• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 28.3.2024Meniny má Soňa
16°Bratislava

Uplynulo 69 rokov odkedy prehralo nielen životné prostredie

  • 15:06 21.02.2017
  • Bratislava
Uplynulo 69 rokov odkedy prehralo nielen životné prostredie

Víťazný február 1948 predstavoval veľkú prehru aj pre životné prostredie na Slovensku. Bývalý režim podriadil „plneniu plánu na viac ako 100 percent“ všetko. A jednou z obetí budovania komunizmu je tak aj naša príroda.

Je 28 rokov od pádu socializmu. A v životnom prostredí pred sebou stále tlačíme dedičstvo,“ vyhlásil minister životného prostredia László Sólymos.

Masívne budovanie priemyslu, nezodpovedné zaobchádzanie so škodlivým odpadom, ale aj neinformovanosť o zlých pracovných podmienkach boli obrovskou záťažou pre životné prostredie a zdravie obyvateľstva. Nechýbali prípady, keď sa obyvateľstvo o nebezpečných haváriách vôbec nedozvedelo.

Najznámejší príklad priniesol rok 1986. V dôsledku zamlčiavania informácií o havárii v Černobyle boli postihnutí tak odporcovia vtedajšieho režimu, ako aj jeho podporovatelia,“ pridáva sa František Neupauer, riaditeľ sekcie vedeckého výskumu Ústavu pamäti národa.

Na druhej strane éra socializmu dokázala, že ani ekonomika postavená na absolútnej bezohľadnosti k životnému prostrediu automaticky nemusí byť úspešná. Práve to možno pokladať za jeden zo silných argumentov k prechodu na zelené obehové hospodárstvo. Na systém, kedy ekonomický rast nejde na úkor životného prostredia, ale naopak, idú ruka v ruke.

No ani úsilie, aby sme sa environmentálnym záťažiam v budúcnosti vyhli, neznamená, že dedičstvo minulosti netreba riešiť. Ministerstvo životného prostredia aktuálne pracuje na riešení desiatok záťaží z doby budovania socializmu či éry krátko po roku 1989. K tým s vysokou prioritou patria napríklad bývalá skládka Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni, bývalý areál Calexu v Zlatých Moravciach, skládka priemyselného odpadu v Dolnom Kubíne (Široká), odkaliská v obci Poproč – Petrova dolina, ale aj základne po bývalej Sovietskej armáde na Sliači a rôzne rušňové depá.

Koncom minulého roka rezort životného prostredia prevzal zodpovednosť aj za odstránenie ďalších skládok priemyselných odpadov, a to konkrétne v Ružinove – lokalita Čierny les, v Myjave – skládka galvanických kalov Holičov vrch a v Komárne – lokalita Harčáš. Sanovať sa budú tiež gudrónové jamy v obci Predajná na Horehroní. V súčasnosti je v Informačnom systéme environmentálnych záťaží evidovaných 2023 lokalít, z toho potvrdené sú takmer tri stovky. Na ich riešenie je do roku 2021 potrebných 210 miliónov eur. Slovensko môže na tento účel čerpať eurofondy vo výške 180 miliónov eur.

TASR informoval hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák.

Zdroj: info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pellegrini: Mimoriadne rokovanie NR SR k odstrelu medveďov zatiaľ nebude

Pellegrini: Mimoriadne rokovanie NR SR k odstrelu medveďov zatiaľ nebude

DNES - 11:53Domáce

Mimoriadne rokovanie Národnej rady SR pre návrh ústavného zákona o ochrane pred útokmi chráneného živočícha zatiaľ nebude.

V Múzeu kysuckej dediny predstavia veľkonočné zvyky a tradície

V Múzeu kysuckej dediny predstavia veľkonočné zvyky a tradície

DNES - 11:17Domáce

Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici-Vychylovke pripravilo výstavu Veľká noc ide.

Muž sa vyhrážal žene, že ju zapáli aj s celým bytom

Muž sa vyhrážal žene, že ju zapáli aj s celým bytom

DNES - 10:12Domáce

Muž vykrikoval, že zapáli celý byt a od ženy žiadal peniaze.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru

DNES - 8:41Domáce

Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa, do Svätého týždňa.