• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.1.2017Meniny má Zora
-6°Bratislava

Ministri EÚ rokujú o imigračnej politike, Malta sa hnevá

  • 11:04 18.07.2013
  • VILNIUS
Ministri EÚ rokujú o imigračnej politike, Malta sa hnevá

Spoločná azylová a utečenecká politika je stredobodom stretnutia ministrov vnútra EÚ vo štvrtok v litovskom hlavnom meste Vilnius.

Ministri budú rokovať o súčasnej situácii a najmä o utečencoch zo Sýrie. Na programe sa môže objaviť aj téma ochrany osobných údajov, no nevyskytuje sa v oficiálnej agende. Na neformálnom ministerskom stretnutí sa neočakáva prijatie nijakých rozhodnutí. Litva prevzala 1. júla polročné rotujúce predsedníctvo EÚ.

S neúnosným množstvom imigrantov bojujú najmä Malta a taliansky ostrov Lampedusa, ktoré ležia najbližšie k africkému pobrežiu. Maltský premiér Joseph Muscat vyzval v pondelok počas návštevy Talianska na prijatie nových pravidiel EÚ o imigrácii, keďže prílev tisícov nelegálnych utečencov na Maltu vyústil do neudržateľnej situácie.

"Potrebujeme jasnú európsku politiku. Prázdne reči o solidarite nestačia," vyhlásil Muscat s tým, že Európa nechala Maltu v tejto veci samotnú. Pravidlá EÚ nepripúšťajú, aby krajina únie poslala preč utečencov bez spracovania ich žiadosti. Takýto stav však považuje Muscat za neprijateľný a žiada preto o prehodnotenie existujúcich pravidiel vrátane možnosti poslať imigrantov do inej krajiny EÚ.

Vzhľadom na veľkosť populácie Malta prijíma najviac žiadateľov o azyl v EÚ. V roku 2012 tamojšie úrady zaregistrovali 21,7 žiadostí na 1000 obyvateľov. Na Malte a v Taliansku pristáli tento rok už tisíce nelegálnych utečencov, ktorí sa väčšinou plavia z líbyjského pobrežia, no pochádzajú z rôznych častí Afriky.

Taliansko už tiež žiadalo EÚ o zmenu pravidiel, keďže situáciu považuje za neúnosnú. Na talianskom pobreží pristálo za prvých šesť mesiacov roka takmer 8000 migrantov, čo je takmer dvakrát toľko ako za rovnaký čas v roku 2012. Takmer 3600 z nich pristálo na ostrove Lampedusa, najbližšom ostrove od pobrežia severnej Afriky a populárnej destinácii ilegálnych migrantov.
Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pellegrini: Je reálne, aby po roku 2020 mala internet každá obec

Pellegrini: Je reálne, aby po roku 2020 mala internet každá obec

DNES - 13:18Ekonomické

Je reálne, aby sme po roku 2020 mohli skonštatovať, že z každého kúta Slovenska a z každej obce je možné sa pripojiť na internet.

Ceny starších bytov v Bratislave medziročne vzrástli o 9 %

Ceny starších bytov v Bratislave medziročne vzrástli o 9 %

VČERA - 13:18Ekonomické

Ceny starších bytov v Bratislave sa v poslednom štvrťroku 2016 zvýšili a dosiahli 2175 eur za štvorcový meter (m2) s DPH.

Na Veľkonočný pondelok možno budú obchody otvorené, poslanci upravili svoj návrh

Na Veľkonočný pondelok možno budú obchody otvorené, poslanci upravili svoj návrh

VČERA - 11:12Ekonomické

Na Veľkonočný pondelok možno budú obchody na Slovensku aj v budúcnosti otvorené, a to od 14. hodiny popoludní.

Dodávatelia energií apelujú na

Dodávatelia energií apelujú na "nevyhadzovanie faktúr do koša"

17:31 20.01.2017Ekonomické

Uviedol to predseda ZDE Michal Hudec v súvislosti so stredajším (18. 1.) vyhlásením premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

NDS už spotrebovala toľko posypového materiálu ako inokedy za celú zimu

NDS už spotrebovala toľko posypového materiálu ako inokedy za celú zimu

13:28 20.01.2017Ekonomické

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) spotrebovala od začiatku zimnej služby už viac ako 23.000 ton chemického posypového materiálu.

TV program