• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 26.9.2017Meniny má Edita
21°Bratislava

Heger chce upraviť sankcionovanie v tendroch za nepredloženie dokladov

  • 9:51 14.09.2017
  • Bratislava
Heger chce upraviť sankcionovanie v tendroch za nepredloženie dokladov

Sankcionovanie za nepredloženie potrebných dokladov uchádzačov vo verejnom obstarávaní by sa malo upraviť.

Navrhuje to opozičný poslanec Eduard Heger (OĽaNO) k novele zákona o verejnom obstarávaní z dielne koaličných poslancov.

Poslanci odštartovali právnou normou, ktorá má upraviť nakupovanie potravín v školských jedálňach, ôsmy rokovací deň 19. schôdze parlamentu. Heger chce upraviť postihovanie uchádzačov pri verejnom obstarávaní. Upozornil na to, že v praxi sa často stáva, že uchádzač predloží jednotný európsky dokument a následne po vyzvaní verejným obstarávateľom nepredloží žiadne doklady na preukázanie splnenia podmienok účasti vo verejnom obstarávaní v určenej lehote, nie však kratšej ako päť pracovných dní od dňa doručenia žiadosti.

Verejný obstarávateľ a obstarávateľ je následne iba v pozícii štatistu, teda takéhoto uchádzača vylúči a v zmysle zákona požiada o predloženie dokladov ďalšieho v poradí. Máme za to, že nepredloženie dokladov v stanovenej lehote by malo byť správnym deliktom, za ktorý je možné uložiť pokutu od 1000 eur do 10.000 eur a zákaz činnosti vo verejnom obstarávaní na dobu troch rokov,“ uviedol v pléne Heger s tým, že takáto sankcia už v zákone existuje, a to v prípade predloženia nepravdivých alebo pozmenených informácií alebo dokladov. „Navrhovaným sankčným mechanizmom sa docieli, aby sa do verejného obstarávania nezapájali uchádzači len 'pro forma', ktorí vopred vedia, že nespĺňajú podmienky účasti,“ doplnil Heger.

Právnu normu do parlamentu predložila trojica poslancov Mosta-Híd Peter Antal, Béla Bugár a Gábor Gál, ktorou chcú docieliť zjednodušenie nákupu potravín pre školské jedálne. Zákonodarcovia chcú zvýšiť finančný limit na tzv. podlimitný nákup potravín pre zariadenia školského stravovania až na 200.000 eur, čím sa má znížiť administratívna záťaž pre školské jedálne.

Školské jedálne by tak po novom už neboli obmedzené kritériom najnižšej ceny, ale mohli by nakupovať čo najkvalitnejšie potraviny. Okrem toho chcú poslanci novelou zákona zatraktívniť dynamický nákupný systém, ktorý sám o sebe podľa nich predstavuje rýchlejšiu a flexibilnejšiu formu verejného obstarávania.

Novela má tiež umožniť v prípade podlimitných zákaziek využívanie takzvaného jednoobálkového systému, alebo zmeniť poradie vyhodnocovania dokumentov. Novela má znížiť aj povinnosť vyhodnocovať splnenie podmienok účasti len na prípad uchádzača, ktorý sa so svojou ponukou umiestnil na prvom mieste, namiesto súčasných prvých troch uchádzačov.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Orange bude mať odstávku. Pozrite si časy a miesta

Orange bude mať odstávku. Pozrite si časy a miesta

DNES - 17:31Domáce

Hlasové a dátové služby môžu byť nedostupné aj 60 minút.

Hurikány Maria a Lee mieria k Európe. Zasiahnu aj Slovensko?

Hurikány Maria a Lee mieria k Európe. Zasiahnu aj Slovensko?

DNES - 15:27Domáce

Na Európu sa rútia dva hurikány, ktoré sa aktuálne nachádzajú nad Atlantikom.

PRIESKUM: Najsilnejšou stranou zostáva Smer-SD, druhé miesto prekvapuje

PRIESKUM: Najsilnejšou stranou zostáva Smer-SD, druhé miesto prekvapuje

DNES - 11:27Domáce

Spoločnosť Median SK prichádza s najnovším prieskumom volebných preferencií.

SaS: Hrozbou pre spoločnosť je počet detí narodených do obrovskej chudoby

SaS: Hrozbou pre spoločnosť je počet detí narodených do obrovskej chudoby

DNES - 11:26Domáce

Hrozbou pre spoločnosť nie je počet narodených rómskych detí, ale počet detí, ktoré sa narodia do obrovskej chudoby. Tvrdí to predseda opozičnej SaS Richard Sulík a podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Dvadsaťjeden subjektov založilo Digitálnu koalíciu

Dvadsaťjeden subjektov založilo Digitálnu koalíciu

DNES - 11:00Domáce

Slovensko tak nadviazalo na celoeurópsku iniciatívu Digital Skills and Jobs Coalition.

TV program