• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 18.11.2017Meniny má Eugen
Bratislava

Aká je pravda o užívaní liekov po záruke?

  • 22:17 13.09.2017
  • Svet
Aká je pravda o užívaní liekov po záruke?

Mnohí z nás si v domácej lekárničke uchovávajú lieky na chrípku, nádchu alebo lieky od bolesti pre prípad, že by sa mohla dostaviť niektorá z týchto nepríjemností. Čo sa však stane, ak užijeme starý liek?

Lekári vo všeobecnosti odporúčajú neužívať lieky, ktoré prekročili dátum minimálnej spotreby. Prečo by sme tak nemali robiť a čo sa stane, ak po starom lieku predsa len siahneme?

Spoločnosti predávajúce lieky vyžadujú, aby sa dátum minimálnej spotreby uvádzal na krabičke každého voľnopredajného lieku, ako aj lieku na predpis. Dátum minimálnej spotreby každého liečiva sa určuje pomocou testovania.

Predtým, ako sa liek predá, skladuje sa v uzákonených podmienkach, ktoré určujú teplotu skladovania a pravidelnú kontrolu účinnosti lieku. U väčšiny liekov sa uvádza expiračná doba šesť mesiacov až dva roky. Spoločnosti zvyčajne negarantujú bezpečnosť lieku po uplynutí tejto doby.

V júli sa však na svetlo sveta dostal výskum zameriavajúci sa na dátumy spotreby jednotlivých liečiv a ich účinok po presiahnutí tohto dátumu. Šokujúce výsledky výskumu priniesli odhalenie, že tisícky liekov sa každoročne vyhadzujú do koša napriek tomu, že sú stále účinné.

Bezpečnosť a účinnosť lieku po záruke by mohlo ohroziť niekoľko faktorov, ako podmienky skladovania alebo čas, ktorý ubehol, odkedy bol liek otvorený. Napriek tomu, že niektoré lieky prežijú aj tieto komplikácie, len ťažko sa dá určiť, ktoré to sú.

Gina Bellotieová je profesorkou farmakológie na Univerzite Thomasa Jeffersona vo Philadelphii. Pacientom, ktorí sa ocitnú v situácii, ktorá im urgentne nedovolí užiť iný liek ako expirovaný, aj napriek najnovším zisteniam odporúča radšej voliť možnosť vyčkať bolesť bez lieku. Podľa nej totiž staré lieky – obzvlášť pokiaľ sú v kvapalnej forme – môžu vyvolať rad nepríjemných vedľajších účinkov, ktoré môžu situáciu len skomplikovať.

Pokiaľ ste na pochybách, či staré balenie Paralenu, čo si doma odkladáte na horšie časy, je ešte stále účinné, vezmite ho do najbližšej lekárne, kde vám poradí skúsený lekárnik.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, popsci.com, propublica.org, Foto: Pexels
Najnovšie v kategóriiViac článkov
7 extrémne nebezpečných potravín, ktoré jedávate aj vy

7 extrémne nebezpečných potravín, ktoré jedávate aj vy

VČERA - 20:54Zdravie

Nie všetky potraviny sú také nevinné, ako sa tvária. Ľudia to však o nich nevedia a niektoré z nich konzumujú bežne.

Čo sa stane, keď prehltnete jadierka z jablka?

Čo sa stane, keď prehltnete jadierka z jablka?

VČERA - 19:41Zdravie

Jadierka z jabĺk vám môžu uškodiť. Je to pravda alebo mýtus?

Toto je čas, kedy je čokoláda pre telo najviac prospešná

Toto je čas, kedy je čokoláda pre telo najviac prospešná

19:30 16.11.2017Zdravie

Pozitívne účinky čokolády dokážete najlepšie vyťažiť, keď ju budete jesť počas správnej doby.

Pamätáte sa na tohto chlapca? Jeho trápenie sa podarilo odstrániť

Pamätáte sa na tohto chlapca? Jeho trápenie sa podarilo odstrániť

18:58 12.11.2017Zdravie

Chlapec, ktorý v dôsledku nezvyčajného kožného ochorenia takmer umrel, sa vďaka experimentálnej liečbe môže tešiť na nový život.

Pre používateľky vnútromaternicovej antikoncepcie máme dobré správy!

Pre používateľky vnútromaternicovej antikoncepcie máme dobré správy!

18:23 12.11.2017Zdravie

Najnovší vedecký výskum sa pozrel na 16 nezávislých štúdií, a jeho výsledky potešia všetky používateľky vnútromaternicového antikoncepčného telieska (IUD).

TV program