• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 14.11.2018Meniny má Irma
12°Bratislava

Instantné polievky: Toto robia s našim zdravím

  • 20:11 13.06.2016
  • Bratislava
Instantné polievky: Toto robia s našim zdravím

Každý občas siahne po instantnej polievke, ak nemá čas variť iné jedlo. Ak je ale toto jedlo bežnou súčasťou vašej stravy, riskujete poriadne zdravotné nepríjemnosti!

Väčšina ľudí si myslí, že instantné polievky nie sú práve zdravé jedlo, no nie sú ani nijak zvlášť škodlivé. Skutočnosť je ale iná. Prečítajte si, ako vlastne na naše zdravie tieto rýchle polievky vplývajú.

Obsahujú škodlivé konzervanty

Butylhydroxyanizol (BHA) a t-butylhydrochinón (TBHQ)sú hlavné konzervanty, ktoré táto strava, najmä populárne „vifonky“, obsahujú. Tieto látky až strojnásobujú minimálnu trvanlivosť polievok, no pri ich dlhodobom a masívnom konzumovaní môžu pôsobiť ako potenciálne karcinogénne látky. Konkrétne môžu narušiť fungovanie endokrinného systému, ktorý je zodpovedný za výrobu a reguláciu hormónov.

Zle sa trávia

Žalúdok musí poriadne pracovať, aby spracoval instantné polievky. V tráviacom trakte zostávajú viac ako 32 hodín. To znamená, že v organizme zostanú o to dlhšie aj všetky škodlivé látky a budú môcť pôsobiť.

Zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení

Konkrétne sa podieľajú na vzniku „metabolického syndrómu“, ktorý u danej osoby zvyšuje nielen riziko vzniku srdcových chorôb, ale aj mŕtvice a cukrovky. Syndróm spôsobuje vysoký krvný tlak, vysoké hladiny cholesterolu, cukru v krvi a tiež tuku v oblasti pása. Práve ľudia, ktorí pravidelne konzumujú aj instantné polievky, majú zvýšený výskyt metabolického syndrómu.

Čítajte: Rýchla instantná strava. Toto vám spôsobí v žalúdku!

Majú vysoký obsah saturovaných tukov

Nadmerná konzumácia všetkých tukov zvyšuje riziko vzniku obezity, no nasýtené tuky sú zvlášť škodlivé. Najviac sa podieľajú na zvyšovaní LDL cholesterolu, či priamo vplýva na cievy a srdce. Vyšší obsah nasýtených tukov je hlavne v polievkach, u ktorých sa rezance ešte pred balením smažili v palmovom oleji alebo masti. Pred kúpou by ste si tieto informácie mali preštudovať.

Obsahujú priveľa soli

Tento fakt zrejme nebude žiadna novinka pre tých, ktorí už tieto polievky skúsili. Soľ je jeden z prvkov, ktoré polievkam dodávajú takú výraznú chuť. Lenže na bežného človeka číha skrytý sodík v mnohých ďalších výrobkoch a tak môžete mať z konzumácie takejto stravy čoskoro problémy s vysokým krvným tlakom.

Môže sa v nich nachádzať glutaman sodný

Naplatí to pre všetky značky, no najmä pri výrobkoch z čínskej, japonskej a kórejskej kuchyne sa môže glutaman vyskytnúť v malých pribalených vreckách, ktoré majú zlepšiť a zvýrazniť chuť polievky.

Rezance sú vyrobené z rafinovanej múky

Skutočné nutričné hodnoty sú z rafinovanej múky odstránené. Zostávajú iba sacharidy vo forme škrobu. Tie pri nadmernej konzumácii dokážu zvýšiť hladinu cukru v krvi, čím sa celkovo zvyšuje riziko rozvinutia cukrovky.

Pozrite si: Ako si pripraviť instantnú polievku chutnejšie a zdravšie

Samozrejme, pri občasnej konzumácii týchto polievok vám žiadne závažné zdravotné komplikácie nehrozia. Snažte sa ale ich spotrebu znížiť skutočne na minimum. Spolu s ostatnou nezdravou stravou, ktorú bežne prijímame, nášmu telu dávame iba zbytočne zabrať.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, nutrition-and-you.com, top10homeremedies.com, Foto: shutterstock.co
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť riziko demencie o 40%

Ako znížiť riziko demencie o 40%

19:38 12.11.2018Zdravie

Riziko demencie sa môže týmto spôsobom znížiť o 40%.

Ako vplýva spánok na riziko rakoviny prsníka? Táto skupina ľudí je vo väčšom ohrození

Ako vplýva spánok na riziko rakoviny prsníka? Táto skupina ľudí je vo väčšom ohrození

20:15 09.11.2018Zdravie

Ste ranné vtáča alebo nočná sova? Jedna z týchto skupín je pri rizikovosti na rakovinu prsníka zvýhodnená.

Jednoduché stravovanie je kľúčom k úspešnému chudnutiu

Jednoduché stravovanie je kľúčom k úspešnému chudnutiu

19:19 09.11.2018Zdravie

Počítanie kalórií nemusí byť podľa lekárov tak efektívne.

Liečba kvetmi, alebo ako môžu okvetné lístky prospieť nášmu zdraviu

Liečba kvetmi, alebo ako môžu okvetné lístky prospieť nášmu zdraviu

19:15 09.11.2018Zdravie

Viete, prečo nakupujeme kvety v obchodoch, trháme práve rozkvitnuté lúčne kvietky a po zime sa nemôžeme dočkať tej úplne prvej kvetiny? Pretože pobyt v prírode a predovšetkým na čerstvom vzduchu medzi kvetinami osvieži a

Foto: Našli ste si v ústach túto vec? Pozor! Môže ísť o prvý príznak rakoviny!

Foto: Našli ste si v ústach túto vec? Pozor! Môže ísť o prvý príznak rakoviny!

20:01 08.11.2018Zdravie

Jednotlivé príznaky rakoviny sa u každého prejavujú individuálne a ich výskyt záleží od toho, v ktorej časti sa tumor nachádza. Niektoré príznaky zhubného ochorenia dokážete odhaliť pohľadom do úst.

TV program