie

Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže ľudský moč získať sladkastý zápach. Toto sú najčastejšie z nich.

FOTO: Inšpekcia zakázala tieto hrozienka od slovenského výrobcu

FOTO: Inšpekcia zakázala tieto hrozienka od slovenského výrobcu

19:25 15.03.2018Zdravie

Informáciu o odhalení poskytli aj partnerom prostredníctvom európskeho systému rýchleho varovania RASFF.

Toto je 10 jedál, na ktorých sa stanete závislí už po prvom hryze

Toto je 10 jedál, na ktorých sa stanete závislí už po prvom hryze

19:09 15.03.2018Zdravie

Vaše slabé sebazapretie nemusí byť vždy na vine. O závislosti tentokrát môže rozhodnúť aj jediné sústo.

10 esenciálnych olejov, ktoré vám pomôžu v boji proti kašľu

10 esenciálnych olejov, ktoré vám pomôžu v boji proti kašľu

19:25 14.03.2018Zdravie

Niektoré z nich dokážu zmierniť príznaky kašľa alebo prechladnutia zjemnením sliznice v hrdle, bojom proti baktériám alebo zredukovaním zápalu.

TV program