• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 18.3.2018Meniny má Eduard
-3°Bratislava

Tripartita bude rokovať o zmene zvyšovania dôchodkov

  • 11:43 12.08.2017
  • Bratislava
Tripartita bude rokovať o zmene zvyšovania dôchodkov

Dôchodky na Slovensku sa od budúceho roka budú zvyšovať o tzv. dôchodcovskú infláciu. Počíta s tým novela zákona o sociálnom poistení z dielne rezortu práce.

V pondelok (14.8.) sa novelou bude zaoberať aj Hospodárska a sociálna rada.

Ministerstvo práce navrhuje upraviť model zvyšovania dôchodkových dávok na individuálne zvyšovanie dôchodkov o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov. V prípade, že by bola suma zvýšenia dôchodku určená na základe dôchodcovskej inflácie nižšia ako pevná suma určená ako 2 % z priemernej výšky príslušného druhu dôchodku k 30. júnu tohto roka, dôchodok sa má zvýšiť o pevnú sumu. Minimálna valorizácia dôchodkov o pevnú sumu sa má však na Slovensku uplatňovať len najbližšie štyri roky. „Účelom ustanovenia takto definovanej minimálnej miery valorizácie dôchodkov je garantovať istú minimálnu sumu zvýšenia dôchodku, ktorá by bola akceptovateľná dôchodcovskou verejnosťou. V súvislosti s uvedeným sa navrhuje aj minimálna valorizácia úrazovej renty,“ skonštatoval rezort práce v predkladacej správe k novele zákona.

Od začiatku tohto roka si pritom dôchodcovia prilepšili, keď im vzrástol dôchodok o pevnú sumu 8,20 eura. Predčasným starobným penzistom sa od začiatku roka zvýšili dôchodky o 7,90 eura mesačne. Invalidný dôchodok priznaný pre pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % išiel od začiatku roka 2017 nahor o 7,10 eura, v prípade sumy jednej polovice predstavoval nárast 2,60 eura. O 4 eurá sa zvýšil invalidný dôchodok priznaný pri poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 % a pri sume jednej polovice tohto dôchodku o 1,70 eura. Vzrástol aj vdovský a vdovecký dôchodok, a to o 5,30 eura, ako aj sirotský dôchodok o 2,60 eura.

Novela zákona však okrem zvyšovania dôchodkov upravuje aj ďalšie oblasti. Zrušiť sa majú napríklad aj ustanovenia, na základe ktorých mali byť zamestnávatelia v systéme úrazového poistenia rozdelení do nebezpečnostných tried s rozdielnou výškou poistného a zavádza sa jednotná sadzba pre všetkých zamestnávateľov bez uplatňovania bonusov a malusov.

Zmierniť sa majú aj podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti predĺžením doby, počas ktorej musí žiadateľ splniť podmienku doby poistenia. Namiesto troch rokov sa bude posudzovať splnenie dvojročnej doby poistenia počas posledných štyroch rokov a táto podmienka platí pre všetkých uchádzačov o zamestnanie.

Novela zákona prešla medzirezortným pripomienkovým konaním. Vznesených bolo 81 pripomienok, z toho 11 bolo zásadných.

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR žiada napríklad stanovenie minimálnej úrovne valorizácie dôchodkov v zákone bez časového obmedzenia, ako aj predĺženie poskytovania dávky v nezamestnanosti pre skupinu zamestnancov vo vyššom a preddôchodkovom veku.

Ministerstvo financií (MF) SR zase žiadalo ustanoviť alternatívnu minimálnu valorizáciu vo výške 2 % z každého individuálneho dôchodku namiesto valorizácie minimálnou pevnou sumou počítanou z priemerného dôchodku. Rezort práce však upozornil, že minimálna valorizácia sa bude uplatňovať len 4 roky a rozpor bol odstránený. MF SR navrhovalo aj znížiť percento tvorby správneho fondu Sociálnej poisťovne, a to z 2,4 % na 1,8 % keďže neustále rastú príjmy z poistného od ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Rezort práce však tejto zmene nie je naklonený. „V budúcnosti môže nastať potreba zásadnej investície zo strany SP, ktorá by si vyžiadala opätovnú zmenu zákona na zvýšenie hornej hranice tvorby správneho fondu,“ uviedlo ministerstvo s tým, že MF SR má svojho zástupcu v dozornej rade poisťovne a môže dohliadať na jej hospodárenie. „Ak by sa malo uvedené riešiť, mala by sa riešiť aj otázka zrušenia povinného každoročného presunu prebytkov Správneho fondu do Rezervného fondu solidarity,“ skonštatoval rezort práce. Zároveň upozornil na to, že táto povinnosť pritom do zákona pribudla od roku 2013 na základe zásadnej pripomienky MF SR.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nedostatok ľudí núti české firmy brať kohokoľvek

Nedostatok ľudí núti české firmy brať kohokoľvek

VČERA - 17:16Ekonomické

Nedostatok zamestnancov v Česku spôsobuje, že tamojšie firmy musia brať kohokoľvek, a tento stav už začínajú nepríjemne pociťovať zákazníci v obchodoch.

Firmy D. Rodu, A. Vadalu získali od štátu 68 mil. eur

Firmy D. Rodu, A. Vadalu získali od štátu 68 mil. eur

VČERA - 12:53Ekonomické

Firmy talianskych podnikateľov, ktoré sú podozrivé z napojenia na mafiánsku skupinou 'Ndrangheta, získali od roku 2004 od štátu poľnohospodárske dotácie za takmer 68 miliónov eur.

EÚ chce od Googlu a ďalších digitálnych koncernov vyberať daň z tržieb

EÚ chce od Googlu a ďalších digitálnych koncernov vyberať daň z tržieb

17:03 16.03.2018Ekonomické

Veľké spoločnosti z oblasti digitálnych technológií s významnými príjmami v Európskej únii (EÚ), ako sú Google a Facebook, by mohli čeliť dani vo výške 3 % z ich obratu.

Agrorezort a PPA ukončili informačné embargo týkajúce sa talianskych firiem

Agrorezort a PPA ukončili informačné embargo týkajúce sa talianskych firiem

16:21 16.03.2018Ekonomické

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) zrušili embargo súvisiace s talianskymi firmami na východe Slovenska.

Poznáme novú najsympatickejšiu osobnosť slovenskej politiky a spoločnosti

Poznáme novú najsympatickejšiu osobnosť slovenskej politiky a spoločnosti

10:13 16.03.2018Ekonomické

Tretí ročník ankety zorganizovalo Neformálne ekonomické fórum Hospodársky klub, založené v roku 1993.

TV program