• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.1.2018Meniny má Zora
Bratislava

Aká je pravda o užívaní liekov po záruke?

  • 22:17 13.09.2017
  • Svet
Aká je pravda o užívaní liekov po záruke?

Mnohí z nás si v domácej lekárničke uchovávajú lieky na chrípku, nádchu alebo lieky od bolesti pre prípad, že by sa mohla dostaviť niektorá z týchto nepríjemností. Čo sa však stane, ak užijeme starý liek?

Lekári vo všeobecnosti odporúčajú neužívať lieky, ktoré prekročili dátum minimálnej spotreby. Prečo by sme tak nemali robiť a čo sa stane, ak po starom lieku predsa len siahneme?

Spoločnosti predávajúce lieky vyžadujú, aby sa dátum minimálnej spotreby uvádzal na krabičke každého voľnopredajného lieku, ako aj lieku na predpis. Dátum minimálnej spotreby každého liečiva sa určuje pomocou testovania.

Predtým, ako sa liek predá, skladuje sa v uzákonených podmienkach, ktoré určujú teplotu skladovania a pravidelnú kontrolu účinnosti lieku. U väčšiny liekov sa uvádza expiračná doba šesť mesiacov až dva roky. Spoločnosti zvyčajne negarantujú bezpečnosť lieku po uplynutí tejto doby.

V júli sa však na svetlo sveta dostal výskum zameriavajúci sa na dátumy spotreby jednotlivých liečiv a ich účinok po presiahnutí tohto dátumu. Šokujúce výsledky výskumu priniesli odhalenie, že tisícky liekov sa každoročne vyhadzujú do koša napriek tomu, že sú stále účinné.

Bezpečnosť a účinnosť lieku po záruke by mohlo ohroziť niekoľko faktorov, ako podmienky skladovania alebo čas, ktorý ubehol, odkedy bol liek otvorený. Napriek tomu, že niektoré lieky prežijú aj tieto komplikácie, len ťažko sa dá určiť, ktoré to sú.

Gina Bellotieová je profesorkou farmakológie na Univerzite Thomasa Jeffersona vo Philadelphii. Pacientom, ktorí sa ocitnú v situácii, ktorá im urgentne nedovolí užiť iný liek ako expirovaný, aj napriek najnovším zisteniam odporúča radšej voliť možnosť vyčkať bolesť bez lieku. Podľa nej totiž staré lieky – obzvlášť pokiaľ sú v kvapalnej forme – môžu vyvolať rad nepríjemných vedľajších účinkov, ktoré môžu situáciu len skomplikovať.

Pokiaľ ste na pochybách, či staré balenie Paralenu, čo si doma odkladáte na horšie časy, je ešte stále účinné, vezmite ho do najbližšej lekárne, kde vám poradí skúsený lekárnik.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, popsci.com, propublica.org, Foto: Pexels
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toxická močovina je jednou z hlavných príčin demencie

Toxická močovina je jednou z hlavných príčin demencie

VČERA - 20:22Zdravie

Tento objav by mohol pomôcť k úspešnej liečbe demencie.

Rozprávanie zo sna: Prečo niektorí ľudia nadávajú počas spánku?

Rozprávanie zo sna: Prečo niektorí ľudia nadávajú počas spánku?

VČERA - 19:59Zdravie

Ľudia občas povedia zo sna veci, pre ktoré by sa cez deň červenali.

Lekári si mysleli, že má chrípku. Na kontrolu sa žena vrátila s desivým zranením

Lekári si mysleli, že má chrípku. Na kontrolu sa žena vrátila s desivým zranením

18:49 20.01.2018Zdravie

Spočiatku si lekári mysleli, že pacientka mala iba chrípku. Pri ďalšej kontrole sa však vrátila s obrovskou modrinou.

Týchto 10 vecí do kúpeľne rozhodne nepatrí!

Týchto 10 vecí do kúpeľne rozhodne nepatrí!

19:48 19.01.2018Zdravie

Nik z nás by s radosťou nezjedol zhnité jablko alebo plesnivý chlieb. Dátum minimálnej spotreby pri potravinách a liekoch pre nás zohráva dôležitú úlohu, no na niektoré veci v domácnosti ľahko zabúdame.

Muž sa rozhodol potlačiť kýchnutie. Toto sa mu stalo s krkom

Muž sa rozhodol potlačiť kýchnutie. Toto sa mu stalo s krkom

20:18 18.01.2018Zdravie

Nabudúce, keď vás v nose začne štekliť, kýchnutie radšej nepotláčajte. Mohli by ste dopadnúť tak, ako tento 34-ročný nešťastník.

TV program