• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 27.3.2017Meniny má Alena
Bratislava

DEFINITÍVNE: Rezort dopravy sa s RegioJetom nedohodol, dopravca odchádza z trasy do Košíc

  • 17:30 11.01.2017
  • Bratislava
DEFINITÍVNE: Rezort dopravy sa s RegioJetom nedohodol, dopravca odchádza z trasy do Košíc

Ministerstvo dopravy sa so súkromným dopravcom RegioJet na dnešnom rokovaní nedohodlo

Spoločnosť tak stiahne od 31. januára 2017 svoje vlaky z trasy Bratislava - Košice.

Urobíme všetko pre to, aby cestujúca verejnosť nepocítila túto zmenu a na hlavnej železničnej trati bol dostatok miesta pre všetkých, ktorí chcú vlakom cestovať,“ reagoval v dnešnom stanovisku minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd). Keďže požiadavka RegioJetu dotovať „žlté vlaky“ by znamenala ďalšie zaťaženie rozpočtu rezortu dopravy, minister tento návrh súkromného prepravcu neakceptoval.

Napriek tomu, že je nám to ľúto, z trate odchádzame,“ konštatoval pre TASR hovorca spoločnosti RegioJet Aleš Ondrůj. Pokiaľ totiž existuje cestovné zadarmo len v štátom dotovaných rýchlikoch, nie je podľa neho možné, aby na tejto trase fungovali komerční dopravcovia.

Od ministerstva sme však počuli, že RegioJet je dôležitou súčasťou dopravného systému na Slovensku,“ dodal hovorca. Na ostatných tratiach tak bude spoločnosť naďalej štandardne fungovať. Po ukončení prevádzky na trase Bratislava - Košice chce pritom ešte posilniť linku Košice - Praha.

Rozhodnutie prestať vypravovať vlaky na trase medzi Bratislavou a Košicami RegioJet oznámil začiatkom minulého týždňa. Ako dôvod uviedol opätovné zavedenie štátnych InterCity vlakov na túto trať. Súčasne s cestovným zadarmo v dotovaných rýchlikoch totiž nie je podľa dopravcu na trhu dostatok platiacich cestujúcich na to, aby sa vedeli komerčne nedotované vlaky vo vnútroštátnej doprave na Slovensku uživiť.

Situáciu podľa dopravcu mohla vyriešiť iba zmena systému úhrady cestovného zadarmo tak, aby aj komerčné vlaky mali možnosť osloviť cestujúcich zadarmo. A teda, že by štát komerčným dopravcom preplácal polovicu z toho, čo hradí na kompenzáciu cestovného zadarmo v dotovaných rýchlikoch. Zvyšok bol RegioJet ochotný zaplatiť z vlastného.

Rezort dopravy zároveň doplnil, že štátna Železničná spoločnosť Slovensko ministra ubezpečila, že je pripravená posilniť prepravné kapacity na uvoľnených tratiach tak, aby cestujúci nepociťovali odchod súkromného prepravcu. Predstavitelia RegioJetu zároveň podľa šéfa rezortu dopravy sľúbili, že nebudú blokovať trate a umožnia štátnemu dopravcovi zabezpečiť vlakovú dopravu na tejto trati.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, zdroj: TASR, Foto: wikimedia.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Soros a ďalší boháči žiadajú o zvýšenie svojich daní

Soros a ďalší boháči žiadajú o zvýšenie svojich daní

VČERA - 18:44Ekonomické

Investorská hviezda George Soros a ďalší americkí superboháči v liste adresovanom guvernérovi štátu New York Andrewovi Cuomovi požiadali, aby sa im zvýšili dane.

Európska komisia zakáže postreky na poľné porasty, aby ochránila včely

Európska komisia zakáže postreky na poľné porasty, aby ochránila včely

VČERA - 16:56Ekonomické

Európska komisia (EK) sa rozhodla zvýšiť ochranu včiel, pretože ich počet už niekoľko rokov sústavne a nebezpečne klesá.

Daňové priznanie nemusia podať tí, ktorých príjem nepresiahol 1901,67 eura

Daňové priznanie nemusia podať tí, ktorých príjem nepresiahol 1901,67 eura

VČERA - 11:13Ekonomické

Daňové priznanie za rok 2016 treba podať do konca marca. Nemusia tak urobiť tí, ktorých zdaniteľný príjem nepresiahol 1901,67 eura.

SaS chce oddeliť Regulačnú radu od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

SaS chce oddeliť Regulačnú radu od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

15:25 24.03.2017Ekonomické

Oddeliť Regulačnú radu od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a spraviť obidva tieto orgány nezávislými – to sú niektoré zo zmien, ktoré by chcela do praxe presadiť dvojica poslancov strany SaS Galek a Kiššová.

ČNB dáva denne na intervencie proti posilneniu koruny 30 miliárd Kč

ČNB dáva denne na intervencie proti posilneniu koruny 30 miliárd Kč

15:15 24.03.2017Ekonomické

Nápor špekulantov na českú korunu je obrovský. Česká národná banka (ČNB) dáva aktuálne na obranu pred posilnením koruny 30 miliárd Kč (1,11 miliardy eur) denne. Záujem o české štátne dlhopisy, naopak, klesá.

Plamienok