• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 23.4.2024Meniny má Vojtech
Bratislava

Video: USA vypustili "revolučný" meteorologický satelit

  • 6:15 20.11.2016
  • Washington
Video: USA vypustili "revolučný" meteorologický satelit

Nový, revolučný meteorologický satelit vypustili v sobotu na obežnú dráhu Zeme Spojené štáty. Z floridského Mysu Canaveral ho vyniesla raketa Atlas V, informovala tlačová agentúra DPA.

Satelit nazývaný GOES-R bude schopný vidieť hurikány a blizardy so štyrikrát lepším rozlíšením a navyše päťkrát rýchlejšie než súčasné americké satelity. Celú západnú hemisféru bude schopný preskenovať za iba päť minút, kým doteraz to trvalo 26 minút. Na Zem pošle vo svojich prvých šiestich mesiacoch fungovania viac dát než všetky doterajšie satelity na predpovedanie počasia spolu.

Na jeho vývoji spolupracovali Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) a spoločnosti Lockheed Martin a Harris.

"GOES-R je pre nás kľúčovým míľnikom," povedal pre denník USA Today Stephen Volz, riaditeľ sekcie NOAA pre satelity a informačné služby. Dodal, že satelit je prvým z budúcej generácie satelitov na predpovedanie počasia.

GOES-R je prvým z budúcej generácie satelitov na predpovedanie počasia, ktoré budú vypustené.

"GOES-R výrazne posunie monitorovanie. Je to obrovský skok od technológií 90. rokov do 21. storočia," povedal Eric Webster zo spoločnosti Harris, ktorá kameru vyvinula.

Satelit má veľkosť autobusu a počasie na Zemi bude sledovať z výšky vyše 35.000 kilometrov. Bude v geosynchrónnom orbite, čiže bude sa pohybovať rýchlosťou Zeme, čo mu umožní byť stále nad jedným miestom - americkým kontinentom, presne nad rovníkom.

Súčasťou satelitu je okrem iného kamera schopná zachytiť extrémne detailné zábery. Bude napríklad schopná nazrieť do steny oka hurikánu, čo umožní meteorológom predpovedať intenzitu hurikánu.

Ďalšie prístroje na satelite budú sledovať napríklad slnečné žiarenie a erupcie na Slnku a magnetické pole Zeme. Satelit pomôže leteckej aj námornej doprave a uľahčí aj dlhodobé predpovede, vrátane sezónnych predpovedí. Meteorológovia by tiež mali byť schopní lepšie predpovedať obdobia sucha. Vedcom tiež satelit pomôže lepšie pochopiť vzťahy medzi zemou, oceánmi, atmosférou a klímou.

Program GOES (Geostationary Operational Environmental Satellite) bude mať okrem GOES-R do roku 2036 ďalšie tri satelity. Hodnota programu je 11 miliárd dolárov a jeho súčasťou sú aj moderné zariadenia na Zemi schopné prijímať vysoký objem dát z nových satelitov.

Pripojí sa k medzinárodnej sieti satelitov, údaje z ktorých si voľne vymieňa takmer 200 krajín.

Zdroj: TASR, Foto: Youtube
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

14:27 10.04.2024Veda

Štrkáče na kalifornskom ostrove Santa Catalina sú menšie, ale ostrejšie ako príslušníci rovnakého druhu obývajúce pevninu.

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

12:20 27.03.2024Veda

Cikády napriek svojej malej veľkosti nevylučujú moč vo forme kvapiek, ale prúdom, uvádza štúdia publikovaná v odbornom žurnále PNAS.

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

18:32 15.03.2024Veda

Tento úkaz môžete vidieť len raz za približne sedemdesiat rokov.

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

19:37 03.03.2024Veda

Vedci porovnali výkon umelej inteligencie v štandardizovaných testoch tvorivého potenciálu v porovnaní s ľuďmi.

Chromozóm Y postupne mizne. Čo sa stane s mužmi?

Chromozóm Y postupne mizne. Čo sa stane s mužmi?

21:14 29.02.2024Veda

Chromozóm Y je pre ľudskú rasu životne dôležitý. Vedci uviedli, ako sa môže vyvíjať ľudstvo bez tohto chromozómu.