• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.2.2017Meniny má Frederik(a)
Bratislava

DEFINITÍVNE: Rezort dopravy sa s RegioJetom nedohodol, dopravca odchádza z trasy do Košíc

  • 17:30 11.01.2017
  • Bratislava
DEFINITÍVNE: Rezort dopravy sa s RegioJetom nedohodol, dopravca odchádza z trasy do Košíc

Ministerstvo dopravy sa so súkromným dopravcom RegioJet na dnešnom rokovaní nedohodlo

Spoločnosť tak stiahne od 31. januára 2017 svoje vlaky z trasy Bratislava - Košice.

Urobíme všetko pre to, aby cestujúca verejnosť nepocítila túto zmenu a na hlavnej železničnej trati bol dostatok miesta pre všetkých, ktorí chcú vlakom cestovať,“ reagoval v dnešnom stanovisku minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd). Keďže požiadavka RegioJetu dotovať „žlté vlaky“ by znamenala ďalšie zaťaženie rozpočtu rezortu dopravy, minister tento návrh súkromného prepravcu neakceptoval.

Napriek tomu, že je nám to ľúto, z trate odchádzame,“ konštatoval pre TASR hovorca spoločnosti RegioJet Aleš Ondrůj. Pokiaľ totiž existuje cestovné zadarmo len v štátom dotovaných rýchlikoch, nie je podľa neho možné, aby na tejto trase fungovali komerční dopravcovia.

Od ministerstva sme však počuli, že RegioJet je dôležitou súčasťou dopravného systému na Slovensku,“ dodal hovorca. Na ostatných tratiach tak bude spoločnosť naďalej štandardne fungovať. Po ukončení prevádzky na trase Bratislava - Košice chce pritom ešte posilniť linku Košice - Praha.

Rozhodnutie prestať vypravovať vlaky na trase medzi Bratislavou a Košicami RegioJet oznámil začiatkom minulého týždňa. Ako dôvod uviedol opätovné zavedenie štátnych InterCity vlakov na túto trať. Súčasne s cestovným zadarmo v dotovaných rýchlikoch totiž nie je podľa dopravcu na trhu dostatok platiacich cestujúcich na to, aby sa vedeli komerčne nedotované vlaky vo vnútroštátnej doprave na Slovensku uživiť.

Situáciu podľa dopravcu mohla vyriešiť iba zmena systému úhrady cestovného zadarmo tak, aby aj komerčné vlaky mali možnosť osloviť cestujúcich zadarmo. A teda, že by štát komerčným dopravcom preplácal polovicu z toho, čo hradí na kompenzáciu cestovného zadarmo v dotovaných rýchlikoch. Zvyšok bol RegioJet ochotný zaplatiť z vlastného.

Rezort dopravy zároveň doplnil, že štátna Železničná spoločnosť Slovensko ministra ubezpečila, že je pripravená posilniť prepravné kapacity na uvoľnených tratiach tak, aby cestujúci nepociťovali odchod súkromného prepravcu. Predstavitelia RegioJetu zároveň podľa šéfa rezortu dopravy sľúbili, že nebudú blokovať trate a umožnia štátnemu dopravcovi zabezpečiť vlakovú dopravu na tejto trati.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, zdroj: TASR, Foto: wikimedia.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Až 51 % Slovákov spláca nejaký úver

Až 51 % Slovákov spláca nejaký úver

DNES - 13:05Ekonomické

Vziať si úver v tomto roku plánuje 12 % Slovákov. Účelom úveru je najmä zaobstaranie bývania (42 %), vybavenie bytu (25 %) alebo nákup vozidla (24 %).

V Dubaji začnú skúšať drony ako osobné taxíky

V Dubaji začnú skúšať drony ako osobné taxíky

DNES - 7:56Ekonomické

Už v júli tohto roku plánujú začať v emiráte Dubaj skúšobnú prevádzku jednomiestnych dronov ako taxíkov. Lietajúce teleso nepotrebuje pilota.

Premiér prisľúbil finančnú pomoc vlády na rekonštrukciu mosta Ružín

Premiér prisľúbil finančnú pomoc vlády na rekonštrukciu mosta Ružín

VČERA - 17:19Ekonomické

Finančnú pomoc vlády pri rekonštrukcii mosta nad vodnou nádržou Ružín prisľúbil dnes počas pracovného výjazdu v Košiciach premiér Robert Fico.

Platobná disciplína odberateľov elektriny sa zhoršila

Platobná disciplína odberateľov elektriny sa zhoršila

VČERA - 15:10Ekonomické

Uviedol to predseda Združenia dodávateľov energií (ZDE) Michal Hudec.

SPPK víta iniciatívu premiéra.Fica riešiť kvalitu potravín s krajinami V4

SPPK víta iniciatívu premiéra.Fica riešiť kvalitu potravín s krajinami V4

VČERA - 14:23Ekonomické

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta iniciatívu predsedu vlády SR Roberta Fica.

TV program