• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 21.9.2018Meniny má Matúš
15°Bratislava

Instantné polievky: Toto robia s našim zdravím

  • 20:11 13.06.2016
  • Bratislava
Instantné polievky: Toto robia s našim zdravím

Každý občas siahne po instantnej polievke, ak nemá čas variť iné jedlo. Ak je ale toto jedlo bežnou súčasťou vašej stravy, riskujete poriadne zdravotné nepríjemnosti!

Väčšina ľudí si myslí, že instantné polievky nie sú práve zdravé jedlo, no nie sú ani nijak zvlášť škodlivé. Skutočnosť je ale iná. Prečítajte si, ako vlastne na naše zdravie tieto rýchle polievky vplývajú.

Obsahujú škodlivé konzervanty

Butylhydroxyanizol (BHA) a t-butylhydrochinón (TBHQ)sú hlavné konzervanty, ktoré táto strava, najmä populárne „vifonky“, obsahujú. Tieto látky až strojnásobujú minimálnu trvanlivosť polievok, no pri ich dlhodobom a masívnom konzumovaní môžu pôsobiť ako potenciálne karcinogénne látky. Konkrétne môžu narušiť fungovanie endokrinného systému, ktorý je zodpovedný za výrobu a reguláciu hormónov.

Zle sa trávia

Žalúdok musí poriadne pracovať, aby spracoval instantné polievky. V tráviacom trakte zostávajú viac ako 32 hodín. To znamená, že v organizme zostanú o to dlhšie aj všetky škodlivé látky a budú môcť pôsobiť.

Zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení

Konkrétne sa podieľajú na vzniku „metabolického syndrómu“, ktorý u danej osoby zvyšuje nielen riziko vzniku srdcových chorôb, ale aj mŕtvice a cukrovky. Syndróm spôsobuje vysoký krvný tlak, vysoké hladiny cholesterolu, cukru v krvi a tiež tuku v oblasti pása. Práve ľudia, ktorí pravidelne konzumujú aj instantné polievky, majú zvýšený výskyt metabolického syndrómu.

Čítajte: Rýchla instantná strava. Toto vám spôsobí v žalúdku!

Majú vysoký obsah saturovaných tukov

Nadmerná konzumácia všetkých tukov zvyšuje riziko vzniku obezity, no nasýtené tuky sú zvlášť škodlivé. Najviac sa podieľajú na zvyšovaní LDL cholesterolu, či priamo vplýva na cievy a srdce. Vyšší obsah nasýtených tukov je hlavne v polievkach, u ktorých sa rezance ešte pred balením smažili v palmovom oleji alebo masti. Pred kúpou by ste si tieto informácie mali preštudovať.

Obsahujú priveľa soli

Tento fakt zrejme nebude žiadna novinka pre tých, ktorí už tieto polievky skúsili. Soľ je jeden z prvkov, ktoré polievkam dodávajú takú výraznú chuť. Lenže na bežného človeka číha skrytý sodík v mnohých ďalších výrobkoch a tak môžete mať z konzumácie takejto stravy čoskoro problémy s vysokým krvným tlakom.

Môže sa v nich nachádzať glutaman sodný

Naplatí to pre všetky značky, no najmä pri výrobkoch z čínskej, japonskej a kórejskej kuchyne sa môže glutaman vyskytnúť v malých pribalených vreckách, ktoré majú zlepšiť a zvýrazniť chuť polievky.

Rezance sú vyrobené z rafinovanej múky

Skutočné nutričné hodnoty sú z rafinovanej múky odstránené. Zostávajú iba sacharidy vo forme škrobu. Tie pri nadmernej konzumácii dokážu zvýšiť hladinu cukru v krvi, čím sa celkovo zvyšuje riziko rozvinutia cukrovky.

Pozrite si: Ako si pripraviť instantnú polievku chutnejšie a zdravšie

Samozrejme, pri občasnej konzumácii týchto polievok vám žiadne závažné zdravotné komplikácie nehrozia. Snažte sa ale ich spotrebu znížiť skutočne na minimum. Spolu s ostatnou nezdravou stravou, ktorú bežne prijímame, nášmu telu dávame iba zbytočne zabrať.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, nutrition-and-you.com, top10homeremedies.com, Foto: shutterstock.co
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trpí vaše dieťa poruchou sústredenia? Odhalí ju týchto 14 nezvyčajných príznakov

Trpí vaše dieťa poruchou sústredenia? Odhalí ju týchto 14 nezvyčajných príznakov

VČERA - 20:43Zdravie

Porucha sústredenia s hyperaktivitou sa u dievčat a chlapcov prejavuje rôznymi spôsobmi. Týchto 14 najčastejších prejavov vám pomôže zistiť, či ňou trpí aj vaše dieťa.

Psychóza sa týka každého 100. z nás. Poznáte jej príznaky?

Psychóza sa týka každého 100. z nás. Poznáte jej príznaky?

VČERA - 19:14Zdravie

Psychóza postihuje jedného zo sto ľudí už v mladom veku. Len málokto však dokáže rozoznať jej príznaky, ktoré netreba podceňovať.

Foto: Ak si na tele nájdete takéto vyrážky, môže ísť o leukémiu

Foto: Ak si na tele nájdete takéto vyrážky, môže ísť o leukémiu

21:26 19.09.2018Zdravie

Medzi časté príznaky leukémie patrí nevoľnosť, horúčka, anémia aj špecifické vyrážky. Takto vyzerajú niektoré z nich.

Najčastejšie mýty o mede: Je rovnako účinný aj v horúcom čaji?

Najčastejšie mýty o mede: Je rovnako účinný aj v horúcom čaji?

16:07 18.09.2018Zdravie

Najčastejšie mýty o mede prezradil bývalý včelár Milan Špaček.

Traja ľudia sa „nakazili“ rakovinou a umreli. Ako je to možné?

Traja ľudia sa „nakazili“ rakovinou a umreli. Ako je to možné?

19:48 17.09.2018Zdravie

Podľa lekárov ide o mimoriadne výnimočný prípad, ktorý sa však skončil tragicky.

TV program