• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 26.5.2018Meniny má Dušan
15°Bratislava

Aká je pravda o užívaní liekov po záruke?

  • 22:17 13.09.2017
  • Svet
Aká je pravda o užívaní liekov po záruke?

Mnohí z nás si v domácej lekárničke uchovávajú lieky na chrípku, nádchu alebo lieky od bolesti pre prípad, že by sa mohla dostaviť niektorá z týchto nepríjemností. Čo sa však stane, ak užijeme starý liek?

Lekári vo všeobecnosti odporúčajú neužívať lieky, ktoré prekročili dátum minimálnej spotreby. Prečo by sme tak nemali robiť a čo sa stane, ak po starom lieku predsa len siahneme?

Spoločnosti predávajúce lieky vyžadujú, aby sa dátum minimálnej spotreby uvádzal na krabičke každého voľnopredajného lieku, ako aj lieku na predpis. Dátum minimálnej spotreby každého liečiva sa určuje pomocou testovania.

Predtým, ako sa liek predá, skladuje sa v uzákonených podmienkach, ktoré určujú teplotu skladovania a pravidelnú kontrolu účinnosti lieku. U väčšiny liekov sa uvádza expiračná doba šesť mesiacov až dva roky. Spoločnosti zvyčajne negarantujú bezpečnosť lieku po uplynutí tejto doby.

V júli sa však na svetlo sveta dostal výskum zameriavajúci sa na dátumy spotreby jednotlivých liečiv a ich účinok po presiahnutí tohto dátumu. Šokujúce výsledky výskumu priniesli odhalenie, že tisícky liekov sa každoročne vyhadzujú do koša napriek tomu, že sú stále účinné.

Bezpečnosť a účinnosť lieku po záruke by mohlo ohroziť niekoľko faktorov, ako podmienky skladovania alebo čas, ktorý ubehol, odkedy bol liek otvorený. Napriek tomu, že niektoré lieky prežijú aj tieto komplikácie, len ťažko sa dá určiť, ktoré to sú.

Gina Bellotieová je profesorkou farmakológie na Univerzite Thomasa Jeffersona vo Philadelphii. Pacientom, ktorí sa ocitnú v situácii, ktorá im urgentne nedovolí užiť iný liek ako expirovaný, aj napriek najnovším zisteniam odporúča radšej voliť možnosť vyčkať bolesť bez lieku. Podľa nej totiž staré lieky – obzvlášť pokiaľ sú v kvapalnej forme – môžu vyvolať rad nepríjemných vedľajších účinkov, ktoré môžu situáciu len skomplikovať.

Pokiaľ ste na pochybách, či staré balenie Paralenu, čo si doma odkladáte na horšie časy, je ešte stále účinné, vezmite ho do najbližšej lekárne, kde vám poradí skúsený lekárnik.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, popsci.com, propublica.org, Foto: Pexels
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nočné mory a ich vplyv na naše zdravie

Nočné mory a ich vplyv na naše zdravie

VČERA - 20:23Zdravie

Každý zlý sen má svoje vedecké vysvetlenie. Niekedy nám nočné mory komplikujú život natoľko, že sa necítime zle len počas noci, ale aj cez deň.

Ak takto strávite víkend, znížite si riziko predčasnej smrti

Ak takto strávite víkend, znížite si riziko predčasnej smrti

VČERA - 19:32Zdravie

Podľa novej štúdie dokážete cez víkend kompenzovať nedostatky z pracovného týždňa.

Tieto práce spôsobujú duševné ochorenia

Tieto práce spôsobujú duševné ochorenia

19:40 24.05.2018Zdravie

Pracovný tlak vo veku 45 rokov predpovedal problémy duševného zdravia o päť rokov neskôr.

Vedci prišli na to, čo spôsobuje najčastejší druh rakoviny u detí. Takto tomu zabránite

Vedci prišli na to, čo spôsobuje najčastejší druh rakoviny u detí. Takto tomu zabránite

19:21 24.05.2018Zdravie

Tento druh rakoviny sa u malých detí v posledných rokoch značne rozšíril. Vedci odhalili príčinu jeho vzniku a spôsob, ako mu zabrániť.

Stačí, keď denne zjete túto maličkosť, a riziko predčasnej smrti rapídne klesne

Stačí, keď denne zjete túto maličkosť, a riziko predčasnej smrti rapídne klesne

19:54 23.05.2018Zdravie

Hodí sa na raňajky, obed aj večeru. Dajte si však pozor na to, čo zvolíte ako prílohu.

TV program